Јеховини Сведоци

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Vo voskresnuvanjeto na Isus veruvaat site hristijani. Ovde mi bese zbor za toa kako moze da bide raspnat na stolb.
Pa vo Noviot Zavet ubavo si pisuva na nekolku mesta deka e krst.
Na primer:
"I izleguvajki najdoa covek od Kirina po ime Simeon i go nateraa da Mu go ponese krstot." (Ev. Matej 27, 32, sporedi i Marko 15, 21, Luka 23, 26)
" " I govorea: Ti koj za tri dena ja rusis crkvata i za tri dena ja pravis, pomogni si samiot sebesi, ako si Sin Boziji, i slezi od krstot." (Ev. Matej 27, 40, spored i Marko 15, 29-32)

Koga Isus e veke voskresnat i se prikazuva na svoite ucenici prviot pat apostolot Toma ne e so niv i ne im veruva na ostanatite apostoli i veli " Dodeka ne gi vidat ranite na racete Negovi, ranite od klinovite ..."( Jovan, 20, 25)
Zosto togas upotrebil mnozina, apostolot bil svedok, znael dali bil na krst ili na stolb, ne bi rekol togas klinovite tuku klinot, zatoa sto ako e prikovan na stolb bi bil eden klin, samo ako e raspnat na krst moze da bidat dva klina.
крст = 3 клина
столб = 2 клина

Не ли знаеш колку со клина бил распнат твојот бог?

Де, корегирај се, оти св. Петар ладно ќе те реши без муабет.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
крст = 3 клина
столб = 2 клина

Не ли знаеш колку со клина бил распнат твојот бог?

Де, корегирај се, оти св. Петар ладно ќе те реши без муабет.
Gledam deka se pravis mnogu pameten, ama ne skokaj kao prle pred magare. Pa eve da ti doobjasnam.
Tri klina se tokmu taka. DVA za racete i eden za nozete. Na stolb se dva klina. EDEN za racete i eden za nozete.
Sega procitaj go uste ednas Biblisjkiot citat za da vidis deka zboruva samo za KLINOVITE i ranite na racete (samo na racete).Ne zboruva za nozete. Znaci mnozina, ranite od klinovite na racete. Jas samo go komentirav delot za racete, deka se dva, a ne eden klin. Klinot od nozete voopsto ne go ni spomnav. Nauci da citas.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
Сеа ми дојдоа на врата и ми дадоа некое списание "Стражарската кула" ( разоткривање на пет лаги за бог )... Баби беа бе 70 и кусур години хD
Него сериозно шо им е целта со ова списанијава -.- ?
Нормално да извлечеш нешто корисно од нив, и да ја дознаеш вистината за Бог.[DOUBLEPOST=1399466788][/DOUBLEPOST]
Се ова убаво со Јеховините сведоци разбирам ама што кога ќе се угасни светлото, знајш како е кај нив се берат во една просторија повеќе парови и кој ќе фати која било некоја или некој и ај да фатиш на пример некоја ами ако те фати тебе некој:)
ејјј извини ама без да знаес како е кај нив не збори, прво иди и види сам што прават они у таа просторија па после кажувај а не да трескас глупости на форумите!
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Нормално да извлечеш нешто корисно од нив, и да ја дознаеш вистината за Бог.[DOUBLEPOST=1399466788][/DOUBLEPOST]
ејјј извини ама без да знаес како е кај нив не збори, прво иди и види сам што прават они у таа просторија па после кажувај а не да трескас глупости на форумите!
Ма све тоа треба да се сотре, да се стрела јавно или да се обеси. Како може да ме убедува некој во нешто што не е вистина, нешто за што и самиот тој што ме убедува знае дека не е вистина? Верувајте си во што сакате вие јеховистите, али не го замарајте народот ѕвонејќи од врата на врата, нудејќи муда во замена за бубрези!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ма све тоа треба да се сотре, да се стрела јавно или да се обеси. Како може да ме убедува некој во нешто што не е вистина, нешто за што и самиот тој што ме убедува знае дека не е вистина? Верувајте си во што сакате вие јеховистите, али не го замарајте народот ѕвонејќи од врата на врата, нудејќи муда во замена за бубрези!

Tи звонат и ти ги пушташ внатре, љубезно седнуваат в дневна и им викаш... “Момент малце...“

Одиш в соба и се враќаш за 5 минути, тасма гол само со вакво на гла и голем рѓосан сатор в раце и со благ глас им викаш

“Бог рече дека сака да ве пратам кај него.....“

и им се доближуваш полека и смирено


3434_1.jpg

г иглеедаш како вриштат се туркаат и заглавуваат на вратата



мислам дека повеќе нема да ги видиш​
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
Овие Јеховиниве Сведоци се многу досадни. Стварно треба човек да употреби физичка сила, па да го заборават ѕвончето и тропањето од врата на врата. Иначе, немам ништо против нив, кој сака нека се приклучува, ама кога ќе им се каже НЕ, треба да го разберат тоа на нормален начин.
Методата на проповедање од куќа до куќа се заснова на Светото писмо. Кога ги испратил апостолите да проповедаат, Исус им го дал следново упатство: „Штом ќе влезете во некој град или село, побарајте го во него оној што е достоен да ве прими вас и вашата порака“. Како требало да ги бараат ваквите достојни лица? Исус им рекол да одат дома кај луѓето: „Кога ќе влезете вокуќата, поздравете ги домашните. Ако куќата е достојна, нека дојде на неа мирот што ѝ го посакувате“. Дали требало да им појдат на луѓето без покана? Забележи што рекол Исус понатаму: „Таму каде што никој нема да ве прими или да ги послуша вашите зборови, на излегување од таа куќа или од тој град истресете го правот од нозете“ (Мат. 10:11-14).Секој христијанин мора да проповеда. Тоа го пишува во евангелијата и тоа им го заповедал Христос на своите ученици — ‚да одат и да проповедаат[DOUBLEPOST=1399469310][/DOUBLEPOST]Јеховините сведоци не се опиваат, не пушат, не пцујат, не им даваат пари, безообразни шеги и зборови не употребуваат, чесни и миролјубиви луге.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Методата на проповедање од куќа до куќа се заснова на Светото писмо. Кога ги испратил апостолите да проповедаат, Исус им го дал следново упатство: „Штом ќе влезете во некој град или село, побарајте го во него оној што е достоен да ве прими вас и вашата порака“. Како требало да ги бараат ваквите достојни лица? Исус им рекол да одат дома кај луѓето: „Кога ќе влезете вокуќата, поздравете ги домашните. Ако куќата е достојна, нека дојде на неа мирот што ѝ го посакувате“. Дали требало да им појдат на луѓето без покана? Забележи што рекол Исус понатаму: „Таму каде што никој нема да ве прими или да ги послуша вашите зборови, на излегување од таа куќа или од тој град истресете го правот од нозете“ (Мат. 10:11-14).Секој христијанин мора да проповеда. Тоа го пишува во евангелијата и тоа им го заповедал Христос на своите ученици — ‚да одат и да проповедаат
Нешто е или пропуштено овде. Ако барате т.н. "изгубени овци", прво барајте ги меѓу своите верници, тоа би било својствено за христијанско и човечко учење, да ја бараш прво вината во себеси. Друго што ме интересира е зошто сметате дека вие сте отелотворение на Светите Апостоли за да одите по домови и да проповедате. Дали некој ви кажал токму на вас лично да одите и да проповедате за крајот на светот, дали Исус е меѓу вас?
Трето што читам во тие пасуси пред оној цитираниот за Матеј 10 11-14, пишува

7 И одејќи, проповедајте и кажувајте дека се приближи царството небесно.
8 Исцелувајте ги болните, воскреснувајте ги мртвите, очистете ги лепрозните, изгонувајте демони; бесплатно добивте, бесплатно давајте.
9 Не набавувајте ни злато, ни сребро, ниту бакар во вашите појаси;
10 ниту торба за пат, ни две облеки, ни обувки, ни стап, зашто работникот ја заслужува својата прехрана.
11 А кога влезете во кој и да било град или село, распрашајте кој е достоен во него; и останете таму додека не отидете од него.
12 А кога ќе влезете во домот, поздравете го.
.....

Треба да лекувате болни, да ги чистите лепрозните и да ги воскреснете мртвите пред да влезете во нечиј дом ако добро читам
Долго пред христијанството, древните Вавилонци користеле крстови за да го обожаваат богот на плодноста Тамуз. ....
Според вашите верувања како е Исус умрен или убиен, кога и каде?
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Нешто е или пропуштено овде. Ако барате т.н. "изгубени овци", прво барајте ги меѓу своите верници, тоа би било својствено за христијанско и човечко учење, да ја бараш прво вината во себеси. Друго што ме интересира е зошто сметате дека вие сте отелотворение на Светите Апостоли за да одите по домови и да проповедате. Дали некој ви кажал токму на вас лично да одите и да проповедате за крајот на светот, дали Исус е меѓу вас?
Трето што читам во тие пасуси пред оној цитираниот за Матеј 10 11-14, пишува

7 И одејќи, проповедајте и кажувајте дека се приближи царството небесно.
8 Исцелувајте ги болните, воскреснувајте ги мртвите, очистете ги лепрозните, изгонувајте демони; бесплатно добивте, бесплатно давајте.
9 Не набавувајте ни злато, ни сребро, ниту бакар во вашите појаси;
10 ниту торба за пат, ни две облеки, ни обувки, ни стап, зашто работникот ја заслужува својата прехрана.
11 А кога влезете во кој и да било град или село, распрашајте кој е достоен во него; и останете таму додека не отидете од него.
12 А кога ќе влезете во домот, поздравете го.
.....

Треба да лекувате болни, да ги чистите лепрозните и да ги воскреснете мртвите пред да влезете во нечиј дом ако добро читам
Според вашите верувања како е Исус умрен или убиен, кога и каде?
Пред некој ден го фрлив ова ливче како каталог што е вакви работи што пишува ,памтам ми го даде една баба кога излагав една вечер . Сега кога ги прочитав овие реченици ми текна за што станува збор .Идев таа вечер накај центар нешто ја малце џапнат од дома ,таа збори ли збори само за тоа ми раскажуваше ,а па како за несреќа нема автобуси се убив од чекање.Ми се одмили и излагање и вечер кога почна да збори дека имале простории негде во аеродром и дека оделе млади како мене .Ја ај од култура да не ја игнорирам го земав тоа во раце ,ми вика прочитај и дојди некогаш во аеродром ,ја сирот одвај стојам на нозе ,а не па да читам а и да сум бил трезен не дека ќе го прочитав .Пишуваше нешто за тоа дека крајот доаѓал :facepalm:.Истиве овие речени ги имаше .
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Јеховините сведоци не се опиваат, не пушат, не пцујат, не им даваат пари, безообразни шеги и зборови не употребуваат, чесни и миролјубиви луге.
Лично имам присуствувано на изложба каде имасе јеховин сведок кој пиеше (јес црвено вино), пушеше.
Сепак и тие се луѓе ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Лично имам присуствувано на изложба каде имасе јеховин сведок кој пиеше (јес црвено вино), пушеше.
Сепак и тие се луѓе ;)
а вовлекуваше чадот од цигарата или само пафкаше?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Заборави да прашаш и дали само го лизнувасе виното и го плукаше или целосно го пиеше :D
за вино не е проблем, Исус си го сакаше виното тој и го правеше, али цигарата е ѓаоловата кадилница, то е страшна сатанска работа дури и има препорака од православна црква да тие шо пушеле не се закопуваат во гробишта туку некаде надвор како разбојници и самоубици (за пијаници нема такво нешто)
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
за вино не е проблем, Исус си го сакаше виното тој и го правеше, али цигарата е ѓаоловата кадилница, то е страшна сатанска работа дури и има препорака од православна црква да тие шо пушеле не се закопуваат во гробишта туку некаде надвор како разбојници и самоубици (за пијаници нема такво нешто)
А ако се покајат за тоа што пушеле
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А ако се покајат за тоа што пушеле
не знам али веројатно на судењето кога на сите ќе им се суди тие шо пушеле ќе треба да му хукнат на бог да види дали стварно престанале да пушат и ќе им види ноктите и прстите од рацете дали им се пожолтени од тутун
 

Kajgana Shop

На врв Bottom