Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.954
Видовме колку останаа во Македонија од претходните бранови на бегалци што поминаа.
Ѕид од три метра нема да ги задржи да останат во Македонија.
Што ќе праат ќе берат тутун во Пелагонија или грозје во Кавадрци за дневница од 500 денари (8,5 евра)?

Нема логика после претходните две години пак да се палат стравови дека некој ќе останел во Македонија.
Многу дводимензионално гледаш на работите. Не дека тие сакаат да останат тука но од друга страна не дека нив ги праша некој. Во истиот момент кога повлијателните држави решат дека повеќе не сакаат да примат бегалци и ги затворат границите, во тој ист момент како домино ефект сите надолу ке ги затворат своите граници. А бегалците или мигрантите ке си останат онаму каде што се затекнаја заглавени.
И на крај зошто ете конкретно ние би си пикале трн во здрава нога. Но тука не станува збор за нас нели. Нас како ке ни свират така ке си играме пошто странците најдобро знаат што е добро за нас како што можевме да забележиме во досегашната наша кратка историја како самостојна и суверена држава.
Од друга страна пошто темата е за САД сепак на мислење сум дека како прво тоа е внатрешна работа на САД и нивна и само нивна одлука кој ке го примат а кој не на своја територија. Како второ тоа што не штети значи дека користи, а јас искрено не гледам никаква штета према САД во одлуката да им се забрани влез на некои граѓани од други држави . Да сте граѓани на тие држави ајде и така и така ама вака не ја гледам поентата. Нивно право и нивна работа.[DOUBLEPOST=1486936165][/DOUBLEPOST]
Ќути ти текна конечно.
Проштевај што не ми текна порано. Можеби порано требавте да си кажете кој сте и што сте и со кој се имате дружено по приеми. Не си гледам јас на нокти кој се не се логира на форумот, така да има тука малце и ваша кривица екселенцијо или каква и титула да имате во реалниот свет.
Нема повеќе да ве замараме и да ви го одземаме вашето внимание и време.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Благодарам за споделувањето но ова повеќе би било за Бачето ...
Има една изрека:
You never let a serious crisis go to waste :cool:


Е сега дали е теорија, дека некој намерно прави кризи за после тоа да ни предложат "решение" за излез од кризата, и дали тоа решение ќе помогне во остварување на нивните цели, секој сам нека си оцени.

Во меѓувреме додека ЕУ се распаѓа/реформира :D, а САД се припремаат за масовни цивилни апсења имаш вакви кои протестираат против Трамп.

https://www.youtube.com/watch?v=MDcZ-6PmgUk

Сеуште немате набројано со Бачето дел од целите на Глобалистите... можеби и не се така лоши земајќи во предвид каква е човечката свест.

silmarillion Забраната на Трампчо и не е толку страшна, тоа е само дополнителна проверка а и не им е ново. Имале забрана против патување во Куба, имале забрана за Јапанци. По мене колку држави им се љути на САД, бројката 7 дури и е смешна :cautious:.
Не се секирај за надарените, ЦИА нив уште од мали нозе си ги зема под нивна закрила. Знаат дека се најбитни за едно општество.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.712
Поени од реакции
15.583
Благодарам за споделувањето но ова повеќе би било за Бачето ...
Има една изрека:
You never let a serious crisis go to waste :cool:


Е сега дали е теорија, дека некој намерно прави кризи за после тоа да ни предложат "решение" за излез од кризата, и дали тоа решение ќе помогне во остварување на нивните цели, секој сам нека си оцени.

Во меѓувреме додека ЕУ се распаѓа/реформира :D, а САД се припремаат за масовни цивилни апсења имаш вакви кои протестираат против Трамп.

https://www.youtube.com/watch?v=MDcZ-6PmgUk

Сеуште немате набројано со Бачето дел од целите на Глобалистите... можеби и не се така лоши земајќи во предвид каква е човечката свест.

silmarillion Забраната на Трампчо и не е толку страшна, тоа е само дополнителна проверка а и не им е ново. Имале забрана против патување во Куба, имале забрана за Јапанци. По мене колку држави им се љути на САД, бројката 7 дури и е смешна :cautious:.
Не се секирај за надарените, ЦИА нив уште од мали нозе си ги зема под нивна закрила. Знаат дека се најбитни за едно општество.
цел Западен Балкан две децении го држат во визно ропство, посебно УК... со кое лице ќе јадат гомна за потезот на Трамп... ние сме овци, требаше при некој афро-азиски терористички напад во УК да одиме пред УК амбасада и да им напраиме едно оро, па нека дојдат новинари да се распрашаат што е работата..
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Kako shto odat rabotite izgleda deka Trump e samo prodolzhenie na amerikanskata zlostornichka megjunarodna politika. Kolku shto znam, Traump lichno i poracha na "Majka Rusija" da go vrati Krim(Crimea) na Ukraina????!!!! Prodolzhuva da trupa vojska na Ruskite granici, i se zakanuva na Kina deka ke ja odsechi od onie ostrovi shto gi napravi Kina vo Juznoaziskoto More???!!! Chovekot ili tera American exeptonalisam na golemo, ili zhivee vo iluzii. Iluzii deka svetot pochna koga toj se rodil ili go napravil prviot "bussiness deal" i se zbogatil. Mi se chini deka chovekot se gubi, ne znae shto pravi...izguben vo vselenata, ili navistina ako vaka prodolzhi navistina ke bide "The Last President Of Former USA". Neka mu e na zdravje.....
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не да прави глупости, ептен ги прави. Еден советник си дава оставка разоткриен на дело како шурува со русите, неназначениот секретар за работнички прашања сам си ја повлече кандидатурата, на меѓународен план прави циркуси, ќе биде забавно да се гледа цел овој сеир во годините што следуваат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
И после наш Хорке не го бивало
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Не дека нашиот претседател не го бива, туку е свесно ставен во улога на марионета во рацете на Груевски-Мијалков, во функција на лично-нивната агенда. Потполно исто ко тебе и остали штабски коров овде. А председател е.
 
S

silmarillion

Гостин
^Jozin z Bazin каков цар : )))

Него до кај е Трамп со уништување на глобалистите и повлекување на целата војска со која што се ширеше нелегално американското влијание? Ваљда при крај на мандат ќе го тера тоа, само како тргнал тешко годинава да ја издржи не па до крај на мандат.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Чекајте, прво на дневен ред му е да го протера Сорос од САД, да му го конфискува богатството и да го спречи разнебитувањето на Македонија од страна на јудео-масоните.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ochigledno e deka vo USA se odviva eden vid gragjanska vojna. Od edna strana establishmentot (globalistite) , MSM, levo orientiranite, nie gi narekuvame "Shareni", armiskiot establishment, LGBT... (prostete mi ako propushtiv nekoja bukva, ne e diskriminacija, taa kratenka se proshiruva sekojdnevno "so to speak") feministi ...site pod chadorot na Soros koj finansira se shto ke se nareche SJW i izleguva da "protestira", inaku toa se t.n profesionalni protestanti ili profesionalni "zhrtvi" ili victims ako sakate.
Za bedna dnevnica ke izlezat i ke krshat, lumpuvaat, ke palat, ke farbaat i ke duvaat vo svirchinja (Makedonija) a poim nemaat za shto demonstriraat, vazhno e da im se isplati dnevnicata za koja se pazarile.
Od druga strana t.n. sredna klasa koja poslednite decenii e dovedena do prosjachki stap, prinudena da otstapuva, opteretena so danoci, da se trti i da popushta na sekakvi idioti i izrodi koi izmislija ,gospod znae kolku seksualni rodovi i koi se teshko navredeni ako gi poglednesh nakrivo ili ne daj bozhe da gi kritikuvash, pritisnata od Islamskiot fundamentalizam( veshto izmislena i organizirana ideologija od globalistite) gi nosat vo Evropa samo da pravat belji pa posle ke gi molish tie isti globalisti shto ti gi nametnaa da te shtitat od istite????!!!!

Se izmoriv...ke prodolzham za nekoj den....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom