Русија - смена во надворешната политика?

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://republika.mk/703361
http://republika.mk/703361
Бидејќи бев скроз офтопик на другата тема каде што го постирав линкот, тука ќе си го префрлам постот.
Доказ за руската дволична политика и фактот дека меѓу Русија и западните сили нема никаква разлика во однос на методи на делување или пак на цели и интереси.

Што прави омразениот Запад а не го прават Русите.
- медумска пропаганда пандан на CNN со RT и сл.
- отварање и ширеање на разни невладини организации, здруженија со маска на некаов конзервативизам и традиционални вредности под директна команда на Кремљ и Руската црква
- финансирање на политички партии и здруженија кои одговараат на нивните интереси
- воена подршка или директна воена интервенција за рушење/зачувување на влади
- субверзивни шпионски и хакерски активности

И што има тука различно од политиката на САД, Британија или Франција?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
http://republika.mk/703361
Бидејќи бев скроз офтопик на другата тема каде што го постирав линкот, тука ќе си го префрлам постот.
Доказ за руската дволична политика и фактот дека меѓу Русија и западните сили нема никаква разлика во однос на методи на делување или пак на цели и интереси.

Што прави омразениот Запад а не го прават Русите.
- медумска пропаганда пандан на CNN со RT и сл.
- отварање и ширеање на разни невладини организации, здруженија со маска на некаов конзервативизам и традиционални вредности под директна команда на Кремљ и Руската црква
- финансирање на политички партии и здруженија кои одговараат на нивните интереси
- воена подршка или директна воена интервенција за рушење/зачувување на влади
- субверзивни шпионски и хакерски активности

И што има тука различно од политиката на САД, Британија или Франција?
Разликата е односот кон Македонија. Додека во агендата на САД, Британија и Франција за да се вклопиме во нивната структура бараат промена на суштински работи, како на пример, име на држава, име на народ. Тоа е барање без преседан во светска историја.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тоа е интересот, ако ги избркаме соросоидите на врата ќе ни влезат путиноидите, и вака и така странски влади и организации ќе ни се мешаат во уредувањето? Освен тоа, САД и некои европски држави ја признаваат Македонија под устанвото име. Но не добив одговор дали руската надворешна политика не е сосем иста како американската, нормално со таа разлика што оваа првата е сеуште во првична фаза во ширење на своите пипци по сите краеви на светот.
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
275
Поени од реакции
480
Умрел амбасадорот пред малце сеа се чека кој ќе превземе одговорност па можно е и да ескалира ситуацијата у секој случај некој ќе биде ебан ваа вечер..
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
http://republika.mk/703361
Бидејќи бев скроз офтопик на другата тема каде што го постирав линкот, тука ќе си го префрлам постот.
Доказ за руската дволична политика и фактот дека меѓу Русија и западните сили нема никаква разлика во однос на методи на делување или пак на цели и интереси.

Што прави омразениот Запад а не го прават Русите.
- медумска пропаганда пандан на CNN со RT и сл.
- отварање и ширеање на разни невладини организации, здруженија со маска на некаов конзервативизам и традиционални вредности под директна команда на Кремљ и Руската црква
- финансирање на политички партии и здруженија кои одговараат на нивните интереси
- воена подршка или директна воена интервенција за рушење/зачувување на влади
- субверзивни шпионски и хакерски активности

И што има тука различно од политиката на САД, Британија или Франција?
Ti CNN so RT gi sporeduvash?

Seto ostanato ti e prepishano od CNN...ti kako da rabotish za niv.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ништо не е препишано, се е тоа мој личен заклучок, бујрум побиј ме со факти дали не е така.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Ништо не е препишано, се е тоа мој личен заклучок, бујрум побиј ме со факти дали не е така.
Знаеш како споредуваш, да беше Русија јака, ќе беше бетер од САД. Да имав под мишка муда...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Абе ако гледаме така, Македонија кога била силна, мамето им го ебала на евреите толку многу што 3 книги што се дел од Стариот Завет напишале (Макавеите).

Не е така, нормално дека не е така. Ама и да е така. Учеството на политиката на одредени мали држави попут нашата не треба да се гледа по етика, туку по интереси. Ако нас не не примаат во НАТО поради некоја икс причина и се бара од нас отстапка која не треба да ја дадеме, тогаш зошто да не се обратиме кон Русија. Тоа е легитимно во политиката, па таква политика играа Албанците во 20 век (Австро-Унгарија, Италија, Германија, СССР, Кина и на крај САД), таква политка играа Бугарите, а таква политика богами играа и Грците. 2008 беше годината кога требаше сите да се свеснеме дека нас не ни е местото во НАТО и ЕУ, ниту пак дека некогаш ќе не примат. Никоја голема држава членка на ЕУ и НАТО нема да си ги залади односите, со Албанија, Бугарија и Грција за да не примат во НАТО и ЕУ. Сега Албанците и Бугарите ќутат, ама и они ќе почнат да не блокираат. Знаеш зошто? Затоа што Македонија во НАТО може да влезе само поделена помеѓу Албанија и Бугарија.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Македонија во НАТО може да влезе само поделена помеѓу Албанија и Бугарија.
И на рати да влеземе, што е битно, бинто ќе влеземе во НАТО, абе НАТО еј!
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ја вртите темата, друго ми беше поентата, геополитичката ситуација можеби ќе се смени еден ден, ни јас не сум за такво условено влегување во НАТО и ЕУ, но ние заради тоа да се глупираме и да правиме стратешки грешки станувајќи некаков руски пандан на Косово на балканот, скапо ќе не чини.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ја вртите темата, друго ми беше поентата, геополитичката ситуација можеби ќе се смени еден ден, ни јас не сум за такво условено влегување во НАТО и ЕУ, но ние заради тоа да се глупираме и да правиме стратешки грешки станувајќи некаков руски пандан на Косово на балканот, скапо ќе не чини.
образложи малку подетално
 

Kajgana Shop

На врв Bottom