Подкровје - совети

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
kako prvo zdravo na site se izvinuvam sto ne pisuvam so vakvi bukvi od mob pisuvam gledam vie imate veke nekoe iskustvo so potkrovje ja sakam da napravam so nov pokriv od 70m2 na dve vodi da bide pokrivot ali neznam od kaj da pocnam pa malce pomos :)
па од првата вода и ќе тече кон втората:D
сега малку сериозно,..... прво дали имаш веќе плоча? ако немаш, треба да направиш. а за тоа дека сакаш на две овди ОК. но прашање е дали има ти некое свое видување, визија како сакаш да ти изгледа? а и колку средства сакаш да издвоиш? не секогаш визијата е компатибилна со финансиите. отвараш убава тема на која сигурно ќе ти се помогне, само не е така едноставно од еден пост да се каже се'
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
kako prvo zdravo na site se izvinuvam sto ne pisuvam so vakvi bukvi od mob pisuvam gledam vie imate veke nekoe iskustvo so potkrovje ja sakam da napravam so nov pokriv od 70m2 na dve vodi da bide pokrivot ali neznam od kaj da pocnam pa malce pomos :)
Oд кај ќе почнеш - од почеток нормално.Викни мајстор да ти даде процена,колку што како-и ќе почнеш со рушење на стариот кров,нови керамиди,ѕидање,покривање,изолација сакаш керамиди сакаш шиндра..и најбитното едно десет иљадарки на страна :icon_mrgr:
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
5
Поени од реакции
1
oke vaka kukata nema ploca znaci ke mora da se napravi nejkam keramidi loso iskustvo od porano sakam zelen lim izgleda ubavo dobro potkrovjeto za sega ke bide karabina pa posle poleka poleka ke se doprava za karabina kolku od prilika bi kostalo sve toa i ako znaete nekoj link od nekoja firma slobodno pisete :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имам приметено дека луѓето во Крушево кровот го прават многу поразлично од колку во Скопје. Најпрво кровот го покриваат со лим, а врз лимот редат ќерамиди.
Дали е ова квалитетно? :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Имам приметено дека луѓето во Крушево кровот го прават многу поразлично од колку во Скопје. Најпрво кровот го покриваат со лим, а врз лимот редат ќерамиди.
Дали е ова квалитетно? :)
жива глупост е тоа, не знам колку е разликата во цена помеѓу црна хартија и лимот но работната рака е значително поскапа, а црната хартија многу добро ја завршува таа функција, се разбира ако се ставаат дупли лефти кои се поставени раскрсто......
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
жива глупост е тоа, не знам колку е разликата во цена помеѓу црна хартија и лимот но работната рака е значително поскапа, а црната хартија многу добро ја завршува таа функција, се разбира ако се ставаат дупли лефти кои се поставени раскрсто......
Ама мене ме чуди како не паѓаат ќерамидите чим се поставени на мазен лим :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Ама мене ме чуди како не паѓаат ќерамидите чим се поставени на мазен лим :)
Се ставаат летви за тоа, ќе се заштрават или со шајки некој, значи пак лимот ќе биде бушен....
Иначе нема логика воопшто, ако ставаш лим нема потреба од керамиди...
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Се ставаат летви за тоа, ќе се заштрават или со шајки некој, значи пак лимот ќе биде бушен....
Иначе нема логика воопшто, ако ставаш лим нема потреба од керамиди...
Нема потреба, меѓутоа го ставаат ради естетика (да речам).

Јас на куќата ставив црна хартија под ѓерамидите и во план ми беше каде што завршува на крајот, директ водата (доколку би прокапала под ѓерамида) да тече во јолук. Штета што не беше изводливо или пак направивме погрешна проценка.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Ај едно прашање, се двоумам дали во планот да правам подрум под куката, или да правам лепенка со мини гаража и остава како подрум. Имам план за 70м2 приземје и 80м2 потрковје. Планирам да градам со стандард матријали. Знае ли некој колку би ме коштало карабина значи 70м2 приземје и 80м2 потрковје, и истото тоа со плус подрум?
Како идат цени од прилика да си планирам, може ли некој да ми каже.
Поздрав
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ај едно прашање, се двоумам дали во планот да правам подрум под куката, или да правам лепенка со мини гаража и остава како подрум. Имам план за 70м2 приземје и 80м2 потрковје. Планирам да градам со стандард матријали. Знае ли некој колку би ме коштало карабина значи 70м2 приземје и 80м2 потрковје, и истото тоа со плус подрум?
Како идат цени од прилика да си планирам, може ли некој да ми каже.
Поздрав
За цените точно не би знаел да ти кажам.... побарај на Пазар 3 :)
А јас кога би бирал меѓу подрум под куќата или гаража и остава до куќата би избрал подрум под куќата, само гледај да му ставиш перфектна изолација :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ај едно прашање, се двоумам дали во планот да правам подрум под куката, или да правам лепенка со мини гаража и остава како подрум. Имам план за 70м2 приземје и 80м2 потрковје. Планирам да градам со стандард матријали. Знае ли некој колку би ме коштало карабина значи 70м2 приземје и 80м2 потрковје, и истото тоа со плус подрум?
Како идат цени од прилика да си планирам, може ли некој да ми каже.
Поздрав
Тоа зависи од мајстори (фирма) и материјали, можеш доста да заштедиш ако сам си набавуваш материјали и ако сам или со помиш на приатели си ја градиш. (мора со фирм карабинта да ја изведеш, послевеќе може сам, под, плочки, водовод,,,), визба е скапа работа, имаш копање бетонирање... рачунај дека ќе те фати како и спрат од куќа скоро инаку има на интернет еден тип од МК ставено свој блог прека кој него го фати околу 200 евра квадрат !! али изгледа повеќето работи сам ги правеше http://sskuka.blog.mk/ јас требаше ова година да кренам поткровје али не ги завршив н авреме сите документи фатија дождови па боже здравје в година, инаку оанак прелиминарно кога се распрашував во зависност од фирма до фирма квадрат би ме коштал (карабина)од 70 - 120 евра со нивни материјали, е сега заштедата би ми била во мои материјали (најмалце 10%) и рестото би го направил јас или мои приатели за мала или ич надокнада (струја, водовод, подови и плочки) мојата предност е што покрај други разноразни работи сум работел едно време во градежна фирма и доста добри приатели имам архитекти, градежници, електроинженери.... кои сакаат и ветија дека ќе помогнат. Материјали ќе земем преку приател од детсво кој држи стовариште за материјали така да мислам дека нема да ме фати многу скапо градбата.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
За цените точно не би знаел да ти кажам.... побарај на Пазар 3 :)
А јас кога би бирал меѓу подрум под куќата или гаража и остава до куќата би избрал подрум под куќата, само гледај да му ставиш перфектна изолација :)
А да не знаеш која би била разликата во цената со подрум и без подрум. Имам еден другар направи подрум под цела кука, и мислам дека не даде многу пари за изолација... направи прво столбови и спрат, па после во подрумот стави некој си вид на плоча и до сега се нема пожалено....
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А да не знаеш која би била разликата во цената со подрум и без подрум. Имам еден другар направи подрум под цела кука, и мислам дека не даде многу пари за изолација... направи прво столбови и спрат, па после во подрумот стави некој си вид на плоча и до сега се нема пожалено....
Да не те лажам, но мислам дека со подрум е поскапо...... како што кажа Лет 3 види го блогов како се градело една куќа, има и за градењето на подрумот под куќата http://sskuka.blog.mk/
Сепак има различни мајстори, со различни цени и начин на градба. Најдобро би било да се консултираш со некој градежник
:)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имам приметено дека луѓето во Крушево кровот го прават многу поразлично од колку во Скопје. Најпрво кровот го покриваат со лим, а врз лимот редат ќерамиди.
Дали е ова квалитетно? :)
Нема шанси да го прават така, мора да се направи конструкција за да можат ќерамидите да влезат во жлебовите и стојат на нешто.
Ти што имаш видено не е лим туку евентуално картони, парапропусна хартија или слично изолационо тело помеѓу дрвената конструкција.

Плус правиме муабет за Власи кои не се познати по фрлање пари за џабе.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А да не знаеш која би била разликата во цената со подрум и без подрум. Имам еден другар направи подрум под цела кука, и мислам дека не даде многу пари за изолација... направи прво столбови и спрат, па после во подрумот стави некој си вид на плоча и до сега се нема пожалено....
подрум (ако е низ цела површина под куќа) има исто а и повеќе работа и материјал од спрат од куќа, прво треба да ископаш (ако имаш среќа да не налеташ на подземна вода или карпа) ако налеташ на карпа може и дупло да те фати нејзиното кршење и вадење, ако налеташ на вода, треба дополнителни трошоци некако да ја испумпаш или дренираш или изолираш, после иди долу плолча бетон па стубови па наоколу бетонски зидови ( се армирано) па горе плоча, башка и врата, скали, струја прозори (ако е упола укопан) па чешма и водовод и одвод внатре... рачунај речиси како спрат ќе те фати ако не и повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom