Доказ за работно искуство

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
До сега немам сретнато таков случај или да знам. Мада јас сум во приватен сектор.А обично тие што влегувааат во државни јасли се преценуваат и да работела како кафекуварка ќе напише дека била раководител. Како кај мене еднаш ми доаѓа една на интервју за работа и како што вика ION пишува кај работела се позиција ништо. А ми се преставува менаџер за одредени позиции. И поставувам некој 5 прашања што ако не си работел на тие позиции не можеш да ги знаеш , па колку сакаш глуми. Ниедно не одговори после ме фати инат да видам која е она и добив информации дека била кафекуварка:)
ДА, ова твоево држи вода, но пак има многу што раб како што кажав. е сега, и саше-охрид убаво кажа дека АКО ги исполнува условите, образование, искутво (кое ќе го провериш ко што си проверил) тогаш нема проблем нели? така да, да се биде опен минд не е на одмет. сепак уште сме банана држава и не се секогаш работите црно-бели. за жал ќе кажам.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
Колку има што ептен касно ќе дознаат дека биле пријавени со скратено работно време или го префрлиле во “сестринската фирма“ на друга позиција. :facepalm:
Како мислиш касно ќе дознаат? Па електронски би проверувале, референтот у агенција мења и ти одма можеш да ја видиш промената...
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Како мислиш касно ќе дознаат? Па електронски би проверувале, референтот у агенција мења и ти одма можеш да ја видиш промената...
Ова “касно ќе дознаат“ се однесува за сега кога нема ваква можност електронски да провериш за себе.Грешно сум се изразила :)
Познавам луѓе што касно дознаваат дека биле пријавени на пола работно време а доколку имале опција електронски да проверат тоа би го дознале порано нели.Не дека и сега вака немаат опција ама да одиш до АВРМ и ПИО и да чекаш по шалтери за да си провериш ретко кој го прави тоа.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
ДА, ова твоево држи вода, но пак има многу што раб како што кажав. е сега, и саше-охрид убаво кажа дека АКО ги исполнува условите, образование, искутво (кое ќе го провериш ко што си проверил) тогаш нема проблем нели? така да, да се биде опен минд не е на одмет. сепак уште сме банана држава и не се секогаш работите црно-бели. за жал ќе кажам.
Нема проблем дури и да не ги исполнува сите услови ама ако искрено си каже а гледам голем потенцијал би му дал шанса. Пример јас на рани дваесети години почнав да работам и ме гледаа со доза на скептичност кога направив високи резулатати никат постигнати. За ептен брзо време им бев претпоставен на дупло од мене постари луѓе. Така да секат треба да се цени квалитетот, а да не му се придава огромно значење на годините , и работното искуство, зошто на крај се е релативно. Некој што има искство од 2 години може повеќе научил и сфатил како се работи од некој што има 7-8 години работно искуство. Така да кога ќе прочитам негде минимум 3 или 5 години работно искуство смеја ме фаќа. Што бараат они квантитет(години)или квалитет(резултати постигнати). Забегав со муабетов ама е поентата:)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Нема проблем дури и да не ги исполнува сите услови ама ако искрено си каже а гледам голем потенцијал би му дал шанса. Пример јас на рани дваесети години почнав да работам и ме гледаа со доза на скептичност кога направив високи резулатати никат постигнати. За ептен брзо време им бев претпоставен на дупло од мене постари луѓе. Така да секат треба да се цени квалитетот, а да не му се придава огромно значење на годините , и работното искуство, зошто на крај се е релативно. Некој што има искство од 2 години може повеќе научил и сфатил како се работи од некој што има 7-8 години работно искуство. Така да кога ќе прочитам негде минимум 3 или 5 години работно искуство смеја ме фаќа. Што бараат они квантитет(години)или квалитет(резултати постигнати). Забегав со муабетов ама е поентата:)
одличен став. него, ..... да не имаш и за мене некоја позиција? (y)
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
одличен став. него, ..... да не имаш и за мене некоја позиција? (y)
Немаме потреба засега:) А мислиш дека имаш постигнато квалитетни резултати досега што те издвојуваат од другите?​
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Немаме потреба засега:) А мислиш дека имаш постигнато квалитетни резултати досега што те издвојуваат од другите?​
хахааа, ова вероватно на ПП ќе треба нели? ........... инаку, ДА мислам дека сум дал квалитет секогаш.
ок, да не троламе, ........ важно луѓево си добија престава како се докажува и што треба да имаат за работа.
П.С. најлошото е кога си работел некаде, а не можеш да докажеш на конвенционален начин, а ти се бара. е тука да ти пукне пична жила. примери милион. од на пр со луѓето што идат за афганистан, па до некои организации во мкд, ОН( обединетите нации) и слични на нив. или пак раб на некои проекти и во мкд и надвор од мкд. ова ми е познато, не од лично искуство, али од прва рака знам.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Доказ ти е CV-то и контакт информации за претходните работодавачи кои можат да го потврдат твојот ангажман.
Се разбирам има и други начини, но се зависи од работниот статус што си ја имал/а на претходните работни позиции.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
хахааа, ова вероватно на ПП ќе треба нели? ........... инаку, ДА мислам дека сум дал квалитет секогаш.
ок, да не троламе, ........ важно луѓево си добија престава како се докажува и што треба да имаат за работа.
П.С. најлошото е кога си работел некаде, а не можеш да докажеш на конвенционален начин, а ти се бара. е тука да ти пукне пична жила. примери милион. од на пр со луѓето што идат за афганистан, па до некои организации во мкд, ОН( обединетите нации) и слични на нив. или пак раб на некои проекти и во мкд и надвор од мкд. ова ми е познато, не од лично искуство, али од прва рака знам.
Авганистан е посебна прикаска... од лично искуство... Скоро и да нема фирми у МК што го ценат тоа искуство... овие од Бунарџик на пр. го ценат, ама домашни приватњаци малце потешко. За државна администрација да не збориме... јбг никаде не си заведен дека си бил вработен...
Инаку лесно се докажува (под услов да го признаваат искуството). Јас ставам 2-3 мејла од претпоставени што ми биле и тоа е. Ако сакаат да ме проверат, бујрум, има на кого да пишат :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Авганистан е посебна прикаска... од лично искуство... Скоро и да нема фирми у МК што го ценат тоа искуство... овие од Бунарџик на пр. го ценат, ама домашни приватњаци малце потешко. За државна администрација да не збориме... јбг никаде не си заведен дека си бил вработен...
Инаку лесно се докажува (под услов да го признаваат искуството). Јас ставам 2-3 мејла од претпоставени што ми биле и тоа е. Ако сакаат да ме проверат, бујрум, има на кого да пишат :)
ДА, ставаш 2-3 мејла, ама што правиме АКО тие мејлови веќе НЕ се во функција? пример. во ОН шеф ти е странец по име дејвид (во ОН и некои слични странски организации не си пријавен во завод). тој ти дава препорака, и во контакти го ставаш неговиот службен мејл. но .... прошле 2-3 год, и тој си отишол, поточно, не работи веќе за ОН. и тогаш неговиот мејл станува неактивен. а некој нов, потенцијален работодавач сака да провери. .....упс, грешен мејл ти вика. и испаѓа дека си лажго. и те одбиваат за работа пошто нели си лажго. а ти појма немаш дека настанале тие промени и проверки. и сега да не ти падне криво? јасен сум со примеров, нели?
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
ДА, ставаш 2-3 мејла, ама што правиме АКО тие мејлови веќе НЕ се во функција? пример. во ОН шеф ти е странец по име дејвид (во ОН и некои слични странски организации не си пријавен во завод). тој ти дава препорака, и во контакти го ставаш неговиот службен мејл. но .... прошле 2-3 год, и тој си отишол, поточно, не работи веќе за ОН. и тогаш неговиот мејл станува неактивен. а некој нов, потенцијален работодавач сака да провери. .....упс, грешен мејл ти вика. и испаѓа дека си лажго. и те одбиваат за работа пошто нели си лажго. а ти појма немаш дека настанале тие промени и проверки. и сега да не ти падне криво? јасен сум со примеров, нели?
Во потполност си јасен друже, туку од кај да почнам...

Не бараш работа секој месец, така? Во моментот кога остануваш без работа или одлучуваш да ја смениш постојната, значи да се пријавуваш на огласи, да составуваш резимеа, CV-a и слично, по мене, твоја обврска е да си ги провериш препораките и контактите што ги имаш. Сепак, ти бараш работа...

Така, почнуваш со пребарување. Оние личности што мислиш да ги ставиш со име и презиме, со e-mail, најди ги... на Фејсбук, на Линкедин, на Твитер, преку пријатели, преку бивши колеги... Барај под дрво и под камен додека не ги најдеш... Кога ќе ги најдеш, лесно е после. Ќе ти дадат нов е-маил.

Инаку, сметам дека, како колеги и како шефови и подредени, додека сте во иста фирма или организација, многу е полесно за воспоставување на контакт на некоја социјална мрежа (Линкедин на пример). Тогаш може да ти напише и препорака на твојот профил, која „вечно“ останува... Во резимето стави линк од твојот Линкедин профил и то је то ...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
МОже јас да кажам нешто?
Од ФПИОМ е најверодостојна потврдата за стажот на работа.
Од фирмата кадешто си работел може да се земе потврда за тоа на која позиција си работел.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
МОже јас да кажам нешто?
Од ФПИОМ е најверодостојна потврдата за стажот на работа.
Од фирмата кадешто си работел може да се земе потврда за тоа на која позиција си работел.
Интересно. Од ФПИОМ викаш, а?
Имаш вадено лично или некој познаник или само слушнато ... ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Интересно. Од ФПИОМ викаш, а?
Имаш вадено лично или некој познаник или само слушнато ... ?
Лично имам фадено од фондот за пензиско, и на таа потврда пишува од кога до кога си работел во таа и таа фирма.
Се работи за стаж на осигурување, значи треба да си работел легално :)
Тоа е официјален документ што никој неможе да го оспори или негира.
И, за другата потврда, т.е. од фирмата каде си работел, ако е барем малку озбилна фирма, издава потврда дека лицето тоа и тоа работело во таа и таа фирма од тогаш до тогаш на работно место тоа и тоа.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
А се плаќа ли издавањето на документот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom