Пастрмајлии и нивна подготовка

Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
АААААААААууууууууу!!!!
како ми се пријаде ееејјјј!!!
помеѓу пица и пастрмајлија дефинитивно преферирам пица!

Пицата ми е најубаво најомилено јадење.

хахахахаха леле сеа одма идам да кркнам една пица :zlo:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Моите пастрмајлии

Прво подготвувам тесто од
1 чаша млеко
1 чаша вода
6 чаши брашно
1 ч. л сол
3 г. л шекер
2 јајца
50 г маргарин
2 г. л раст. масло
30 г свеж квасец
Се замесува тестото и се остава да стаса ,се размесува повторно и уште еднаш да стаса .Го припремам полнежот -земам сирење измешано со кашкавал ,додавам малку исецкан магдоноз(а место сирење може и урда посува).Од тестото правам топчиња и секое го расукувам колку голема чинија
Го ставам полнежот и двата краја ги виткам во ролни кон средината а потоа средината ја шурам нанадвор да добие облик на чамец
Потоа ги ставам во плех ги мачкам со изматена жолчка и ги печам на Т*=200-220С .Пред крај во секоја од нив ставам по 1 цело јајце сол и ги допекувам
Добар апетит!
 

zoko

tralalalla
Член од
12 јуни 2006
Мислења
80
Поени од реакции
0
Штипски пастрмајлии


Потребни состојки: (ЗА 4 ЛИЦА)

- 1 кг. брашно
- свинска удина
- 200 гр. маст
- 4 јајца
- пакетче квасец (25 грама)

Подготовка:

Додајте го растопениот квасец во брашното и со вода замесете средно меко тесто. Изработете го добро тестото и оставете го некое време да постои за да скисне. Потоа разделете го тестото на 4 еднакви дела, секој дел посебно расплескајте го како за не многу голема погача.
Исечете го месото на ситни парчиња, посолете го и разделете го на 4 дела и ставете го на четирите пастрмајлии. Распоредете го месото врз целите кори, околу секоја кора направете витка од тестото, врз месото ставете парчиња маст и ако сакате црвен пипер. Ставете ги вака подготвените пастрмајлии во рерна да се печат на 250 степени. Откако ќе се потпечат малку на секоја пастрмајлија ставете по едно изматено јајце и вратете ги во рерната да се испечат. Се сервираат топли.[/QUOTE]
ова не е Штипска пастрмајлија у штипската пастрмајлија НЕМА јајца, иначе најубави се штипските у Гроф, Мал одмор и Чардам мхмммммм
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
gi postuem i dvete :) pica sakam osobeno kapricioza a pastrmajlija...i svinska i pileska...prevkusni se:)
 
Член од
28 март 2007
Мислења
81
Поени од реакции
6
А да Ве прашам дали имате пробано Кратовска пастрамајка?
Не дека сум од Кратово па ке ја фалам нашата ,имам пробано и Штипска и Велешка ама од Кратовската нема поубава..........мњам ,мњам ... со суво месце-ептен убава.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
0
pofalbi za the bitch za site recepti so gi znae za gotvenje ocenka od 1 do10 12.5 a za look-ot pa spored avatarov pa nekoja si 11
a za pica ili pstramajlija
PIZZA
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Рецептите ептен ќе ми се најдат, кога ќе се решам да влезам во кујна:pos2: али ми дојде желба да направам и јас една пица или пастрмајлија зашто обожавам да ги јадам:helou:
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
За пица најубава е Кватроста Џоне а за пастрмајлии да не правам муабет Штипсаката со свинско месо што се прави е лудило.

Не за друго 5 години работев во пицерија:)
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Кратовска пастрамајлија
Брашно, вода, сол и мал квасец сето тоа се меша и се остава да стаса едно 30 минути.Потоа се прават мали топчиња од тестото се растегнуваат се става сушено месо кое е сушено во домашни услови се става да се пече.По 5 минути се вади и се поминува низ пастрамајлијата со парче сланина и пак се врака во рерната се пече уште 10 минути.По избор може да се стави и јајце на 5 минути пред да се извади.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Јадам пица најмногу, а пастрмајлија не.:toe:
Исто..Се давам у пици.Онака кашкавал стопен шунка,печуркии.кечаппп оф леле лиги ми потекоа баш сеа најдов да пишувам во темава.Сеа една огромна пица пред мене.............

А пастрмајлии ич не ги сакам..
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
јас и двете ги скаам само пастрмајлија со пилештко но сепак повеќе ми се свиѓа пицата :vozbud:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Штипски пастрмајлии


Потребни состојки: (ЗА 4 ЛИЦА)

- 1 кг. брашно
- свинска удина
- 200 гр. маст
- 4 јајца
- пакетче квасец (25 грама)

Подготовка:

Додајте го растопениот квасец во брашното и со вода замесете средно меко тесто. Изработете го добро тестото и оставете го некое време да постои за да скисне. Потоа разделете го тестото на 4 еднакви дела, секој дел посебно расплескајте го како за не многу голема погача.
Исечете го месото на ситни парчиња, посолете го и разделете го на 4 дела и ставете го на четирите пастрмајлии. Распоредете го месото врз целите кори, околу секоја кора направете витка од тестото, врз месото ставете парчиња маст и ако сакате црвен пипер. Ставете ги вака подготвените пастрмајлии во рерна да се печат на 250 степени. Откако ќе се потпечат малку на секоја пастрмајлија ставете по едно изматено јајце и вратете ги во рерната да се испечат. Се сервираат топли.
ова не е Штипска пастрмајлија у штипската пастрмајлија НЕМА јајца, иначе најубави се штипските у Гроф, Мал одмор и Чардам мхмммммм[/quote]



А да прашам ... Зошто кога ќе се испечи пастрамајлијата месото станува премногу суво..???..

Што треба да се стави за да како што треба..Ако знае некој нека пише,,..Чекам одговор..
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
ова не е Штипска пастрмајлија у штипската пастрмајлија НЕМА јајца, иначе најубави се штипските у Гроф, Мал одмор и Чардам мхмммммм


А да прашам ... Зошто кога ќе се испечи пастрамајлијата месото станува премногу суво..???..

Што треба да се стави за да како што треба..Ако знае некој нека пише,,..Чекам одговор..[/quote]
Сакаш да кажеш стане тврдо ?Ако е тоа прашањето значи дека многу време стои пастрамајлијата во шпорет и не е соодветна температурата за печење.
А за суво може да е суво ептен ако е чисто месо без ни малку сланина и нема што да се топи и доага до стврднување и сушење на месото:Значи за пастрамајлија месото треба да има и малце сланина за таа да се стопи кога се пече пастрамајлијата а месото да остане свежо и да го задржи тој сок што го содржи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom