Добитници на лотарија за САД

Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Се сложувам со @STEALTH бидејќи ова може и да е само една напумпана фарса бидејќи колку јас сватив на Трамп му сметаат илегалците кој што немаат никаков документ,работат на црно,не плаќаат даноци и сл. , а емигрантите преку лотаријава емигрираат со сите можни податоци и не претставуваат никаков ризик за државата САД.Така да мислам дека сево ова е фарса ко у смисла ЕВЕ УСА НЕ ПРИМА ВЕЌЕ МИГРАНТИ!!!
BTW ако УСА престане да прима мигранти или членови од лотарија тогас на кој начин ќе си ги потполни дефицитарните работни позиции?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.592
Поени од реакции
18.005
Се сложувам со @STEALTH бидејќи ова може и да е само една напумпана фарса бидејќи колку јас сватив на Трамп му сметаат илегалците кој што немаат никаков документ,работат на црно,не плаќаат даноци и сл. , а емигрантите преку лотаријава емигрираат со сите можни податоци и не претставуваат никаков ризик за државата САД.Така да мислам дека сево ова е фарса ко у смисла ЕВЕ УСА НЕ ПРИМА ВЕЌЕ МИГРАНТИ!!!
BTW ако УСА престане да прима мигранти или членови од лотарија тогас на кој начин ќе си ги потполни дефицитарните работни позиции?
Ќе бара радници по дефицитарни професии и по соодветна возраст, нешто слично ко во Канада. Ова не е идеја на Трамп, одамна размислуваат да го сменат во систем на бодување.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
ако се промени ситемот од лотариски во ситем со бодување и по дефицитарни професии тогаш секако повеќе би ми одговарале австралија или канада за емиграција од америка бидејќи се по социјални земји
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.609
Поени од реакции
34.834
Ако смени да се добиваат повеќе поени за дефицитарни професии има да го бацам на тиквата фарбана, 4 години со ред аплицирам вака и ништо, уште 40 да аплицирам нема да ме извлечат се додека е лотарија, а за дефицитарни професии шансите верувам дека ќе ми се зголемат прилично.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
7
Вака сега. Сестра на девојката е во Америка и таму е венчана за исто така Македонец пред 15год. и таму живеат. Есега со девојката сакаме да не повлечат таму. Што е потребно за да добиеме иселеничка виза. Колку време трае таа процедура и што све треба да имаме ние за да можеме да одиме таму?
Proveri ovde.
Treba prvo sestra i da ja sponzorira nea. Neka aplicira sto podobro (700 i nesto dolari e prijavata) i okolu 15god cekanje a i ke treba da si zenet ti za devojkata :)

https://www.uscis.gov/green-card/green-card-through-family/green-card-family-member-us-citizen
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
пу јазк ова беше една ретко добра прилика бесплатно и легално да стаса цела фамилија во УСА, ако се усвои предлогот најмалку за половина ни се намалуваат шансите .
Малку сакаш цело семејство да однесеш во САД.
И понатаму ќе остане да може тој кој е извлечен на лотарија да си одведе во САД брачен партнер и деца ако има.
Браќа и сестри и родители не е нужно да се одведат во САД.
И ако има промени околу зелена лотарија промените би ги имало од следно аплицирање од Октомври 2017 година.
Сега тие кои ќе бидат извлечени во Мај месец ќе си бркаат процедури како оние кои се извлечени претходните години.
Не ми е јасно, сега извлекуваат 50.000 годишно, ако има намалување на извлечени карти, тогаш знае ли некој колку годишно карти ќе се даваат?
Како што и пишав во Мај секако ќе се поделат 50.000 карти.
Ако воопшто има промени, промените ќе дојдат од следно аплицирање за Октомври 2017 и извлекување за Мај 2018 година.

Гледате дека и овие 7 земји на кои Трамп сака да забрани влез во САД, и во тоа има проблеми Трамп да се спроведе неговата одлука.
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Беше некој на интервју изминативе месеци и дали задолжително бараат i-134 или може да се однесе наместо тоа договор за работа,да се приложат пари на сметка и слично?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Едно не ми е јасно знам дека треба 4 степен , но задолжително е да се има работно искуство од 2 години ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.592
Поени од реакции
18.005
Едно не ми е јасно знам дека треба 4 степен , но задолжително е да се има работно искуство од 2 години ?
Ако имаш континуирано редовно средно од 4 години не треба, во случај да не е така треба да имаш работно искуство во професии кои они ги имаат наведено на сајтот.
 
Член од
25 мај 2016
Мислења
5
Поени од реакции
0
Нека јават тие што веќе биле на интервју.. нека кажат нешто хелллоуу :P
п.с. ми треба некој што е во "miami" :)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
8
Поени од реакции
12
Ako nekoj e vo proces i mu treba pomos okolu nesto slobodno neka mi pise :) dobitnici na lotarija i veke edna godina sme so maz mi vo Amerika : D se prijavivme na zafrkancija koga dojde izvlekuvanjeto na 1vi maj vidovme deka maz mi e izvlecen ne ni se veruvashe :D iako imavme odlicni raboti vo mk resivme da se spakuvame i da odime vo avantura :D procesot e dolg neli vo zavisnost od brojot sto ke vi go dodelat :) nie bogami se nacekavme za da dojdeme na red :D intervjuto pomina super kratko i razgovor samo so dobitnikot :D po 15 min ni dadoa lifce i bi rekoa cestito za 6 meseci najkasno mora da napravite vlez vo USA :D od toj den zivotot ni se promeni. Zivotot tuka e super na pocetok e tesko dodeka se sbajdes ama rabota ima odma se naoga so sreka na site dobitnici :D
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
може ли да ми кажеш дали може да замине прво еден член од семејството ( пр. добитникот маж/жена ) за да обезбеди некоја сигурност (работа, стан...) за останатите,а другите ( пр. жената со децата или само децата подоцна) да дојдат по неколку месеци секако во временската рамка која ја спомна 6 месеци
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Може прво да оди еден член па после другите.Интервјуто не е воопшто комплицирано се разговара само со добитникот,повеќе е чекање отколку самиот разговор со конзулот.Инаку рачунаат 6 месеци од кога е направен медицинскиот преглед.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na site! Bidejki cekame za intervju( sega na 27.04 ), me interesira, dali ima nekoj na forumov koj dobil visa bez I-134 obrazec. Blagodaram odnapred za odgovorot.

Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom