Работа во Катар и Дубаи

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Мислам дека во Дубаи има строги закони за каде се дупиш и сл.
Можеш и во затвор да завршиш.
прави разлика од катарм, кувајт и дубаи. ова со дубаи ти е КОМПЛЕТНА грешка. тоа е единствената муслиманска земја каде ОФИЦИЈАЛНО има барови со курви. секоја девојка може да се облече како што сака (сепак оние ултра кратки миничи мислам дека е подобро да се избегнуваат зш одма си во група на курви) и никој ништо нема да и каже. така да пред да дадеш изјава, размисли што пишуваш.
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
16
Поени од реакции
5
прави разлика од катарм, кувајт и дубаи. ова со дубаи ти е КОМПЛЕТНА грешка. тоа е единствената муслиманска земја каде ОФИЦИЈАЛНО има барови со курви. секоја девојка може да се облече како што сака (сепак оние ултра кратки миничи мислам дека е подобро да се избегнуваат зш одма си во група на курви) и никој ништо нема да и каже. така да пред да дадеш изјава, размисли што пишуваш.
Da vo pravo si jas rabotev 4 godini vo Dubai i toa sekojdnevno moze da naletas na prostitutki taka da vo vrska so Kuvjat, Qatar Bahrein itn teshko deka takvi raboti moze da se slucuvaat
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
136
Поени од реакции
32
Dupish neshto tamu be brat? Zemi nekoja muslimanka, zbogati se : ). Ima za dupenje ili slabo? : )
Dojdi ti da dupis od nivnive :) ima filipincinja,indijcinja kolku radi reda do ramenici mi e najvisokata :) a arapce ako te fanat da dupis te dupnaa vo sudiska arabia vo zatvorce odma ...
 
C

cige

Гостин
Dojdi ti da dupis od nivnive :) ima filipincinja,indijcinja kolku radi reda do ramenici mi e najvisokata :) a arapce ako te fanat da dupis te dupnaa vo sudiska arabia vo zatvorce odma ...
Филипинчињата се познати курвичиња и во Америка за ефтини пари. Ама тело немаат никакво оформено, како деца се пред пубертет. Само коски и кожа и многу се ниски. Најискрено една просечна филипинка не е потешка од 40 кила.
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
16
Поени од реакции
5
Филипинчињата се познати курвичиња и во Америка за ефтини пари. Ама тело немаат никакво оформено, како деца се пред пубертет. Само коски и кожа и многу се ниски. Најискрено една просечна филипинка не е потешка од 40 кила.
a shto vo Katar baraat pari za da se dupat :)
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
F**K me I'm Famous
Слушнав дека две години дури не ги одработиш според договорот нема идење дома за да се осигураат дека нема да им избегаш и да им се џабе парите (авионска карта, смештај, храна) што ги вложиле за тебе.Колку е точно ова и каков е случајот со твојот договор?
 
F

FARANG

Гостин
Da vo pravo si jas rabotev 4 godini vo Dubai i toa sekojdnevno moze da naletas na prostitutki taka da vo vrska so Kuvjat, Qatar Bahrein itn teshko deka takvi raboti moze da se slucuvaat
Сегде има ако знаеш каде да бараш. Најтешко е во саудиска арабија. Во Доха има колку сакаш преку агенции на интернет на пример. Финтава е со келнерска плата може да сањаш тоа оти треба 3-4 месеци да зарабуваш да платиш саат време асално нешто од источна европа. Друга работа ако си банкар или инжињер..
--- надополнето: 9 март 2013 во 12:05 ---
Dojdi ti da dupis od nivnive :) ima filipincinja,indijcinja kolku radi reda do ramenici mi e najvisokata :) a arapce ako te fanat da dupis te dupnaa vo sudiska arabia vo zatvorce odma ...
Точно. Одма затвор
--- надополнето: 9 март 2013 во 12:10 ---
Филипинчињата се познати курвичиња и во Америка за ефтини пари. Ама тело немаат никакво оформено, како деца се пред пубертет. Само коски и кожа и многу се ниски. Најискрено една просечна филипинка не е потешка од 40 кила.
Ќе се изненадиш какви ги има само тие не ги гледаш. Нема потреба она да иде во Дубаи за такви работи кога Токио и е на 3-4 саати а заработува 10 пати повеќе него во дубаи. Во Дубаи идат собарици, кукни помошнички углавно од провинцијалки и тоа од Замбонга/Сули јужен Минданао (деловите каде претежно се муслимани). Има тук таму понекоја јака цура во дубаи од тој дел на светот ама ти се или веќе донесени од некој спонзор или ќе ги најдеш вечер во дискотеките каде што тешко некој што зима 3-400е плата може да припари.
--- надополнето: 9 март 2013 во 12:13 ---
F**K me I'm Famous
Слушнав дека две години дури не ги одработиш според договорот нема идење дома за да се осигураат дека нема да им избегаш и да им се џабе парите (авионска карта, смештај, храна) што ги вложиле за тебе.Колку е точно ова и каков е случајот со твојот договор?
Незнам за дубаи ама во саудиска арабија и Катар пасошот им го зима работодавецот и го добиваат назад откако ќе биде проверен домот кај што престојувале и сите сметки ќе се порамнат. Порано пакистанци маме ебавале краделе опрема од работа и дома и бегале. Затоа е така нема врска со картата итн.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
136
Поени од реакции
32
Сегде има ако знаеш каде да бараш. Најтешко е во саудиска арабија. Во Доха има колку сакаш преку агенции на интернет на пример. Финтава е со келнерска плата може да сањаш тоа оти треба 3-4 месеци да зарабуваш да платиш саат време асално нешто од источна европа. Друга работа ако си банкар или инжињер..
--- надополнето: 9 март 2013 во 12:05 ---


Точно. Одма затвор
--- надополнето: 9 март 2013 во 12:10 ---


Ќе се изненадиш какви ги има само тие не ги гледаш. Нема потреба она да иде во Дубаи за такви работи кога Токио и е на 3-4 саати а заработува 10 пати повеќе него во дубаи. Во Дубаи идат собарици, кукни помошнички углавно од провинцијалки и тоа од Замбонга/Сули јужен Минданао (деловите каде претежно се муслимани). Има тук таму понекоја јака цура во дубаи од тој дел на светот ама ти се или веќе донесени од некој спонзор или ќе ги најдеш вечер во дискотеките каде што тешко некој што зима 3-400е плата може да припари.
--- надополнето: 9 март 2013 во 12:13 ---


Незнам за дубаи ама во саудиска арабија и Катар пасошот им го зима работодавецот и го добиваат назад откако ќе биде проверен домот кај што престојувале и сите сметки ќе се порамнат. Порано пакистанци маме ебавале краделе опрема од работа и дома и бегале. Затоа е така нема врска со картата итн.
Dogovorot e edno a vo praksa e drugo da ti go zima pasosot ama ne e problemmozes da si go zemes koga sakas i ako sakas da si odis doma ako sakas samo otkaz da si dades si plakas demek troskovi so imale za tebe i karta ama toa retko koj gopravi zs najprosto e napravi nesto i ke te deportiraat odma od hotelot i on ti plaka karta ama imas 2 godini zabrana posle za katar :) ama retko koj saka da se vrati tuka osven ako ne e inzinjer :)
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Dogovorot e edno a vo praksa e drugo da ti go zima pasosot ama ne e problemmozes da si go zemes koga sakas i ako sakas da si odis doma ako sakas samo otkaz da si dades si plakas demek troskovi so imale za tebe i karta ama toa retko koj gopravi zs najprosto e napravi nesto i ke te deportiraat odma od hotelot i on ti plaka karta ama imas 2 godini zabrana posle za katar :) ama retko koj saka da se vrati tuka osven ako ne e inzinjer :)
Подобро распрашај се убаво пред да направиш нешто поради кое мислиш дека само ќе те депортираат да не испадне да одиш апсаана :D
 
F

FARANG

Гостин
Dogovorot e edno a vo praksa e drugo da ti go zima pasosot ama ne e problemmozes da si go zemes koga sakas i ako sakas da si odis doma ako sakas samo otkaz da si dades si plakas demek troskovi so imale za tebe i karta ama toa retko koj gopravi zs najprosto e napravi nesto i ke te deportiraat odma od hotelot i on ti plaka karta ama imas 2 godini zabrana posle za katar :) ama retko koj saka da se vrati tuka osven ako ne e inzinjer :)
Јасно де и јас тоа мислев. Во секој момент можеш да се „извадиш“ од договорот ако си дадеш отказ или те избркаат. После тоа следи проверка на стан итн да не имаш направено штета или украдено нешто па тек тогаш го добиваш пасошот назад. Е сега пази што правиш оти Катар има на пример договор со Пакистан и Филипините ако те врата назад за некој престап да одговараш пред локален суд таму. Сум чул за случаеви кога враќале пакистанци затоа што го пцуеле алах (тоа им го лупнале во причина за црниот печат) па во пакистан затвор лежеле. Ова е се случаеви од Катар и Оман. Филипините исто имаа некој заебан договор потпишано ама откако една куќна помошничка ја маскарирал некој будала малку поостро настапуваат мада познавам една девојка што спаси жива глава само благодарение на некој амер кој ја однел до амбасадата и откако пази овие одбиле да ја примат им се заканил дека ќе ја носи пред новинари. Не е се така просто не заборавај нашата влада каков прием му приреди на шеикот за некоја ситна инвестиција кузнај што имаат и они потпишано.
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
16
Поени од реакции
5
Moze nekoj da mi kaze od kako potpisal dogovor za rabota vo Katar kolku minimum ili maksimum cekal za da otide ;)
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
дали некој бил на интервју да ми кажи англиски колку се бара сакам да одам ама Англискиов не ми е баш за фалење од прилика колку треба да се знај и шо прашуваат по интервјуата барем да се спремам некаде ...
--- надополнето: 14 март 2013 во 22:29 ---
дали некој бил на интервју да ми кажи англиски колку се бара сакам да одам ама Англискиов не ми е баш за фалење од прилика колку треба да се знај и шо прашуваат по интервјуата барем да се спремам некаде ...
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
16
Поени од реакции
5
дали некој бил на интервју да ми кажи англиски колку се бара сакам да одам ама Англискиов не ми е баш за фалење од прилика колку треба да се знај и шо прашуваат по интервјуата барем да се спремам некаде ...
--- надополнето: 14 март 2013 во 22:29 ---
дали некој бил на интервју да ми кажи англиски колку се бара сакам да одам ама Англискиов не ми е баш за фалење од прилика колку треба да се знај и шо прашуваат по интервјуата барем да се спремам некаде ...
Pa moze jas da ti kazam deka maksimum bar 70 posto treba da poznavas zoshto, intervjua postojat dva tipa edno preku skype drugo licno so rabotodavec taka da imaa mnogu cudni prashanja ama za toa moze da se spremas ako otides preku nekoja agencija shto posreduva za rabota, taka da oni drzat obuka kako da se snajdes na toa intervju
 
Член од
20 март 2013
Мислења
6
Поени од реакции
6
Може ли некој ,што бил во катар или дубаи ,да ми каже како е платата месечно ,за бартендер ,со се бакшиш и процент?
Јас сакам да идам на интервју ,за новиот хотел Oberoi ,во дубаи ,а се мислам ... ,зашто незнам каде е подобро ,катар или дубаи????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom