Дежурна Ординација! #2

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Тоа е алергија што се јавува од напор. Ти ја имаш или те интересира општо?
Јас имам нешто алергија, ама не знаат што имам ни докторите. Во понеделник и нов упат и пак ќе идам на лекар па ќе видиме што ќе кажат, ама овој пат ќе барам тестирање..
Иначе грбот многу ме чеша знам да добијам напад кога ќе ме фати жештина, возбуда, кога ќе спијам, а денес кога и на сонце по цела рака и цел грб ми се појавија црвени точки и ме чешаше неверојатно многу. Знам дека изгледа како алергија на сонце, но не е тоа од причина што употребив денеска и млеко за сончање, па ништо не помогна тоа. Иначе зимата ме фати кога ќе излезев надвор на потопло одма или изложен на сонце.. Сега кога бев на лекар ми препорачаа Лоратадин и Б-копмлекс но еве еден месец без ефект никаков..Ми станува топло наеднаш и ме чеша како луд! :mad:
Затоа според симптомите мене ми личи на ова. Кога ќе фатам да работам нешто како што кажа ти одма, како буквално алергичен да сум на нејзе! :mad: Аман помагајте..
И сега кога се оперирав од поткожно влакно, не верувам да закачив нешто во болница.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Јас имам нешто алергија, ама не знаат што имам ни докторите. Во понеделник и нов упат и пак ќе идам на лекар па ќе видиме што ќе кажат, ама овој пат ќе барам тестирање..
Иначе грбот многу ме чеша знам да добијам напад кога ќе ме фати жештина, возбуда, кога ќе спијам, а денес кога и на сонце по цела рака и цел грб ми се појавија црвени точки и ме чешаше неверојатно многу. Знам дека изгледа како алергија на сонце, но не е тоа од причина што употребив денеска и млеко за сончање, па ништо не помогна тоа. Иначе зимата ме фати кога ќе излезев надвор на потопло одма или изложен на сонце.. Сега кога бев на лекар ми препорачаа Лоратадин и Б-копмлекс но еве еден месец без ефект никаков..Ми станува топло наеднаш и ме чеша како луд! :mad:
Затоа според симптомите мене ми личи на ова. Кога ќе фатам да работам нешто како што кажа ти одма, како буквално алергичен да сум на нејзе! :mad: Аман помагајте..
И сега кога се оперирав од поткожно влакно, не верувам да закачив нешто во болница.
Тоа што си употребил млеко за сончање, не значи дека не е алергија. Прво, не може да се спречи алергијата на сонце со обично млеко за сончање. Побарај ако успееш да најдеш Anthelios од Laroche-Posay и секако мора да земаш антихистамин (лорадатинот е тоа), а најдобро е да не се изложуваш на сонце. Уртикаријата инаку се карактеризира со цврсти пликчиња по кожата.
Можно е да ти е и од омекнувачот или детергентот, може да е од сапунот/купката...
Најдобро да одиш во алергологија во државна, таму најдобро ќе ти кажат што е причината.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Едно прашање...
После трчање ако се напијам вода и ако продолжам да трчам (најчесто фудбал) ме заболува стомакот и веќе морам во WC да одам.. :icon_mrgr:
Ова дали е резултат на тоа што сум праен од кила операција,оти докторот ми рече да не трчам мн. и сл? :confused:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Едно прашање...
После трчање ако се напијам вода и ако продолжам да трчам (најчесто фудбал) ме заболува стомакот и веќе морам во WC да одам.. :icon_mrgr:
Ова дали е резултат на тоа што сум праен од кила операција,оти докторот ми рече да не трчам мн. и сл? :confused:
Второто или пак ептен вода пиеш.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
ме интересира што може да е работава на левава града ми се напрај нешто ко тврдо и сеа ко зашилена ми стојт и болит на допир или ако го налегнам то место.... сите ми викаат дека од стек што јадам еве неколку месеци под режим сум со 6-7 јаденја 2пати на ден стек по околу 150-200 гр на јадење... да не е некое хормонско пореметување... последнава недела од ко се освестив ни вежбам ни јадам преку к.. ми е се....
 
В

влијателен

Гостин
ме интересира што може да е работава на левава града ми се напрај нешто ко тврдо и сеа ко зашилена ми стојт и болит на допир или ако го налегнам то место.... сите ми викаат дека од стек што јадам еве неколку месеци под режим сум со 6-7 јаденја 2пати на ден стек по околу 150-200 гр на јадење... да не е некое хормонско пореметување... последнава недела од ко се освестив ни вежбам ни јадам преку к.. ми е се....
Беше кај матичниот лекар? Ако не, советот е да одиш.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
ме интересира што може да е работава на левава града ми се напрај нешто ко тврдо и сеа ко зашилена ми стојт и болит на допир или ако го налегнам то место.... сите ми викаат дека од стек што јадам еве неколку месеци под режим сум со 6-7 јаденја 2пати на ден стек по околу 150-200 гр на јадење... да не е некое хормонско пореметување... последнава недела од ко се освестив ни вежбам ни јадам преку к.. ми е се....
Колку време ти е така?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
па последниве 2 месеци :)
Личи на масно ткиво, ама иди на клиника нека ти напраат биопсија. Ако е тоа, за 10 минути највише ќе ти го извадат.
Не го зимај ова здраво за готово, сепак иди си на лекар, ќе ти кажат најубаво.
 
A

AnFem

Гостин
Жени, некој природен лек за болки во јајник во период на овулација? Не можам да се мрдам :(
 
K

kalimer0

Гостин
Жени, некој природен лек за болки во јајник во период на овулација? Не можам да се мрдам :(
Не сум жена ама ај да пробам :D

Ако болката е поднослива, можете сами да ја намалите и да се чувствувате подобро. Во таков случај:

  • легнете и одмарајте;
  • внесувајте доволно течности;
  • ставете си топло перниче или шише со топла вода на онаа страна на стомакот на којашто чувствувате болка;
  • истуширајте се со топла вода или легнете во када полна со топла вода.
Доколку болката е неподнослива и се појавува секој месец, консултирајте се со доктор за можноста да примате таблети за контрацепција. Контрацептивните таблети ја спречуваат овулацијата, а со тоа и појавата на болката при овулација, затоа што болката од овој тип се појавува само кога јајникот испушта јајце-клетка.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
ме интересира што може да е работава на левава града ми се напрај нешто ко тврдо и сеа ко зашилена ми стојт и болит на допир или ако го налегнам то место.... сите ми викаат дека од стек што јадам еве неколку месеци под режим сум со 6-7 јаденја 2пати на ден стек по околу 150-200 гр на јадење... да не е некое хормонско пореметување... последнава недела од ко се освестив ни вежбам ни јадам преку к.. ми е се....
Абе не ти е од стекот, кој ти рекол тоа удри му шамар. Откако ќе завршиш со тоа, оди на лекар ОДМА.
 
A

AnFem

Гостин
Не сум жена ама ај да пробам :D

Ако болката е поднослива, можете сами да ја намалите и да се чувствувате подобро. Во таков случај:

  • легнете и одмарајте;
  • внесувајте доволно течности;
  • ставете си топло перниче или шише со топла вода на онаа страна на стомакот на којашто чувствувате болка;
  • истуширајте се со топла вода или легнете во када полна со топла вода.
Доколку болката е неподнослива и се појавува секој месец, консултирајте се со доктор за можноста да примате таблети за контрацепција. Контрацептивните таблети ја спречуваат овулацијата, а со тоа и појавата на болката при овулација, затоа што болката од овој тип се појавува само кога јајникот испушта јајце-клетка.
Фала! Одма ја полнам кадата.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
имам едно прашање, пред 3 години бев дебел имав 100кг, кога ослабев кожата на стомакот ми остана малце како незатегната, дали постои крема што ќе ми помогне да се зајакне кожата и да стане по еластична или ќе немам друг избор освен хируршки зафат? моментално слабеам, има промени ама сеуште е мека кожата и растеглива? некој совет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom