Работа во Катар и Дубаи

Член од
4 септември 2010
Мислења
136
Поени од реакции
32
Vidov pogore za so gradezen fakultet pisaj nekoj decko .... da vi kazam kolku so znam jas sum tuka i za so gradezen ima mn ubavi pari mislam za se ima samo za ugostitelstvo nema se so e so fakultet ima pari samo ne se lazete preku agenciive nasi da odite zs tuka moras da imas nekoj sponzor a oni nemozat da ti go najdat toj sponzor so plaka mnogu i ako ti najde obicna rabota kolku da dojdes ti veke nemozes da premines vo druga rabota zs nikoj ne te osloboduva samo moze da te deportira i da imas zabrana za 2 godini :) taka da barajte po stranskive strani i samo ako nekoj saka da ide neka ide samo na visoka pozicija nemoj nekojd a se laze za kelner ovo ono po hoteli zs mizerno e upm
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Каде и да бараш работа по странскиве страници излегува само спам за пари!
А дали е убаво или не тоа е индивидуално, ако некој е навикнат на луксуз и на трошење париња од мама и тато во МК, сигурно нема да му биде убаво кај и да го пратиш, макар и во Њујорк!

А за висока позиција секој може да конкурира и преку агенција ама за тоа бараат интернационално искуство и мора да се има доказ за тоа затоа што го проверуваат!
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
14
Dogovorot e edno a vo praksa e drugo da ti go zima pasosot ama ne e problemmozes da si go zemes koga sakas i ako sakas da si odis doma ako sakas samo otkaz da si dades si plakas demek troskovi so imale za tebe i karta ama toa retko koj gopravi zs najprosto e napravi nesto i ke te deportiraat odma od hotelot i on ti plaka karta ama imas 2 godini zabrana posle za katar :) ama retko koj saka da se vrati tuka osven ako ne e inzinjer :)
А како е за инженери имаш информации..по форуми имам читано дека и за инженерите поради филипинци,пакистанци,индијци исто така им биле спуштени платите
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
136
Поени од реакции
32
А како е за инженери имаш информации..по форуми имам читано дека и за инженерите поради филипинци,пакистанци,индијци исто така им биле спуштени платите
Moze se spusteni ama za nas pak se mnogu pari imam eden gostin so rabotel arhitekt i mi kaza deka zimal 30 000 qr toa ti e 6000 evra
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
znae nekoj neso za ponudite na viza plus vrabotuvanje za anglija?
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Почнав постапка и поднесов апликација за Катар или ОАЕ уште пред три недели, од агенцијата уште нема ни трага ни глас. Велат имало голема побарувачка за работна сила. Како што ги гледам понудите стварно се мизерни платите од 190 уса долари до 490 долари! Тоа е стварно малце пари за работа во странство каде стандардот е многу голем! Стварно не знам што ќе биде и како ќе одам за толку малку пари - стварно сумите се смешни!
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Почнав постапка и поднесов апликација за Катар или ОАЕ уште пред три недели, од агенцијата уште нема ни трага ни глас. Велат имало голема побарувачка за работна сила. Како што ги гледам понудите стварно се мизерни платите од 190 уса долари до 490 долари! Тоа е стварно малце пари за работа во странство каде стандардот е многу голем! Стварно не знам што ќе биде и како ќе одам за толку малку пари - стварно сумите се смешни!
Преку кој аплицира?
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Треба да знаете со братучед ти дека таму ќе бидете разделени. Сместувањето било така што машките биле разделени од женските и било забрането заедничко живеење на машки со женски. Мажите живееле во едни станбени блокови а жените во други.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Треба да знаете со братучед ти дека таму ќе бидете разделени. Сместувањето било така што машките биле разделени од женските и било забрането заедничко живеење на машки со женски. Мажите живееле во едни станбени блокови а жените во други.
Знам, денеска бевме на обука, и ни објаснија се :) Битно ни е да работиме во исти хотел/ресторант ..

Преку кој аплицира ти, уште не ми одговори :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom