Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
2 март 2013
Мислења
23
Поени од реакции
7
молито исто така можат да го сменат полот
Не се согласувам со тоа :) . Од искуство со одгледување риби и читање литература, само женките ксифо (не платици) може да го променат полот, но промената е реверзибилна :)
--- надополнето: 6 мај 2013 во 00:26 ---
Imam po 2 ksifo i moli i mislam deka se bremeni ama ne sum siguren eve sliki pa pomozetemiii :3


Молите да, за црвената риба за која викаш дека е ксифо (мене ми личи на платица - Red Wag Platy), најдобро да ја провериш кога не е најадена, зашто кога ќе се најадат добро може да изгледаат дека носат рипчиња внатре. Во принцип женките живоротки се цел живот трудни (ако има и мажјаци со нив), само нели битен е моментот на исфрлање на малечките рипчиња. :)
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Da gi trgnam vo mrestilka sega?
aquascape веќе ти одговори, првото моли е при крај (неколку дена до најмногу уште една недела), второто моли (последната слика - ако не е истата риба) е следна (1-2 недели), а платито (исто така спаѓа во род Ксифофорус), исто така е трудна, ама веројатно е поголемка од овие две, па веројатно и ќе и се зголеми стомакот уште малку (2+ недели). Третата слика не ми ја отвара, не ја гледам.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Да ми препорачате во Скопје каде има пет шопови за аквариумски риби.
Ако не сакате да ги рекламирате пишете ми во ПП.
Карасчиња пококретно.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Да ми препорачате во Скопје каде има пет шопови за аквариумски риби.
Ако не сакате да ги рекламирате пишете ми во ПП.
Карасчиња пококретно.
Ја префрлив темата во Акваристика. Побарај во овој подфорум, можеби веќе има тема за ова.
 
Член од
2 март 2013
Мислења
23
Поени од реакции
7
дали рибите имаат гајле ако пумпата е премногу силна оти ги носи низ вода и ги трга накај филтерот ве молам за итен одговор
Исто колку што тебе би ти било гајле ако те дува силен ветар :LOL:
 
Член од
2 март 2013
Мислења
23
Поени од реакции
7
Да ми препорачате во Скопје каде има пет шопови за аквариумски риби.
Ако не сакате да ги рекламирате пишете ми во ПП.
Карасчиња пококретно.
Пет шопот во Тафталиџе Т.Ц. Антико , после имаш во Лептокарија 2 продавници, има уште 2 кај грчка амбасада, има еден кај млечен (тафталиџе), после кај Соборен Храм кај високите згради, кај втората зграда, потоа во близина на Ленинова на Војо петшопот кој се наоѓа до Руска Амбасада. Во Аеродром има горе на спрат Т.Ц. Бисер, има и кај Т.Ц. Скопјанка во задниот дел од зградите. Има во ГТЦ на први спрат кога влегуваш от кај „Жужу“ по скалите нагоре, лево. Има и на Зелено Пазарче една пет шоп продавница. Засега тие ми текнаа, ако не, па имаш златна книга, секој петшоп у СК ќе го најдеш ;)
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Пет шопот во Тафталиџе Т.Ц. Антико , после имаш во Лептокарија 2 продавници, има уште 2 кај грчка амбасада, има еден кај млечен (тафталиџе), после кај Соборен Храм кај високите згради, кај втората зграда, потоа во близина на Ленинова на Војо петшопот кој се наоѓа до Руска Амбасада. Во Аеродром има горе на спрат Т.Ц. Бисер, има и кај Т.Ц. Скопјанка во задниот дел од зградите. Има во ГТЦ на први спрат кога влегуваш от кај „Жужу“ по скалите нагоре, лево. Има и на Зелено Пазарче една пет шоп продавница. Засега тие ми текнаа, ако не, па имаш златна книга, секој петшоп у СК ќе го најдеш ;)
Може да ми објасниш во Тафталиџе и Лептокарија каде се поточно?
 
Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Треба ли преку ноќта да биде изгасена светлинат, намалена или не треба во опште да ја менувам? Или преку дента да биде јака бела светлина а преку ноќта слаба плава...... :)
--- надополнето: 16 мај 2013 во 01:14 ---
И уште едно прашање.... :) Пред три дена, гупата ми роди гупички. За колку време од прилика ке бидат доволно големи за да ги пустам да пливат со другите риби? :)
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Треба ли преку ноќта да биде изгасена светлинат, намалена или не треба во опште да ја менувам? Или преку дента да биде јака бела светлина а преку ноќта слаба плава...... :)
--- надополнето: 16 мај 2013 во 01:14 ---
И уште едно прашање.... :) Пред три дена, гупата ми роди гупички. За колку време од прилика ке бидат доволно големи за да ги пустам да пливат со другите риби? :)
Светлина за акваристичкиот циклус по правило треба само определен број часови, односно и на аквариумот му треба природен циклус ден - ноќ. Ова особено важи ако имаш природни растенија чија физиологија се менува во зависност од дневно ноќниот циклус. Некои акваристи практикуваат да стават навечер слабо LED светло кое имитира светлина од Месечина, но тоа е повеќе визуелен ефект.

Што се однесува до гупите почекај барем едно две недели да пркнат малце. Во зависност од типот на храната различно растат али да бидат барем половина од 2/3 од рибите кои ти се во матичниот аквариум. Воедно зависи и кој вид на риби имаш во поголемиот аквариум, зошто може да се случи и поголеми да ги изедат. Ако се сите живоротки тогаш и со две недели малите успеваат да се изборат за сопствен интегритет.
 
Член од
16 мај 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
Абе рибите не ги вадиш ич од вода ќе изумрат:)))

Еве ти неколку совети:

Менуваш вода еднаш до два пати неделно, 30 % или еднаш неделно 40 -50 %
додаваш нова вода, одстоена 24 саати, ако не и повеќе. Гледаш новата вода да има слична температура со таа во аквариумот да не ги стресиш.

Кога менуваш ја чистиш со сифонско црево песокта и истовремено излегува водата.
И после ја носиш друга вода и го дополнуваш аквариумот.

Храни ги умерено немој многу се праи ѓубре во аквариумот, живи тревки убавезно да ставиш.

П.С. Филтерот не го периш со вода обична туку со вода од акварумо малце го плакниш и назад го носиш.
Да те прашам ја нешто почетник сум со акваристиката и тоа последното што си го напишал за филтерот, ја сегокаш на обична вода го перам и изгледа има некој проблем на секои два дена морам да го перам бидејки прекинува да дува воздух ?
 
Член од
16 мај 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
може ли да ми ккажете како се препознава женка (моли)
кога е бремена
како да препознавам кога е денот или периодот на мрестење
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Се префрли брат ми на поголем аквариум :D
Еве како изгледаше претходното
Прегледај го приврзокот 62468

Овој стариот беше со димензии : 70х40х40
Еве како изгледаше работата за новиот со димензии 160x55x50
Прегледај го приврзокот 62469
Прегледај го приврзокот 62474
Прегледај го приврзокот 62470
Прегледај го приврзокот 62472
Прегледај го приврзокот 62475
Прегледај го приврзокот 62476
Еве и што има внатре... ма да немам сесликано имам две прилично големи силвер шарк ама неможам да ги сликам како оси се :) само на последната слика се гледа едната така заматена...
Прегледај го приврзокот 62477
Прегледај го приврзокот 62478
Прегледај го приврзокот 62480
Прегледај го приврзокот 62481
Прегледај го приврзокот 62482
Прегледај го приврзокот 62483
Прегледај го приврзокот 62484
Прегледај го приврзокот 62485
Сега останува да се одберат некои поубави рипки што ќе личат на оваа големина. Ова до сега се рипки што ги префрливме од стариот... И да најважнато тревките... кај нас тука ептен мал избор има па доколку знае некој некое место кај што се нуди избор за треви нека напише на темава... или па подобро ако има некој тревки во својот аквариум можеме да се мењаме за рипки... :D
Винова лоза, трендафил, мангрови дрва...
А како се приготвува дрвото за да може да се стави во аквариумот? Сигурно не може да исечеш винова лоза или трендафил и туку-така да ја ставиш внатре? Слушнав дека се варело. Ја знае ли некој постапката?
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
А како се приготвува дрвото за да може да се стави во аквариумот? Сигурно не може да исечеш винова лоза или трендафил и туку-така да ја ставиш внатре? Слушнав дека се варело. Ја знае ли некој постапката?
Коренот е најубав затоа што стеблото од земјата па нагоре ем нема убава форма ем е сигурно е прскано. Зовријго и потуриго со ладна вода неколку пати, повторуваја постапката уште 1 до 2 пати. После само зовривајго за да не испушта нечистотија (неколку пати) ако не пропаѓа во вода ќе земиш ќе го ставиш во некој сад за вода и поттисниго со некој камен и нека стој месец дена. Тогаш би требало да може да седи под вода. Или ако ти се брза тебе ставиму камен за да не излегува на површина!

Али нај основното е да бидиш сигурен дека нема да испушта нечистотија во тој садот каде треба да отстојува менвајму вода секој ден!
 
Член од
16 мај 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
Знае ли некој како да се направи ова со шишево... затоа што во мојот аквариум чувам скалари и карас. :нинџ:
CCC
Некој викат неможе да се поднесат караси и скалари.
тоа не е точно јас веке 6 месеци чувам 2 скалари и 4 караси (златни рибки)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom