Јаничарите

Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
sigurno dedo ti bil lazgo...janicarite se ukinati, mislam vo 1826 g....osven ako ne poteknuvate od Metuzalem....joke...
ne sakam da te vregjam no procitaj go uste ednas tekstot i ce vidis deka pisuva BRAT NA NEGOVIOT DEDO ili ti se spielo posto si pisuval vo dva saatot po polnokj ili ti falI DNO OD TEGLI ZA TURSIJA dobro da procitas
BRAT NA NEGOVIOT DEDO
pa sega ti uste ednas presmetaj AMA OVOJ PAT DOBRO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Едит од мод. припази на речникот
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Дали јаничарите при вршење на својата долност,носеле воени маски,налик на самураите?
Само Русите од Европјаните носеле маски за во битка и тоа исклучиво кнезовите и најблиската дружина.
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
ne sakam da te vregjam no procitaj go uste ednas tekstot i ce vidis deka pisuva BRAT NA NEGOVIOT DEDO ili ti se spielo posto si pisuval vo dva saatot po polnokj ili ti falI DNO OD TEGLI ZA TURSIJA dobro da procitas
BRAT NA NEGOVIOT DEDO
pa sega ti uste ednas presmetaj AMA OVOJ PAT DOBRO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Едит од мод. припази на речникот
да те цитирам...
poteknuvam od edno polosko selo do koe tece r. vardar ama ne e vrutok i od mojot dedo imam razbrano deka brat na negoviot dedo e odnesen od strana na janicarite kako malecok
janicarite dosle od prizren da sobiraat danok vo krv "I TAKE GO ZELE OD PRED DOLNA PORTA" mi rece dedo mi..

што не ти е јасно?
твојот дедо жив ли е или починат? кога е роден?...
кога е роден неговиот дедо?
твојот дедо крв ли е со брат на дедо му?
ти си нивен потомок....

земи дигитрон, па јави се
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
radiomileva
мислам дека математиката можно е и да е точна, еве да речеме, мојот дедо е роден 1903 а починат во 1986год.неговиот татко го имал на свои 40 години ( 5 дете бил во семејството), да претпоставиме можност и неговиот дедо да го имал неговиот татко на 40 год тоа е 1903-40-40= 1823 година.Што ако неговиот брат бил најстар а тој најмлад? во тогашни времиња некои имале дури и на 50 години деца.значи, математички може да е и точно.разликите во години помеѓу браќа и сестри знаела да биде и многу голема.
еве ти и друг пример, мојот најстар вујко имал дури и деца кога се родила мојата најмала тетка-сестра на мајка ми:) 1-во и 7-мо дете кај дедо ми по мајчина линија:), разлика-30 години:)
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
ок..сигурно се сечаваат и на Кирил Пејчиновиќ - Тетоец
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
Teska rabota deka bi mozel da bide zemen za janicar. Danokot vo krv e napusten vo pocetokot na XVIII vek bideji na janicarite im bilo dozvoleno da se zenat i nivnite sinovi bile zemani za vo korpusot. Bez namera da te navredam preprasaj go dedo ti uste ednas da ne bil toj negov predok kidnapiran od kacackite bandi koi zarele i palele vo Tetovsko
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
interesno...nikoj ne postira dokumenti od turskta arhiva. drzava...
ima prevodi...

se prasal li nekoj, kako naj evropskata genetska nacija, bosancite, stanaa muslimani?
so sila li?
kolku Janicari bea dobrovolci?
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
да те цитирам...
poteknuvam od edno polosko selo do koe tece r. vardar ama ne e vrutok i od mojot dedo imam razbrano deka brat na negoviot dedo e odnesen od strana na janicarite kako malecok
janicarite dosle od prizren da sobiraat danok vo krv "I TAKE GO ZELE OD PRED DOLNA PORTA" mi rece dedo mi..

што не ти е јасно?
твојот дедо жив ли е или починат? кога е роден?...
кога е роден неговиот дедо?
твојот дедо крв ли е со брат на дедо му?
ти си нивен потомок....

земи дигитрон, па јави се


PRED SE DA SE IZVINAM NA SITE ONIE KOI SE POCUSTVUVAA NAVREDENI OD MOITE ZBOROVI a potoa da kazam sto imiam vo vrska so diskusijata
jas sum roden 1976
tatko mi 1945 treto pored a prvo preziveano sega pokoen,posle nego ima uste pet
dedo mi 1918 osmo po red a sedmo preziveano 2002 pokoen, posle nego ima uste eden
tatko negov 1874 sedmo dete po red a peto preziveano 1958 pok
ovie podatoci se tocni bidejci gi imam izvadeno od izvodi i od crkva kade sto parohot na seloto gi zapisuval site podatoci za naselenieto vo seloto no;
za ponatamosni tocni podatoci ne mozam da kazam no po site ispituvanja sto gi napraviv postari lugje od seloto nekoi i od rodot nas go velat istoto deka vo ''staro'' vreme [ne se znae tocno koga]
nekoj od rodot nas e ODVEDEN OD STRANA NA ''PRIZRENCI''
vprocem siguren sum deka mojot dedo ne e lazgo bidejci ako laze toj lazat i drugite taka da BARAM IZVINUVANJE OD RADIO MILEVA ZA NAVREDITE UPATENI KON MENE I MOJOT ROD ako e OK covekot (radio mileva) ce se izvini
--- надополнето: 27 април 2013 во 23:05 ---
sigurno dedo ti bil lazgo...janicarite se ukinati, mislam vo 1826 g....osven ako ne poteknuvate od Metuzalem....joke...
--- надополнето: 27 април 2013 во 23:09 ---
SE RABOTI ZA USNO PRENESENI SLUCUVANJA OD TATKO NA SIN DEDO NA VNUK NO SLUCKATA E VISTINITA
--- надополнето: 27 април 2013 во 23:12 ---
Teska rabota deka bi mozel da bide zemen za janicar. Danokot vo krv e napusten vo pocetokot na XVIII vek bideji na janicarite im bilo dozvoleno da se zenat i nivnite sinovi bile zemani za vo korpusot. Bez namera da te navredam preprasaj go dedo ti uste ednas da ne bil toj negov predok kidnapiran od kacackite bandi koi zarele i palele vo Tetovsko
NE E VO TETOVSKO TUKU VO GOSTIVARSKO
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.033
Поени од реакции
6.623
Отоманите први имале организирана и постојана војска поверојатно дека нивната војска била првата организирана војска во историјата.
обавезно ова,пред тоа ги викале од маала на маала да се тепаат народите
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
обавезно ова,пред тоа ги викале од маала на маала да се тепаат народите
Prva organizirana vojska imaa Frankite za vreme na Karlo Martel
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 18:49 ---
PRED SE DA SE IZVINAM NA SITE ONIE KOI SE POCUSTVUVAA NAVREDENI OD MOITE ZBOROVI a potoa da kazam sto imiam vo vrska so diskusijata
jas sum roden 1976
tatko mi 1945 treto pored a prvo preziveano sega pokoen,posle nego ima uste pet
dedo mi 1918 osmo po red a sedmo preziveano 2002 pokoen, posle nego ima uste eden
tatko negov 1874 sedmo dete po red a peto preziveano 1958 pok
ovie podatoci se tocni bidejci gi imam izvadeno od izvodi i od crkva kade sto parohot na seloto gi zapisuval site podatoci za naselenieto vo seloto no;
za ponatamosni tocni podatoci ne mozam da kazam no po site ispituvanja sto gi napraviv postari lugje od seloto nekoi i od rodot nas go velat istoto deka vo ''staro'' vreme [ne se znae tocno koga]
nekoj od rodot nas e ODVEDEN OD STRANA NA ''PRIZRENCI''
vprocem siguren sum deka mojot dedo ne e lazgo bidejci ako laze toj lazat i drugite taka da BARAM IZVINUVANJE OD RADIO MILEVA ZA NAVREDITE UPATENI KON MENE I MOJOT ROD ako e OK covekot (radio mileva) ce se izvini
--- надополнето: 27 април 2013 во 23:05 ---

--- надополнето: 27 април 2013 во 23:09 ---
SE RABOTI ZA USNO PRENESENI SLUCUVANJA OD TATKO NA SIN DEDO NA VNUK NO SLUCKATA E VISTINITA
--- надополнето: 27 април 2013 во 23:12 ---

NE E VO TETOVSKO TUKU VO GOSTIVARSKO
Bez razlika kade e janicarite se ukinati kako vojska vo 1827 godina oficijalno, a neoficijalno okolu 1808 Mahmud II gi unistuva posle nivnata pobuna. Taka da zemanje za janicar ne moze da bide vo nikoj slucaj. A za kacackite bandi i nivnite kidnapiranja i prodazba na deca e mnogu vozmozno
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
BARAM IZVINUVANJE OD RADIO MILEVA ZA NAVREDITE UPATENI KON MENE I MOJOT ROD

ај, на прочка...;)..од што си навреден?
какви не приказни имало и ќе има...
ако бил одведен од Призренци, тоа не значи дека бил одведен во јаничари, бидејќи тие биле веќе минато.

тоа значи, дека твоите предци, ако не го виделе повеќе (не ни објасни за тој детал), бил убиен, поради неплатен откуп или , да ми извиниш, бестијалноста од Гегите....
познато е дека Гегите, низ Качаничката клисура (затоа Качаци) навлегувале секоја година кога затоплувало добро, во Македонија и вршеле терор, во кој ретко кој може денес да верува...

кај блгарите има писанија за овие работи, но чудно, никој наш учен не го потегнува тоа прашање, освен Поповски....
--- надополнето: 23 јули 2013 во 10:23 ---
Само Русите од Европјаните носеле маски за во битка .
тоа за европјаните, ок...
но и гегите, го покривале лицето исто како туарезите од Африка...
само тие, и никој друг...
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
една дополна за јаничарите....
отоман ги нарекувал христијаните и евреите со зборот zimmi = стока.
законот Shari’a .....
по објавувањето на Куран, ...подрачја на Балканот, како Албанија, Бугарија, Србија и т.н. го прифатиле христијанството.

тоа е еден вид поставена граница...
оние подрачја кои биле христијански пред да се објави Куран, се сметани за правоверци, во некој смисол, респектирани...
јаничари се земале само од оние подрачја кои биле христијанизирани после објавата на Куран.

подрачјата кои биле под управа на Цариградската Патријаршија, не давале јаничари.
со други зборови, територијата каде е сега грција, анадолија (турција) , каде имало сеуште многу христијани, кои биле под Цариградската Патријаршија, не давале јаничари...

денес, тешко ќе го разбереме мозокот на средновековните случувања, посебно со верските случувања...
логиката, би била...
настанаа евреите, христијаните, бог му се јави на мухамед...и крај
после мухамед, кој земал нова вера (нехристијанизираните подрачја од балканот, на пример) , бил сметан за стока...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Зар имало население во “Грција“ па да дадат јаничари? Дури и кога би земале од таму...
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
179
Јаничарите биле укинати со султански декрет од страна на султанот Махмуд II во 1826 бидејќи ја изгубиле својата улога на војска и станале одмазднички банди.А самиот збор јаничари или на турски Yenicele значи нова војска.Најчесто биле земани од христијанските семејства преку така наречениот данок во крв односно дефширме.Јаничарите во тоа време биле најсилната и најдобро опремената војска на територијата на Европа и Азија.
--- надополнето: 31 јули 2013 во 08:00 ---
една дополна за јаничарите....
отоман ги нарекувал христијаните и евреите со зборот zimmi = стока.
законот Shari’a .....
по објавувањето на Куран, ...подрачја на Балканот, како Албанија, Бугарија, Србија и т.н. го прифатиле христијанството.

тоа е еден вид поставена граница...
оние подрачја кои биле христијански пред да се објави Куран, се сметани за правоверци, во некој смисол, респектирани...
јаничари се земале само од оние подрачја кои биле христијанизирани после објавата на Куран.

подрачјата кои биле под управа на Цариградската Патријаршија, не давале јаничари.
со други зборови, територијата каде е сега грција, анадолија (турција) , каде имало сеуште многу христијани, кои биле под Цариградската Патријаршија, не давале јаничари...

денес, тешко ќе го разбереме мозокот на средновековните случувања, посебно со верските случувања...
логиката, би била...
настанаа евреите, христијаните, бог му се јави на мухамед...и крај
после мухамед, кој земал нова вера (нехристијанизираните подрачја од балканот, на пример) , бил сметан за стока...
Муслиманите ги почитувале христијаните како монотеисти и како луѓе што верувале во света книга или китап на турски.Јаничарите биле земани од христијанските семејства преку така наречениот данок во крв односно дефширме.За Анадолија не можам со сигурност да тврдам но за Балканот и за цела Румелија можам слободно да кажам дека биле земани јаничари од христијанските семејства бидејки имаме такви податоцо во службените книги на Османлиската Империја но се наоѓаат податоци и во житието на св.Филотеј некои француски извештаи ,народните песни и секако нашата најпозната повест Калеш Анѓа.
На јаничарите главен заповедник им бил султанот а со јаничарите управувал ага наречен јаничарски ага.И на крајот да казам дека се земале од сите христијански семејства а не само од оние кои се христијанизирале по објавата на Ку`ранот.
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
ако е така, наведи ни примери за земени јаничари од т.н. грчко православие...
зборот јаничари значи нова војска, а она што ние го подразбираме под тој поим, е погрешен.
земените деца, биле во разни функции, но едно е сигурно, мајчиниот јазик никогаш не им бил забранет, напротив, прашање е дали тие разбирале и зборувале турски.

на балканот, оваа тема е претставена како црно-бело, каква е и сликата за отоманската империја.
на балканот, а и во светот, ретко кој ги читал турските архиви, или читале што им одговара...зошто не кажуват дка народот балкански, на многу места ги дочекувал турците со цвеќиња (харикирано)..
како Босна експресно стана муслиманска земја...

отоманската империја, како да имаше 2 дела..
еден за балканот, друг за блискиот исток и северна африка...
какви грозоморни работи имало во другиот дел, балканот не бил ни блиску до тоа...

да не заборавиме, христијанството опстоило на балканот, мезиња по црковни собори со ракија и вино...исчезнале од другиот дел..

самиот велиш румелија...тоа е сепак почит кон имеријата ромејска, која конечно ја снема, откога турција ја освоила цела македонија...

за споредба, нели хабзбурговци сосила ги тераа поданиците на германизација...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom