Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Какви се опциите за плаќање ?
There are many payment methods available on DHgate.com as listed below. You can choose the most convenient to you.
  • Credit Card
  • PayPal
  • Real-Time Bank Transfer
  • DHgate e-Wallet
  • -Bank Transfer
    -Western Union
Јас употребувам PayPal
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
There are many payment methods available on DHgate.com as listed below. You can choose the most convenient to you.
  • Credit Card
  • PayPal
  • Real-Time Bank Transfer
  • DHgate e-Wallet
  • -Bank Transfer
    -Western Union
Јас употребувам PayPal
Дали можам да платам со Visa Electron од Тутунска банка ?
Имам pay pal регистриран ми е на Словенија и е верификуван ,ако изберам да платам преку paypal ми е страв да не ми бараат лична карта и слично за да докажам дека сум од Словенија па послем да ми заминат парите во неповрат...околу 70$ е тоа што сакам да го купам , што би ми препорачале кој метод на плакање да го користам?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
paypal

со продавачот ќе се договориш за адресата и за производот кога ќе правиш нарачка ќе си пишеш адреса (прво провери дали продавачот испорачува во Македонија) и за плаќање ќе одбереш paypal....ќе те однесе на страната на paypal...ќе се логираш...ќе стиснеш плати и тоа е тоа

до сега DHGate беа многу коректни и се надевам дека нема некои преваранти од Македонија да почнат да прават ујдурми па да не стават на црна листа

и не заборавајте да вратите фидбек дека сте го примиле пакетот....бидејќи продавачот зависи од вашиот фидбек, но и вашето следно купување зџависи од тоа како сте се однесувале предходно

Совет - секогаш одбирајте регистрирана авионска пошта со тракинг број...во поштата во Кина или Сингапур можете да проверите кога летнал авионот....а во пошта во МК кога пристигнал пакетот....неможе да се случи нашите да го лапнат и да го чекате со месеци и години...бидејќи пошта МК мора да го пријави приемот на пакетот
 
Член од
31 октомври 2011
Мислења
58
Поени од реакции
23
http://shoppingusa.mk/ се надевам овие ќе ве услужат, само има многу давачки, ама затоа има можеш да си ја осигураш пратката за да не се загуби или оштети, велат стигнува за точното планирано време, имате уште многу работи на сајтот.. можеш и да пишеш и тие ти пресметуваат колку ќе кошта вкупно целата пратка од USA до Македонија.. worth checking out (y)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
http://shoppingusa.mk/ се надевам овие ќе ве услужат, само има многу давачки, ама затоа има можеш да си ја осигураш пратката за да не се загуби или оштети, велат стигнува за точното планирано време, имате уште многу работи на сајтот.. можеш и да пишеш и тие ти пресметуваат колку ќе кошта вкупно целата пратка од USA до Македонија.. worth checking out (y)
Зошто би имал потреба од USA да нарачувам, кога Кинезите бесплатно даваат испорака, а да нарачаш од европа се помали трошоците за транспорт. Сите зезанции од USA се кинески (y)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Јас имам искуство со нашава царина и си велам,никогаш повеќе не го јадам стапот.Нарачав шал и капа од феррари сајтот.Вкупната цена им беше 40 евра.На крај тука ми бараа уште 30 евра за царина и ддв.Па си викам овие не се нормални.Речиси 100% ме тераа плус да платам.На крај се бев изнервирал и кога видоа дека не ќутам ми ги дадоа така без да платам царина.Како и да е препорачувам да си бегате од нашава царина.Особено ако продуктот кој сте си го купиле им се допадне на некој од цариниците.Е тогаш можно е да ви залепаат и по 200% само за да ви го земат пакетот они.Најдобро за оние кои планираат да си купат тренерки,патики и такви работи е да си појдете на шопинг во Грција или Бугарија.За викендите ве носи автобус за 800 денари.Тука плус е што имате можност за такс фрее т.е враќање на ддв-то.Така да најисплатлива работа за нас е тоа.Доколку пак човек има поголеми желби и апетити. секоја година во Март има супер попуст во Италија.Милано,Тревизо,Рим и Верона се градовите каде што може да се најде ексклузивна облека за многу прифатлива цена.


Туку ме интересира,дали некој од тука нарачал некогаш од сајтот http://www.alibaba.com/

Има страшно добри цени.Ама колку е сигурно дали ќе стигне?Е тоа е знак прашање.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Член од
12 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
А дали некој има прдавано работи на ebay и да ми каже мислење и дали се исплати?
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
http://shoppingusa.mk/ се надевам овие ќе ве услужат, само има многу давачки, ама затоа има можеш да си ја осигураш пратката за да не се загуби или оштети, велат стигнува за точното планирано време, имате уште многу работи на сајтот.. можеш и да пишеш и тие ти пресметуваат колку ќе кошта вкупно целата пратка од USA до Македонија.. worth checking out (y)
ај леле :pipi:
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Член од
25 јануари 2011
Мислења
29
Поени од реакции
4
ме интересирадали има некој нарачувано од оваа страна http://www.dhgate.com/ и какви се забелешите т. е дали има некој несигурноси во погледа на плаканјето и спораката
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Изгледа стварно се :гомце:
Јас си го повлекувам зборот, само шо ми стигна то шо требаше од DealExtreme.com :D Значи не се :гомце: :cool:

... лошо само со чекањево :/
Некогаш треба повеќе чекање пошо знаете со кого си имате работа. Еднаш поради мак. пошти чекав месец и пол еден плик од UK да ми стигне. Шта чеш..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom