Најекономично греење (затоплување)

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
јас имам сличен камин како тој на сликата погоре,и во него има вградено и котел од 28 литри.производство е на Копер Неготино-извозен модел.Дневаниот салон ми е 52 м2 со висина од 2.85 и го загревам без проблем.Плус ги греам и спалните9тие што ги користам),плус болјер.Куќата ми е една од поладните во Македонија,бидејќи се наоѓа покрај река низ која струи целиот ветар од котлината(Кичево).Користам дрва и тоа подебели-крндели,ем се поевтини ем повеќе време горат.Користам во поладните денопви и јаглен кој го ставам во кеси и преку две-три танки цепеници ставам еден најлон јаглен.Имам и имповизирано со метални шипки да дрвата не ми паѓаат на стакло.

Иначе крндели изгледаат вака,а кога каминот ќе разгори изгледа како на видеото


Од прилика колку кубика дрва би трошело ова?
Колку пари зема од копер?

Вака гледано изгледа огоромен.... ми се чини дека изгледа грдо за во дневна соба.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Копер го немаат овој камин за нашиот пазар,извозен модел им е.Јас го зедов бидејќи беше вратен од Хрватска поради грешки во производство(излезот за топла вода беше пректаток и заварен под агол-што јас лесно го решив).Ми го дадоа за 29 000 денари,а копија на него има по продавниците како оној камин што е прикажан над мојот пост.Моќност им е слиична 28 kw.Тие се произведуваат во Бугарија а се познати како `руските` камини.Слилниот како мојот кошташе 43000 денари.Има и послаби модели во зависност колкав простор загреваш.Тој со 21 kw кошташе 36 000 денари.Кај мене се работи за 52 м2 дневна соба(140 м3 ) што представува запремнина како просечен стан.Плус имам 3 спални и затоа се одлучив за најголемиот камин.Порано трошев 25 м3 дрва,сега ставив надворешна изолација на делот од куќата каде ми е дневаниот салон,и мислам дека трошам 15 м3(дрвата ги користам заедно со родителите кои се на горниот спрат)

мојот камин е во класата со Diplomat 21,а оној подолу е дипломат 11 кој е помал и нормално послаб(21KW),и нормално имаат котел за парното внатре во себе


 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Јас лани за греење поарчив околу 18 кубика дрва. Котел од 40 киловати мислам дека е, парно греење, греев околу 200 квадрати.
Задоволен сум. Се работи за куќа.
Сега купив 20 кубика за наредната сезона.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Јас лани за греење поарчив околу 18 кубика дрва. Котел од 40 киловати мислам дека е, парно греење, греев околу 200 квадрати.
Задоволен сум. Се работи за куќа.
Сега купив 20 кубика за наредната сезона.

Мислиш оваа зима така ? 24 часа греење или како ?
А претходната колку потроши дрва , пошто немавме оваа година јака зима, пошто знам по мене 2 кубика ми останаа дрва, оваа сезона, од ланската.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Копер го немаат овој камин за нашиот пазар,извозен модел им е. Слилниот како мојот кошташе 43000 денари.Има и послаби модели во зависност колкав простор загреваш.Тој со 21 kw кошташе 36 000 денари. Ми го дадоа за 29 000 денари,а копија на него има по продавниците како оној камин што е прикажан над мојот пост.Моќност им е слиична 28 kw.Тие се произведуваат во Бугарија а се познати како `руските` камини

мојот камин е во класата со Diplomat 21,а оној подолу е дипломат 11 кој е помал и нормално послаб(21KW),и нормално имаат котел за парното внатре во себе
Бугарската фирма е Прити?
Овие се значи цените за Прити?
http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=5&kat_id=7&sub_id=56

Скапо некако, вакви модели од Копер баш никако не се продаваат кај нас?
Дајте повеќе предлози за работи достапнi во нашиве продавници, тој модел на Diplomat 11 на пример, никаде не успевам да го најдам...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Бугарската фирма е Прити?
Овие се значи цените за Прити?
http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=5&kat_id=7&sub_id=56

Скапо некако, вакви модели од Копер баш никако не се продаваат кај нас?
Дајте повеќе предлози за работи достапну во нашиве продавници, тој модел на Diplomat 11 на пример, никаде не успевам да го најдам...
Дипломат 11 ти е за 80-90 квадрати.
Прити се бугарски камини и произлегоја од складова техника кога се раделија на две фирми( барем така подслушнав) и споредбено со камините од складова техника имаат за нијанса послаб лим и квалитет.
За неготинските камини немам начекано лично да го видам што и како , но ако се како на битолски металец кои патем речено се копија на складова техника и тоа можам да речам многу лоша копија тогаш дајте некоја иљадарка плус и не се заебавајте.
Овде ја имате цела програма од складова техника, а за цени ке си се јавите.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
А кај ги има овие Gree Hansol мајсторов ги продава ? Цена ?
Da majstorot moze da ja nabavi,i gree hansol i bilo koja druga marka/model klima, gi nosat od grcija kako predpostaviv, pa i mojata gree change ima upatstvo multilang i posebno grcko sto znaci najverojatno poteknuva od tamu
Gree Hansol so nivna montaza e 43.000 den.
Za negov broj ne e vo red da go napisam tuka zatoa sto ne sum go ni prasal a mozebi se krsat i pravila na forumov pa zatoa koj STVARNO saka da kupi ce mu dadam broj na pp
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Интересно, Gree Hansol треба да е прилично добра клима колку што разбирам.
Како би се споредувала Gree Hansol со Fudjitsu 12ASYGLLC?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Jas definitivno bi ja zel Gree Hansol ili pak Vivax Geyi poradi tie dva greaci na kondezatorot (citaj dnoto na nadvoresnata kutija) i uljeto na kompresorot. Mora tie greaci da vlijaat na pomali ili nikakvi defrost rezimi vo pogolem minus na temperaturata
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Deneska mi navratija druga ekipa od majstori od skopje sto gi ispratil monterot moj da vidat sto e so klimata. Odma mi rekoja deka e normalno malku da pobelat dvete cevki sega bidejci i nadvor e ladno a toa se slucuvalo so inverteri.
Што не ги доизолираш тие деловите што ѕиркаат? Јас би им опнал и уште еден слој изолација, нема да те кошта многу а потенцијално можеш да добиеш перформанси.

Таа G10 налепницата предпоставувам дека значи и друг модел од оној за кој пишувавме? Со G10 компресор во производство на самиот GREE...
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
G10 thnologija e deka rabotat na niski temperaturi a za izolacija se raboti sa 1.5cm + muterite, mislam deka voopsto ne e potrebo, da povtoram klimata e bezsumna i ladi i gree kako treba samo sto vremevo nedava bar ednoto da go testiram kako treba :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Дипломат 11 ти е за 80-90 квадрати.
Прити се бугарски камини и произлегоја од складова техника кога се раделија на две фирми( барем така подслушнав) и споредбено со камините од складова техника имаат за нијанса послаб лим и квалитет.

Овде ја имате цела програма од складова техника, а за цени ке си се јавите.
diplomat 11 inox e 49990 den
diplomat 21 vgradliv e 53990d, nevgradliv e 69990d


Цениве на adarma-tobi.mk се реалните цени за Складова Техника?
Наеднаш Рустикот на Алфа Плам (за 500евра) ми изгледа многу убав! ;)

Знам дека моќноста е различна за да ги споредуваме директно каминиве во цените, ама мене и онака ми треба камин за 70м2. Би сакал да имам „фора„ во капацитетот и за некогаш кога ќе го средам поткровљето, ама тоа нема да биде скоро и искрено 1200 евра ми е прескапо за котел на дрва.
Ако веќе инвестирам толку пари влегувам во ценовна близина на печките на пелети. Термо Пелет-от од 18киловати на МБ Смедерево во Србија лани кошташе 1366евра.


Нема некој друг солиден избор од 18тина киловати, до 600-800евра?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Мислиш оваа зима така ? 24 часа греење или како ?
А претходната колку потроши дрва , пошто немавме оваа година јака зима, пошто знам по мене 2 кубика ми останаа дрва, оваа сезона, од ланската.
Ова ми беше прва зима. Имав земено 20 кубика, останаа околу 2, можеби 2,5 кубика.
Мајсторите кои монтираа парно, котел, се тоа, рекоа дека потрошувачката би ми била околу 20 кубика.
Не гори 24 часа... ќе му дојде некако сабајле околу 7 до вечер околу 10 ипол 11 часот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
јас кога го купував мојот камин пред 6-7 години дипломат 11 беше 36 000, а дипломат 21 -43000 денари.многу работи се промениле од тогаш.јас што го имам каминот е со малку пошироко ложиште и поголем капацитет на котелот.Разлика има и што кај мене има посебна цевка во која се става термовентилот за итно разладување на котелот со ладна вода.

мана во однос на бугарските е што има потенок лим,но и вака не е лошо-3 мм за котелот,2 мм за останатиот дел
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
diplomat 11 inox e 49990 den
diplomat 21 vgradliv e 53990d, nevgradliv e 69990d


Цениве на adarma-tobi.mk се реалните цени за Складова Техника?
Наеднаш Рустикот на Алфа Плам (за 500евра) ми изгледа многу убав! ;)

Знам дека моќноста е различна за да ги споредуваме директно каминиве во цените, ама мене и онака ми треба камин за 70м2. Би сакал да имам „фора„ во капацитетот и за некогаш кога ќе го средам поткровљето, ама тоа нема да биде скоро и искрено 1200 евра ми е прескапо за котел на дрва.
Ако веќе инвестирам толку пари влегувам во ценовна близина на печките на пелети. Термо Пелет-от од 18киловати на МБ Смедерево во Србија лани кошташе 1366евра.


Нема некој друг солиден избор од 18тина киловати, до 600-800евра?
Мислам дека се генерални застапници, а ако ја следат практиката од претходната фирма тогаш цените треба да се исти било каде во Македонија.
Инаку не се сеќавам баш точно но на времето пред можеби 5 години цената на дипломатот самоносечкиот со воден котел беше точно 1000 евра, а вградниот беше некаде околу 50000 денари плус минус некоја иљадрака. Ако одиме со некоја инфлација и цена на железо и гориво тогаш цената му е колку толку реална со оглед дека и лимот им е или би требало да биди барем 5 до 7 мм.
И да нема забуни кога ке го споредиш со рустикот во големина мислам дека рустикот го бери внатре во горилникот на дипломатот:).
Сега ако ти треба до кај 70 м2 тогаш во ред, има и други модели на камини, само ке бараш некаде да бидат за номинална снага од 9кв па нагоре. Цената би требало да биди колку на рустикот,плус минус нешето во зависност од кај е што е.
За печката на пелети пак ке речам на хартија многу убаво звучи, во реалноста не е баш така. Можеби и грешам ама јас имам такво искуство со нив. Некој друг нека сподели друго ако има, сигурен сум дека на форумот има некој што има печка на пелети, па од прва рака нека кажи како си врви со нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom