Факултет за Електротехника и информациски технологии

Член од
25 мај 2015
Мислења
14
Поени од реакции
0
Има ли некој тука од постарите генерации на КСИАР или општо на ФЕИТ што би можел/а да ми одговори на неколку прашања во врска со летна/зимска задолжителна пракса за запишување на 5ти семестар? WARNING!!(можни се и прашања од видот "На која врата колку патиу да тропнам?")
 
Член од
30 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
0
Дали втор семестар си остануваат истите професори и истиот распоред?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.899
Дали втор семестар си остануваат истите професори и истиот распоред?
Математика, физика и ОЕ остануваат истите. ПИА2 и ССП имаат различни зашто се мешани паралелките.
 
Член од
30 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
0
Дали некој знае зошто коа плаќам таксена марка преку смс ми враќа дека е неуспешна трансакцијата? двапати ми успеа, сега веќе не сака
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Постар/а колега/колешка нека ми пише пп, нешо да прашам...[DOUBLEPOST=1482707108][/DOUBLEPOST]Постар/а колега/колешка нека ми пише пп, нешо да прашам...
 
Член од
1 септември 2013
Мислења
30
Поени од реакции
2
Има ли некој колега од А група да го прашам нешто ?
 
Член од
30 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
0
дали физика 1 и на втор колоквиум мора да имам минимум 30 поени, иако од првиот имам доволно за положување?
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Има ли некој тука од постарите генерации на КСИАР или општо на ФЕИТ што би можел/а да ми одговори на неколку прашања во врска со летна/зимска задолжителна пракса за запишување на 5ти семестар? WARNING!!(можни се и прашања од видот "На која врата колку патиу да тропнам?")
Јас бев генерација 2011-2015, на ЕРПС (сега КХИЕ). Слободно прашај што ти треба.
 
Член од
30 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
0
dali nekoj ima ispiti angliski od prethodni godini ako moze da mi prati?[DOUBLEPOST=1483572746][/DOUBLEPOST]
dali nekoj ima ispiti angliski od prethodni godini ako moze da mi prati?
И Дали англиски на испитот има граматика или само есеј, објаснување зборови...?
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.899
dali nekoj ima ispiti angliski od prethodni godini ako moze da mi prati?[DOUBLEPOST=1483572746][/DOUBLEPOST]
И Дали англиски на испитот има граматика или само есеј, објаснување зборови...?
Тестот е на ист принцип како тој што се го работеле на час.
 
Член од
30 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
0
Некој совет за како да спремам пиа1 за на испит без никакви претходни знаења? Шо одприлика се паѓа, дали има нешто што не мора да го учам?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Здраво, работам на проект околу Доплеров Ефект и ми треба мала помош.Кога брзината на изворот е поголема од брзината на звукот(суперсонична), равенката f=fo(c+vs/c-vi) и понатаму се користи но се добива негативна фреквенција.Проблемот ми е да објаснам што се случува кога ќе се добие таа негативна фреквенција т.е што претставува таа.Пример, кога млазен авион ќе ја помине звучната бариера и ќе ја надмине брзината на звукот, се добива нели негативната фреквенција и звукот на авионот ќе се биде слушнат со задоцнување.Ова последново треба да се појасни.Ви благодарам на вниманието и би ми било од голема помош ако ми помогнете. :)
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.899
Здраво, работам на проект околу Доплеров Ефект и ми треба мала помош.Кога брзината на изворот е поголема од брзината на звукот(суперсонична), равенката f=fo(c+vs/c-vi) и понатаму се користи но се добива негативна фреквенција.Проблемот ми е да објаснам што се случува кога ќе се добие таа негативна фреквенција т.е што претставува таа.Пример, кога млазен авион ќе ја помине звучната бариера и ќе ја надмине брзината на звукот, се добива нели негативната фреквенција и звукот на авионот ќе се биде слушнат со задоцнување.Ова последново треба да се појасни.Ви благодарам на вниманието и би ми било од голема помош ако ми помогнете. :)
Мислам дека го има објаснето тоа тука со пример: http://physics.stackexchange.com/questions/45660/meaning-of-negative-frequency-of-sound-wave
 

Kajgana Shop

На врв Bottom