Соларна енергија

Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Овие глупости со соларна енергија ја однесоа Шпанија во дупка.

Не само што не се исплати добиената струја туку добивањето е х2,х3 поскапо од струја добиена од јаглен и гас.Подобро е да се инвестира во гасовод од Русија па да произведуваме струја од гас.

Може да се ставаат на куќи колектори за да се има топла вода и со тоа да не се прави сегашната глупост јаглен-топлина-струја-топлина при што се губи огромен дел од енергијата.Али да се произведува струја е комплетно непотребно.

Впорчем и технологијата е сеуште недоволно развиена .
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Со тие повластени цени излегува некако есапот. Отприлика 2 години повраток на средства само за келиите, не пресметав монтажа бидејќи не знам колку би чинела:)
Инаку со регуларни цени, мислам дека е 8+ години за враќање на средства. Јас би почекал уште малку, пред се поради одредени иновации и откритија кои ветуваат намалување на цената на панелите и поширок енергетски спектар на искористување.
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Здраво на сите
Да Ве известам дека мојата фирма почна со производство на нови помоќни соларни фотонапонски панели од претходните што беа произведени .Новите се со моќност од 125-130 вати и со помали димензии од претходните панели .Ова е добиено со користење на поефикасни соларни келии од претходните со над 17% ефикасност, што се едни од највисоките ( 18% е горната граница) .Во исто време ,поради смалените трошоци на производство и материјалите НАМАЛЕНА Е ЦЕНАТА ПО ВАТ на панелите и се движи од 1,7 евра од ват за неколку панели , па преку 1,6 за малку повеке и до 1,5 па и 1,4 евра од ват за поголеми количини .Сега сум во можност да приготвам и комплети за викендички со цени веке од 330 евра па нагоре. Мора да признаете дека 330 евра за да донесеш осветление, да работат и некои мали потрошувачи е сепак добра цена ...
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Сега гледам по америка монтираат и прозирни келии на прозорите. Во вид на фолија се, малку затемнуваат (како што се фолиите за затемнување стакла на автомобили), што значи дека ако се стави Френсел леќа измеѓу сонцето и фолијата се сконцентрира светлината на помала површина и се стават повоке слоја фолија една врз друга поради засилената јачина, светлината ке се пробие низ сите слоеви од фолијата и ке може за помала површина да се добие поголема енергија.
Ова како теорија на мене што ми текна, како индустриски дизајнер, оставам производителите да истражат и да проценат, дали може да се произведе таков систем.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Здраво на сите
Да Ве известам дека мојата фирма почна со производство на нови помоќни соларни фотонапонски панели од претходните што беа произведени .Новите се со моќност од 125-130 вати и со помали димензии од претходните панели .Ова е добиено со користење на поефикасни соларни келии од претходните со над 17% ефикасност, што се едни од највисоките ( 18% е горната граница) .Во исто време ,поради смалените трошоци на производство и материјалите НАМАЛЕНА Е ЦЕНАТА ПО ВАТ на панелите и се движи од 1,7 евра од ват за неколку панели , па преку 1,6 за малку повеке и до 1,5 па и 1,4 евра од ват за поголеми количини .Сега сум во можност да приготвам и комплети за викендички со цени веке од 330 евра па нагоре. Мора да признаете дека 330 евра за да донесеш осветление, да работат и некои мали потрошувачи е сепак добра цена ...


Imam potreba od neonsko osvetluvanje vo tekot na 8 casa.Istovremeno ke svetat okulu 15 neonki po 40w.Kolkava bi bila investicijata.Pozdrav.
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Здраво @ nenadbt ..
Не сакам за цени овде , но отприлика ти требаат 15 неонки по 40 W = 600w за 1 час .
По 8 часа тоа се околу 5-6КWh .
Тоа може да го обезбедат 5-7 панела .
( но имајте на ум дека неонките од 40 W не трошат баш 40 W , ами 1,5 до 2 пати повеке, во зависност од нивната старост )
Уште подобро може да си поминете со штедливи сијалици , кои трошат 25-30 W , помалку панели , a иста светлина
За детаљите колку тоа ќе чини ве молам пишете на divx@mt.net.mk
Поздрав и секое добро
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089

Германци ќе градат сончеви електрани во Кочани

Претставници од фирмата „Крас капитал груп“ ќе инсталираат фотоволтаични панели на повеќе локации во општината Кочани, од кои планираат да добијат производство на 20 мегавати електрична енергија



Големиот број сончеви денови и непроценливата сончева енергија како алтернативен извор беше повод група германски стручњаци вчера да остварат средба со градоначалникот на Кочани Ратко Димитровски.

- Посетата на Кочани германските бизнисмени ја искористија за скенирање на географските и на други природни погодности, карактеристиките на поднебјето особено југозападната страна на Осоговските Планини, која ги лови сончевите зраци од утро до вечер - вели градоначалникот на Кочани Ратко Димитровски.

Во општината Кочани фотоволатични панели со помала моќност инсталира фирмата „Европа 92“, а фундаменти за монтажа на друг таков капацитет за претворање на сончевата во електрична енергија уште од минатата година се поставени во селото Спанчево.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7412845352&id=10&prilog=0&setIzdanie=22621
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Веке испратив коментар за ова во еден дневен весник , па ке го преповторам и овде.Се зборува за уште една „инвестиција „ колку да се пополни просторот во веснците со нешто.Според Регулаторна комисија ,СИТЕ ЛИЦЕНЦИ за соларни централи од 1МW нагоре се ВЕКЕ ПОТРОШЕНИ !!!Останаа уште само неколку ( дваесетина ) за централи со мокност до 50 КW.А ке признаете насловот од 20 MW не се однесува на мала централа од 50 КW...За потврда на своето тврдење , пред неколку месеци беше одбиено барањето ,исто на странска фирма , за инсталација на 12 МW централа во Крушево , чинам беше , и тоа поради исполнетост на лиценците и квотата..Јас сум против тоа било какви лиценци да им се доделуваат на странски инвеститори ..Зошто ?! Проста математика , странецот ке донесе свои панели , своја опрема , ке искористи евтина работна сила за монтажа, ке искористи плодни ниви и после ние 15-20 години ке му плакаме пари за повластената ел.тарифа и тоа преку покачени сметки за струја.Ако веке тоа се прави , нека го прават наши луѓе, со наши производи (ако веке мора ,нека се увезат соларни панели ) ама барем парите за струјата ке останат во Македонија.Поздрав и секое добро
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Да направам денешно дополнување на мојот пост погоре...
НЕМА ПОВЕКЕ СЛОБОДНИ ЛИЦЕНЦИ за мали централи до 50 KW ( има уште место за 100КW , но и нови барања за околу 1 MW ) .Има уште лиценци за соларни централи над 50 KW ( до 1 MW , но само слободни се околу 300 KW )...
Од Владата се бара нова одлука за зголемување на доделените 8MW за вкупна снага , барем уште за толку или донесување на законот со кој секој ке биде производител на ел.струја од соларни панели ( секако не по повластена откупна цена )
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
..Ако веке тоа се прави , нека го прават наши луѓе, со наши производи (ако веке мора ,нека се увезат соларни панели ) ама барем парите за струјата ке останат во Македонија.Поздрав и секое добро
како мислиш, наши производи?? ти ги ПРОИЗВЕДУВАШ ли панелите или ги УВЕЗУВАШ од кина?? ако ги произведуваш, тогаш држи вода муабетов, ама ако ги увезуваш, еееееее......
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
како мислиш, наши производи?? ти ги ПРОИЗВЕДУВАШ ли панелите или ги УВЕЗУВАШ од кина?? ако ги произведуваш, тогаш држи вода муабетов, ама ако ги увезуваш, еееееее......

Да, јас сум производител на соларни фотонапонски панели , единствен во Македонија.Сите други се увозници од Кина и компанија...Напишав погоре дека НЕ МОРА од кај мене да ги набавуваат панелите , нека ги увезат , но тоа да го прават наши луѓе , а не странци , за да останат парите за повластената ел.струја во Македонија
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
242
Поени од реакции
115
Производител на модули или модулите ги увезуваш и потоа ги составуваш?
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Производител на модули или модулите ги увезуваш и потоа ги составуваш?
Со производство на соларните келии , ако на нив мислиш како за модули, се бават само неколку десетини фирми во светот , а вафлот од кој се сечат и прават келиите , само неколку фирми .Таа технологија е сепак малку повеке сложена за мене и за пазар како за Македонија.
Јас ги набавувам готови , заедно со останатите материјали , пластики ,фолии , жици, конектори , специјални стакла , алуминиумски рамки и друго ...
Но и тоа е доволно за да се постигне добра цена , како за мала , така и за поголема количина на панели ...
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Да, јас сум производител на соларни фотонапонски панели , единствен во Македонија.Сите други се увозници од Кина и компанија...Напишав погоре дека НЕ МОРА од кај мене да ги набавуваат панелите , нека ги увезат , но тоа да го прават наши луѓе , а не странци , за да останат парите за повластената ел.струја во Македонија
па јеби га, јас не го напишав ова туку ти, како може поинаку да се протолкува?:)

..Ако веке тоа се прави , нека го прават наши луѓе, со наши производи...
јас многу добро ЗНАМ дека НЕ ПОСТОЈАТ такви наши производи, и дека се е ова шверц-комерц од кина, ама не треба бладање:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom