Дојче Банк се наоѓа пред колапс

Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ништо страшно, нема да пропадне, се работи за 14 милијарди, Грција должи 400 милијарди па ја одржуваат во живот, 14 е ситна пара
 
B

Bafra

Гостин
Ништо страшно, нема да пропадне, се работи за 14 милијарди, Грција должи 400 милијарди па ја одржуваат во живот, 14 е ситна пара
Тоа што има 1-2 трилиони во лоши пласмани/деривати и тоа е ситна пара :cool:.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Тоа што има 1-2 трилиони во лоши пласмани/деривати и тоа е ситна пара :cool:.
1-2 трилиони од ракав си кажа. А 1 а 2 трилиони се трилиони :) триљон бе!
Капак на се финансиска процена направи дека биле лоши, сите :D
 
B

Bafra

Гостин
1-2 трилиони од ракав си кажа. А 1 а 2 трилиони се трилиони :) триљон бе!
Капак на се финансиска процена направи дека биле лоши, сите :D
За тебе и мене и 1 милион се многу ама :

Ten of the large hedge funds are withdrawing from Deutsche Bank. What must be understood here is that Deutsche Bank is the main clearing house for trades in Europe. The problem the hedge funds have is where do they move for clearing? Short-term, they can move to New York or London. With over $60 trillion derivative book at the Deutsche Bank, the government is totally incapable of even understanding how to deal with this crisis. We are looking at a major crisis in confidence.

Merkel is simply out of her mind to adhere to this insane policy of a bail-in. How can hedge funds stay with clearing at Deutsche Bank when she takes this position that would set off a catastrophic global meltdown. It still appears that Merkel will have to blink. Once people realize this is the real crisis, then the German debt market should turn down rather hard.

Investors in Deutsche Bank are obviously looking to Merkel and whether or not she will step up to the plate here. DB shares have plummeted more than 50 percent this year....
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
За тебе и мене и 1 милион се многу ама :

Ten of the large hedge funds are withdrawing from Deutsche Bank. What must be understood here is that Deutsche Bank is the main clearing house for trades in Europe. The problem the hedge funds have is where do they move for clearing? Short-term, they can move to New York or London. With over $60 trillion derivative book at the Deutsche Bank, the government is totally incapable of even understanding how to deal with this crisis. We are looking at a major crisis in confidence.

Merkel is simply out of her mind to adhere to this insane policy of a bail-in. How can hedge funds stay with clearing at Deutsche Bank when she takes this position that would set off a catastrophic global meltdown. It still appears that Merkel will have to blink. Once people realize this is the real crisis, then the German debt market should turn down rather hard.

Investors in Deutsche Bank are obviously looking to Merkel and whether or not she will step up to the plate here. DB shares have plummeted more than 50 percent this year....
Повеќето банки имаат во деривати огромни средства, десетина пати повеќе од тоа што го имаат реално. Тоа е природата на дериватите постојат на папир. Тоа не значи банкрот. ДВ е актуелна поради тужбата од 14 бил. за која уште се преговара. Плус никаде не пишува за тие 1-2 лоши трилиони.
 
B

Bafra

Гостин
Повеќето банки имаат во деривати огромни средства, десетина пати повеќе од тоа што го имаат реално. Тоа е природата на дериватите постојат на папир. Тоа не значи банкрот. ДВ е актуелна поради тужбата од 14 бил. за која уште се преговара. Плус никаде не пишува за тие 1-2 лоши трилиони.
Самиот кажа дека 14 милијарди за ДБ се ситница и јас се согласувам. Но тогаш зашто акциите на ДБ се на најниско досегашно ниво ... зашто сакаат да ја сменат ДБ со некоја англиска или америчка... ради тие 14 м. сигурно не, а мене и тебе сигурно нема да ни кажат или јавно во весник да пишува. И за Леман народот мислеше нема па ојде курбан.
Ја Ќе се Кладам на Енглези. ти ибам валута која нема свооја војска
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Самиот кажа дека 14 милијарди за ДБ се ситница и јас се согласувам. Но тогаш зашто акциите на ДБ се на најниско досегашно ниво ... зашто сакаат да ја сменат ДБ со некоја англиска или америчка... ради тие 14 м. сигурно не, а мене и тебе сигурно нема да ни кажат или јавно во весник да пишува. И за Леман народот мислеше нема па ојде курбан.
Ја Ќе се Кладам на Енглези. ти ибам валута која нема свооја војска
Значи тие 1-2 трилиони лоши заеми што ги цитираше пред малку си ги измисли сам? Па сега некои конструкции логички? Имале ниски акции па ќе банкротирале? Колку фирми денес се на историско најниско ниво? Ќе банкротираат сите? Ако берзите реагирале соодветно со реалноста, играчите на берзите би биле одамна без работа. Ништо од ова нема да биде. Бизнис ас јужуал.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.014
Ајде коефициент за дојче банк ќе даде ли некој ?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Како што спомнавте погоро најголем проблем на сите големи банки во светот се дериватите. Дојче е изложена на деривати колку што ќе оствари Германија БДП за 30 год. Но зошто е тоа така. Како прво банките скршнаа од нивните примарни односно првични дејствија а тоа беа чување и позајмување на пари. Сега банките ни се мешаат во секој аспект на приватниот и бизнис сектор а тоа им дава сила и да ја креираат 90% од економската политика на една држава. Проблемот е што за да опстојат банките и државите мора да има бескраен раст дали ќе биде 2.3.5 не е битно битно раст да е. Но од друга страна тој артифицијален бескраен раст се судира со планета со финитни ресурси и тука настанува целиот проблем. Веќе одамна е напуштен соодносот ресурси (меѓу кои и злато ) и пари во оптек, со што тие се повеќе се обезвреднуваат - инфлација. Банкарите немајќи веќе начин да ја спасат економијата измислуваат финансиски инструменти како дериватите или акциите каде вредноста не е реална и е производ на шоекулации и е еквивалентна на коцка. Со други зборови сакаа да прават пари од рекла казала (акции)или со предвидување на идна вредност и ризик на се живо и диво (деривати) Овие балони мораат да пукнат да има глобален ресет и некој нов систем кој ќе се осврне на реална фактичка материјална состјоба а не на кладби и ризици.
Дојче банк е водечка банка во ЕУ и многу поопасна од Леман или Голдман во однос на последици при некој крах. Како што кажав предходно и нее само таа туку сите големи банки во светот го имаат истиот проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom