Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
29 декември 2011
Мислења
52
Поени од реакции
26
Se izvinuvam na docniot odgovor brat. Kako i da e. Pantenol D e mast za izgorenici koja moze da se najde vo sekoja apteka. Obicno taa se nanesuva na ranata i sluzi za regeneriranje na tkivoto. Pantenolot D koj go sodrzi taa mast (vsushnost toj e glavnata sosotjka) pomaga pri rastenje na kosata i nejzino zajaknuvanje. Rastenje nova kosa na mesta na koi prethodno bila poretka ili opadnala. Masta mozete da ja nanesuvate na dva dena navecer pred spienje. Ke ja namackate kozata na glavata ke protriete nezno za da moze da se vpie dovolno i ke prespiete taka. Sledniot den mozete slobodno da se izmiete kosa.
Toa go pravev jas dva pati nedelno megutoa so koristenje od eden emsec zabelezav znacitelno zgusnuvanje na kosata i rastenje na novi mladi vlakna onamu kade prethodno nemase voopsto. Pantenolot D moze da se najde mislam i kako tabletki za pienje no vi preporacuvam mast. Kako i da e, imam napraveno porano edno sitrazuvanje po internet i zakluciv deka vo stranstvo posebno amerika pantenolot mnogu cesto go koristat za problemi so kosata.
neznam zosto kaj nas seuste ne e procuen toj brend.
Dokolku ima nekoj so iskustvo tuka, koj prethodno kosristel pantenol D za izgorenici dokolku toa bilo vlaknest predel od teloto, posle upotrebata na toa mesto se javuva zgusnuvanje na vlaknata. Morav da go prodolzam postot za da vi objasnam podetalno.
Se nadevam vi pomognav.
ima vo apteka edno panthenol ama bez D dali e isto ili ne ,pisuva samo panthenol .pisi
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Alopecin (mislam deka taka bese). Tatko mi go koristese edno vreme, mada nemase nekoja posebna potreba, ne mu pagase kosata, ednostavno od starost, sepak kosata mu stana pogusta.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Земав да пробам Ricapil Rapid, само заради една причина, а тоа е за да имам барем ронка надеж.
Прочитав тука некој лекови создавале импотенција. На ricapil rapid пишува да не го користат тинејџери, адолесценти и прва мисла ми отиде на тоа да не создава импотенција. Иначе иам 20. Вчера ставив прв пат, ме заболеа јајцата, денес пак ставив и пак исто, и си мислам сега да не е на психичка база, ако не е, тогаш е лошо.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Земав да пробам Ricapil Rapid, само заради една причина, а тоа е за да имам барем ронка надеж.
Прочитав тука некој лекови создавале импотенција. На ricapil rapid пишува да не го користат тинејџери, адолесценти и прва мисла ми отиде на тоа да не создава импотенција. Иначе иам 20. Вчера ставив прв пат, ме заболеа јајцата, денес пак ставив и пак исто, и си мислам сега да не е на психичка база, ако не е, тогаш е лошо.
ce zemis merc apcinja, caj od koprivi ce pies, i sampon ce zemes folten italjanski sampon eve kaj go koristam 1 godina, ako si od skopje mozes da koristis visi sampon francuski ali e mnogu skap ali delotvoren.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
ce zemis merc apcinja, caj od koprivi ce pies, i sampon ce zemes folten italjanski sampon eve kaj go koristam 1 godina, ako si od skopje mozes da koristis visi sampon francuski ali e mnogu skap ali delotvoren.
Колку пари е шампонот? И колку време трае?
Го користам и фитовал и апчињата ги пиев ама не видов фајде.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Колку пари е шампонот? И колку време трае?
Го користам и фитовал и апчињата ги пиев ама не видов фајде.
okolu 1500 denari ali e proverena rabota samo retko da go najdes.. okolu 800 ml e skap e ama 65 posto sprecuva opagjanje na kosa.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Колку пари е шампонот? И колку време трае?
Го користам и фитовал и апчињата ги пиев ама не видов фајде.
брат нема фајде од шампони ако ти е наследна келавост
единствено може да ти помогне некој серум да нанесуваш на главата секојдневно во тој случај
а ако не ти е наследно онда може да ти помогне шампонче
што е тоа Ricapil Rapid ? што состојки има
ако го внесуваш директно - орално тогаш може поголема беља да ти направи со импотенцијата отколку ако е топикално да го нанесуваш на главата
 
Член од
19 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
купи си пантенол раствор од зегин 85 денари е, стај едно капаче во шампонот и ке видиш колку косата станува погуста и расте порзо, јас правам така, косата мн ми порасна и погуста е :)
 
G

galaxy

Гостин
Маж без тестиси не оќелавува. Погодете што прават апчињата против оќелавување.
Не баш. Не знаат ни научниците. Прават нешто во фоликулите на влакната, ама сепак се опасни оти го инхибираат ензимот кој го активира тестостеронот.
Ако некој се плаши да употребува вакви средства или нема/не сака да дава пари за неективни или слабо ефективни шампони, креми и растителни продукти не треба да размуслува како да направи да му порасне коса, туку да се помири и да најде начин како да го искористи лустерот во подобрување на изгледот.

Ова беше за тоа хормонското паѓање на косата кај мажите, има и уште многу други причини поради кои може да паѓа коса, како на пример разни хормонски пореметувања, други системски заболувања, па дури до разни заразни микроорганизми на скалпот на главата кои со едно одење на лекар дерматолог може лесно да бидат дијагностицирани.
Затоа не треба сами, на своја рака да земате разни средства и побарајте барем совет од лекар во јавното здравство, зашто знам за случај кој се лекувал од паѓање на коса во приватна дерматолошка клиника во Скопје и му давале лекови за регулација на хормони и совети за да се мачка со јајца и не знам уште што, а тој имал фунги кои лесно можеле да бидат излечени со неколку масти и шампони, ама тие за да не изгубат пациент го повикувале на нивни третмани и тој изгуби добар дел од косата.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
кога можеше нашава влада толку клиники да реновира и опреми барем да направеше и еден центар за трансплантација за коса и така 90 посто од мажите си имаме проблем со келавост за стручен кадар не е проблем ке се најде.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
еден другар нема што не стави на главата за да го спречи опаѓањето на косата уште у средно, а уствари заврши со спротивен ефект - келавица. се жалеше постојано како откако почнал да користи некои средства, косата почнала нагло(и тоа по цели прамени) да му опаѓа(јас тоа не го проследив од Х причини). можеби не се виновни средствата, како што го убедија стручни лица. вие што мислите, можно ли е неконтролирано миксање на секакви производи да го побие нивниот „наод“?
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
еден другар нема што не стави на главата за да го спречи опаѓањето на косата уште у средно, а уствари заврши со спротивен ефект - келавица. се жалеше постојано како откако почнал да користи некои средства, косата почнала нагло(и тоа по цели прамени) да му опаѓа(јас тоа не го проследив од Х причини). можеби не се виновни средствата, како што го убедија стручни лица. вие што мислите, можно ли е неконтролирано миксање на секакви производи да го побие нивниот „наод“?
DA sekako i jas isto taka na nekoi delovi sum luster na nekoi ne a toa e od sredstvata sto sum gi koristel ,i mnogu mi e ostetena kosata me lupaat badovi ovie denovi se mislam kaj Ancevski da idam na laserska kolku tolku ako moze da pokrijam nestoi ne ide vaka nemam samodoverba veke i seba od ebac stanav eve samo drkac po doma
 

Kajgana Shop

На врв Bottom