Најубавиот дел од мојот град

Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
naj mnogu si go sakam vodno preku leto i prolet...pa si sednes gore na postenski kafence uh kolku kuliracki....
 
Член од
18 јануари 2006
Мислења
65
Поени од реакции
0
moeto maalo e najubavo,potocno karpos 2 i kosot vo vera ciriviri-trena kade sto jas i ofcarot prajme puzder
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
[/URL][/IMG]

[/URL][/IMG]

[/URL][/IMG]
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
vo skopje mnogu e ubavo kaleto i stvarno ima dobar poglet.
isto mnogu dobar poglet ima koga ke se kacis na vodno na mileniumskiot krst ot vrvot se gleda celo skopje .
pa ima kameni most (sto ne e taka dobar deka e renoviran ja izubi ubavinata).
stara carsia vo cair (samo toa e ubavo vo cair)
i uste mnogu drugi raboti.










p.s. acit od skopje si ?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947

Прилеп - Маркови Кули

Прилеп - Могила на непобедените

Прилеп - 'Плочникот' (плоштад Методија Андонов-Ченто)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Охрид
Градиште музеј на вода
Mесто да се смириш и да избегаш малку од градската бучава.Тие куќарките потсеќаат на некои егзотични места (и ќе потсеќаат ако не ги средиме со нашево познато однесување)













А ние Македонците не издржвиме без кафе мафе муабет,па се сетиле и на такво нешто на овие тераси






Паркинг


(Сликите се од ohridnews.com и build.mk)

--- надополнето ---

Национален Парк Галичица (во пролет посебно добро за пешачење,велосипедизам,планинарски активности итн.)


Поглед кон Охрид


Поглед кон селото Трпејца


Негде блиску до врвот Магаро (2255 м.н.в.)

Мапа за велосипедска (точачка :pos2:) патека Охрид-Два Јавори (55 км. одење + враќање)

Пешачко-рекреативната патека – патека на Франкофонијата, „Студенчишта – Св. Петка – Студенчишта,“ се реализираше во соработка со Маѓународната организација на
Франкофонијата и Министерство за животна средина и просторно планирање.
Патеката е долга 6,3 км и започнува од месноста Студенчишта што всусшност и представува најниската точка на патеката со 697 м.н.в. Највисоката точка на патеката е
во селото Рамне на 960 м.н.в , а надморската висина кај Манастирот Св.Петка изнесува 820 метри.
Рутата на патеката е таква што поголемиот нејзин дел овозможува прекрасен поглед према Охрид, а истата може да се совлада без посебен напор од секој љубител на
пешачењето низ природа. Делот од Студенчишта до Селото рамне нуди извонредна мошност и за рекреативните велосипедисти

За одбележување е присуството на дивата коза, рисот и мечката од цицачите кои се реткост во останатите делови на Европа и големиот и малиот корморан и пеликанот
од птиците кои природно го населуваат Преспанското Езеро и островот Голем Град. Балканскиот рис по пауза од 20 години повторно е забележан на просторот, но неговата
бројност е далеку под биолошкиот капацитет на просторот.



Пештера Самотска дупка


ПојЌе информации и фотоматеријал на www.galicica.org.mk

--- надополнето ---

Е сега малку за комшииве ,во Струга најубав дел без конкуренција е кејот на Дрим,лево на сликава се најдобрите ресторани и пицерии
(пицерија Ангела / и други)



И деловите кај Калишта и Радожда на самата граница





 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Блазе си ви шо живеете у вакви убај градови
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Озбилен сум за ова, немам зошто да го бранам едниот или другиот, реално кажувам, по неубав град од Велес не сум видел во Македонија.
Мене Велес ми е еден од пофините гратчиња у републикава.
Мало, фино, се дешаваат културни, спортски манифестации, многу места за посетување, мошне важни личности произлегле од него итн исл.
За разлика од Тетово каде владее урбана мафија, згради и куќи изградени недоградени, сива економија на кило, депонија од која смрди пола град. Некаков културен настан се дешава еднаш у 3 месеца, монотон живот е прво нешто шо ми текнуа у моментов.
Да не праиме муабет за Охрид, шо ми се седи на сонце покрај пристаниште упм.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Мене Велес ми е еден од пофините гратчиња у републикава.
Мало, фино, се дешаваат културни, спортски манифестации, многу места за посетување, мошне важни личности произлегле од него итн исл.
За разлика од Тетово каде владее урбана мафија, згради и куќи изградени недоградени, сива економија на кило, депонија од која смрди пола град. Некаков културен настан се дешава еднаш у 3 месеца, монотон живот е прво нешто шо ми текнуа у моментов.
Да не праиме муабет за Охрид, шо ми се седи на сонце покрај пристаниште упм.
Не е ни мало, ни фино, улиците се хаос, една асална улица има и таа е како да се качуваш на планина, мостовите од пред илјада години, возот поминува до куќите т.е до прозор кај што спиијат можеби, 70% од куќите се стари , на распаѓање, не знам каква е ситуацијата со граѓаните и нивниот стандард ама она повеќе личи на циганско маало отколку на град од 50 К.
Инаку Тетово мене ми е сосема ок, изградено, многу модерно, ма да во право си со гужвите, ви се расипа раатот.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Не е ни мало, ни фино, улиците се хаос, една асална улица има и таа е како да се качуваш на планина, мостовите од пред илјада години, возот поминува до куќите т.е до прозор кај што спиијат можеби, 70% од куќите се стари , на распаѓање, не знам каква е ситуацијата со граѓаните и нивниот стандард ама она повеќе личи на циганско маало отколку на град од 50 К.
Инаку Тетово мене ми е сосема ок, изградено, многу модерно, ма да во право си со гужвите, ви се расипа раатот.
Абе коај ќе живееш таму ќе се навикнеш на возот, најмал проблем е тоа. Нешто шо највеќе смета у Велес е тоа што водата за пиење уствари не е воопшто за пиење. А за куќите не знам, или ја сум се движел само околу центарот или ти не си бил таму :)
Туку остај улиците, имаат само еден семафор кој го палат пред нова година кога го китат градот :icon_lol:
И не знам за кои мостови збориш дека не им чинат, зашто на тие на кои ја сум поминал нишо не им фалело :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom