Одгледување на печурки (буковка, шиитаке и др.)

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Не прочитав добро, можеби некој веќе спомнал, сеедно, но стварно штета што е тешко (па денес мислам дури и сеуште невозможно) да се одгледуваат лисичарки, рујници и паразоли (срнечки грб)...

Сезонски се, али се многу вкусни,, особено последнава - Паразола... не знам како е надвор од државава, али претпоставувам дека единствено лисичаркава ваљд се одгледува, али за рујницава и паразолата, чисто сумњам.. потребни се посебни услови, а и карактеристиките на овие печурки се специфични, па не знам дали денес може вештачки да се реплицира нивната природна средина, а како би можеле да се одгледуваат. За паразолата да не збориме, таа веднаш штом се набере, мора да се јаде, едвај ден два ако ја задржува својата големина на чадорот.... после тоа се собира....
Ако некој нешто прочитал плус, или видел негде надвор да се одгледуваат овие печурки, нека пише, баш ме интересира...

Еве ги..

1. лисичарка


2. рујница


3. Паразола



И оваа е интересна.. - јајчарка...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.963
Не прочитав добро, можеби некој веќе спомнал, сеедно, но стварно штета што е тешко (па денес мислам дури и сеуште невозможно) да се одгледуваат лисичарки, рујници и паразоли (срнечки грб)...

Сезонски се, али се многу вкусни,, особено последнава - Паразола... не знам како е надвор од државава, али претпоставувам дека единствено лисичаркава ваљд се одгледува, али за рујницава и паразолата, чисто сумњам.. потребни се посебни услови, а и карактеристиките на овие печурки се специфични, па не знам дали денес може вештачки да се реплицира нивната природна средина, а како би можеле да се одгледуваат. За паразолата да не збориме, таа веднаш штом се набере, мора да се јаде, едвај ден два ако ја задржува својата големина на чадорот.... после тоа се собира....
Ако некој нешто прочитал плус, или видел негде надвор да се одгледуваат овие печурки, нека пише, баш ме интересира...

Еве ги..



3. Паразола
Паразола или по наши сончарка. Е на оваа маста и ја имав извадено се додека после пожарите во Битола не ми се уништи најомиленото место ( и еднинственото што го знаев што е блиску до градот) каде ја беревме. Редовно секоја година на кај средината на откомври друштво одевме ке наберевме колку за една софра , па после со винце. Ќути болка ми е, оддамна немам јадено. Еве некој слики од подобрите времиња:(

 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Паразола или по наши сончарка. Е на оваа маста и ја имав извадено се додека после пожарите во Битола не ми се уништи најомиленото место ( и еднинственото што го знаев што е блиску до градот) каде ја беревме. Редовно секоја година на кај средината на откомври друштво одевме ке наберевме колку за една софра , па после со винце. Ќути болка ми е, оддамна немам јадено. Еве некој слики од подобрите времиња:(

Има и во Ново Село - Кичевско... по ливадите... само тоа таму негде мај месец.. или септември октомври... А имаш и горе на караулата Стрезимир.. - Луково поле натаму..
Годинава беше суша некако тој крај.. слабо дожд и не излезе..
Иначе штета.. прекрасна печурка... а голем чадор може да има у пичку матер... со татко ми памтам берел со чадор дијаметар по 30-тина сантиметри.. али мораш одма да ја јадеш, евентуално до следниот ден.. оти после тоа чадорот се собира и малтене џабе си ја набрал..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.963
Има и во Ново Село - Кичевско... по ливадите... само тоа таму негде мај месец.. или септември октомври... А имаш и горе на караулата Стрезимир.. - Луково поле натаму..
Годинава беше суша некако тој крај.. слабо дожд и не излезе..
Иначе штета.. прекрасна печурка... а голем чадор може да има у пичку матер... со татко ми памтам берел со чадор дијаметар по 30-тина сантиметри.. али мораш одма да ја јадеш, евентуално до следниот ден.. оти после тоа чадорот се собира и малтене џабе си ја набрал..
Абе има и тука ,ама не ми се ака по ридовите да ја барам. Местенцето што си идевме секоја година беше блиску до градот да не речам пешки се одеше. За жал кога беа пожарите во Битола пред неколку години се пепел се напрај, и од тогаш немам најдено местенце што ми е блиску и ги има во голем број.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
хмммм...иам впечаток дека некој од ова печуркариве има шанса да го видиме насмеан на бандера..............;)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
од каде да купам готов супстрат, комплет спремен за производство на шампињони
Искрено не ни знам што е супстрат, јас само сакав да ти кажам за автоматизацијата.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Za kompost za sampinjoni:
procitate na paketkite so svezi pecurki ili na nekoja tegla proizvoditelot i go kontaktirajte(ako uopste saka da se zamara za 2-3 vreki). Sistemot avtomatski za vlaznenje i drugite uslovi e lesno vospostavliv-resliv ako se ima pari. Za avtomatsko vlaznenje imaat veke vo edna pecurkara za bukovka vo Kavadarecko. "najskap" del e pumpata za stvarane na pritisok pod koj ke se pusta vodata niz brenerite AMA aj videte i improvizirajte sami kako onie ventilatorite po kaficite.
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
imam gi i sondata i kontroloro za avtomatsko navlaznuvanje sega mi treba uste 100tina vreki kompost
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
Dali moze nekoj da mi dade kontakt od deckoto sto prodava kompos od Karbinci-Stipsko i sto pari e edna vrekja kompos za sampinjoni.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Вреќи со субстрат(компост) за одгледување на буковка и шиитаке:
1.Драган(Ресен) 078 27 62 75
 
Член од
10 октомври 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ima li nekoj poblisku do Skopje(za substrat za bukovka),znam deka ti si od Strumica i ti e blisku,megutoa poblisku do Skopje bi bilo ubavo ako ima nekoj da preporaca.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Има и во Скопје и тоа две нови шо ги направија луѓето по моја препорака(работа во стерилни услови со 100%контрола на квалитетот) и ќе си прават како што велат тие за себе, нејќеле (што е и нормално) да си создаваат конкуренција. Во спротивно, и да продадат(од Ск во Ск) цената ќе биде...
Едната е во Д.Лисиче а другата во Визбегово.

Кога веќе нема до можеш да најдеш во Скопје(па и ептем до тебе според барањето ти) значи треба да побараш од другите градови. Има прифатливи цени и со превоз пак ќе е таман работата. А ако не чекај да дочекаш. Тоа е.

А пак и ако се работи за т.р. проба, за неколку вреќи, не наоѓаш изработувач па не знам што да е. Накрај ќе си правиш сам. Оти никој веќе не паѓа на муабетот дека некој е презаинтересиран, па потоа испаѓа сакал да проба па под трето(оти не знае дека може само да каже фала и догледање, се вади со муабетот: ај да се договорел со божемните му партнери дали ќе се согласеле да инвестираат 500-600 миљарди=денари...па и било далеку од Скопје...

ЗА ХОБИ И АМАТЕРСКО ИМАТЕ СУПЕР ПРИВАТНИ ПОШТИ КОИ РАЗНЕСУВААТ ЗА СМЕШНИ 100тина денари низ цела ни МК, па ете и СКОПЈЕ ГО ДОБЛИЖИВМЕ ДО ОСТАТОКОТ НА МАКЕДОНИЈА(или обратно требаше), ама фајде пак нема
АБЕ АЈ кај отиде муабетот.Поздрав
 
Член од
10 октомври 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Има и во Скопје и тоа две нови шо ги направија луѓето по моја препорака(работа во стерилни услови со 100%контрола на квалитетот) и ќе си прават како што велат тие за себе, нејќеле (што е и нормално) да си создаваат конкуренција. Во спротивно, и да продадат(од Ск во Ск) цената ќе биде...
Едната е во Д.Лисиче а другата во Визбегово.

Кога веќе нема до можеш да најдеш во Скопје(па и ептем до тебе според барањето ти) значи треба да побараш од другите градови. Има прифатливи цени и со превоз пак ќе е таман работата. А ако не чекај да дочекаш. Тоа е.

А пак и ако се работи за т.р. проба, за неколку вреќи, не наоѓаш изработувач па не знам што да е. Накрај ќе си правиш сам. Оти никој веќе не паѓа на муабетот дека некој е презаинтересиран, па потоа испаѓа сакал да проба па под трето(оти не знае дека може само да каже фала и догледање, се вади со муабетот: ај да се договорел со божемните му партнери дали ќе се согласеле да инвестираат 500-600 миљарди=денари...па и било далеку од Скопје...

ЗА ХОБИ И АМАТЕРСКО ИМАТЕ СУПЕР ПРИВАТНИ ПОШТИ КОИ РАЗНЕСУВААТ ЗА СМЕШНИ 100тина денари низ цела ни МК, па ете и СКОПЈЕ ГО ДОБЛИЖИВМЕ ДО ОСТАТОКОТ НА МАКЕДОНИЈА(или обратно требаше), ама фајде пак нема
АБЕ АЈ кај отиде муабетот.Поздрав
Ne e za proba.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Па уште полоша ситуација ти е така. СОВЕТ: НЕ РАБОТИ.(п.с. случајноста т.е. намерноста дека некој ќе направи компостара близу/спроти тебе е.....
Поздрав
--- надополнето: 21 ноември 2012 во 00:54 ---
Gorbe, немам коментар(на тоа што го напиша последно, образложено нема што)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom