Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Од каде можам да го нарачам ова чудо? На интернет видов има шампон , кондиционер и едно као за прскање. Лосион не видов.
Na toa za prskanje mislev

http://www.hairlosstalk.com/shop/tricomin-therapy-spray.html

180ml e

http://www.auron-mk.com/index.php?option=com_content&view=article&id=113&Itemid=110
Не сум го користел тоа ама ке видам како ке биде понатаму со косата па може да го земам инаку сега користам еден спреј на VICHY околу 2300 ден. и не е лош на почетокот имав резултати само треба да се истрошат 3 такви шишиња од коа ке почне терапијата.
http://www.auron-mk.com/index.php?option=com_content&view=article&id=113&Itemid=110
Ova izgleda e nesto kako Hairmax Lasercomb koj ja pomina phase II za pozitiven kozmenticki efekt. Skapa igracka ama ja kupuvas samo ednas, no nemam primeteno nekoj da se ofajdi od ovie laser igracki bidejki navodno bile "slabi"

http://www.overmachogrande.com
Tipov e moderator na www.regrowth.com i e ubeden deka nekoj od ovie napravi delovuaat. Na negovata strana ima shema kako da si napravite svoj koj e daleku podobar od onie so gi ima na pazarot. Ne se razbiram mn vo elektronika ama ima dosta info i na regrowth.com kako da napravite svoj. Moze da se proba znam deka nekoj korisnici dadoa pozidiven feedback za toj home made dodeka za hairmax ne sum primetil.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Слушнав дека помагало како домашен лек, да се трие главата со сок од лимон и лук да се засече и со течноста. Некој слушнал нешто вакво или евентуално да пробал? Слушнав дека го користел еден дедо, значи од народна медицина.

Планирам да земам Кетоконазол и Миноксидил, и со шампонов да се мијам нормално на 2 - 3 дена така? Нема потреба за секој ден или други шампони да се користат, а од лосионов секој ден по малце да ставам.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Диме уште воа и не замарам. Можам ли да направам комбинација од Трикомин шампон + реконазол + трикомин спреј?
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Слушнав дека помагало како домашен лек, да се трие главата со сок од лимон и лук да се засече и со течноста. Некој слушнал нешто вакво или евентуално да пробал? Слушнав дека го користел еден дедо, значи од народна медицина.

Планирам да земам Кетоконазол и Миноксидил, и со шампонов да се мијам нормално на 2 - 3 дена така? Нема потреба за секој ден или други шампони да се користат, а од лосионов секој ден по малце да ставам.
Za lukot imam cueno deka se koristel na hartija e priroden minoxodil za rezultat nemozam da kazam. Sekoja supstanca deluva kaj sekoj razlicno, zavisi od verzijata na ketokonazolot ne e kako obicnite shamponi kade so ke ima mn pena i ke ja napravi kosata bujna kozmeticki. Isto taka kaj nekoj luge go susi skalpot taka da ne e loso so nego da se koristi i drug shampon a od ketokonazol da se stavi malku. Probaj i vidi kako deluva na tebe, a za lonsionot ima upastvo kako da se koristi.

Диме уште воа и не замарам. Можам ли да направам комбинација од Трикомин шампон + реконазол + трикомин спреј?
Da mozes edna od pobezbednite kombinacii bidejki gledam deka si zagrizen od nesakanite efekti. Neznam za rezultat ama bidi zadovolen ako go sopres procesot na opaganje.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
јас го нарачав на 23-ти декември и сеуште не ми е стигнат (треба најмалце 7 работни дена) па кога ќе извадиш саботи и недели, па Божиќни и Новогодишни празници - би го очекувал некаде кон крајот на следнава недела или почетокот на следната од таа :)

Иначе незнам точно кој пост беше и од кого, но се спомна организирано купување, па морам да кажам дека не би било лошо да се организираме за набавка на некој од прозводиве, зошто на кој и да е веб има количински попуст па и до 20%, а и транспортните трошоци ќе се минимизираат. Значи да видиме што е најборо (јас обавезно сум за Revita Шампонот и еден од лосиони-ве Spectral-DNC или Rogaine, а може да се стави во опција и Kirklend Minoxidil 5% - најефтина слоуција, но и колку е квалитетен ?? , така да пишувајте луѓе и ако има интерес, а од финансиски аспект и тоа како има, а од друга страна лековите кои делуваат (надворешна употреба) се тие, се друго е вака-така комерцијална работа, да се организираме. Само да не пропуштам да пишам и за Alpecin-от, кој не би требало да се занемари и со оглед на тоа што може да се набави од интернет за 30-40% поефтино одколку од Зегин.
Поздрав од мене.

druze ti stigna li porackata?? Mene seuste ne, na 22ri Dek. ja imam naracano..:toe:
 

djacemk

Александар
Член од
20 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
druze ti stigna li porackata?? Mene seuste ne, na 22ri Dek. ja imam naracano..:toe:
Јок, сеуште не ми стигна. Им пишав два пати, првиот пат ми одговорија дека пратиле и да очекувам за 10 работни дена, сметано од денот кога е пратено. Но завчера им пишав пак, пошо веќе поминаа 12 раб. дена, и веднаш имаше одговор - ако не ми стигне пратката за една недела да им пишам и дека ми е пратено само Revita шампон, а додека Spectral DNC немале на лагер, па штом ќе добијат веднаш ќе ми претеле (кога отидов на Biovea стварно беше out of stock, но кога нарачував имаше лагер), па сега сакам да им пишам приговор дека ова е несериозно и неможат вака да се оденсуваат (да наплаќаат, па после 2 нед. немало на лагер). Па се повеќе сум заинтересиран да купам Minoxidil 5% oд Kirkland, пошо е најефтин, а е потполно ист co Rogaine, а Spectral DNC ќе го баталам. Значи ќе користам само Revita шампон и Minoxidil oд Kirkland.
Како и да е појма немам што ќе се деси, ова на интернет ми станува сомнително повеќе, не ми се трошат повеќе пари - не ми е сигурно.

Иначе во меѓувреме што дознав и тоа нека го прочитаат сите, треба да се знае, дека НАРАЧКИ ДО 45 ЕВРА (тоа е сумата што ти ја наплаќаат, каде што влегува и тарнспортот) СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАВАЧКИ НА ЦАРИНА. Па ако се надмине таа сума, очекувајте да ви се наплати ДДВ 18% и Царина 15% плус поштарина кога би ги подигале нарачките од Пошта. Значи од групна нарачка ништо, освен ако имате некој роднина во Бугарија или Грција ( во ЕУ не се наплаќаат дополнителни давачки) па таму да се ипратат работите, а потоа од таму да се прошверцаат кај нас (нема да има никаков проблем), со цел да се избегнат овие доста големи давачки кај нас.
Поздрав
 
H

^HITMAN^

Гостин
druze ti stigna li porackata?? Mene seuste ne, na 22ri Dek. ja imam naracano..:toe:
Ако е од Вилика Британија - 1 недела во просек(зависи од сајтот и од поштата преку која се праќа) а од САД од 2 до 3 недели обично се потребни за да пратката пристигне кај вас.
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
Иначе во меѓувреме што дознав и тоа нека го прочитаат сите, треба да се знае, дека НАРАЧКИ ДО 45 ЕВРА (тоа е сумата што ти ја наплаќаат, каде што влегува и тарнспортот) СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАВАЧКИ НА ЦАРИНА. Па ако се надмине таа сума, очекувајте да ви се наплати ДДВ 18% и Царина 15% плус поштарина кога би ги подигале нарачките од Пошта.
Поздрав
Значи ако е нарачката до 45 евра не се плаќа ништо екстра освен поштарината?
Ќе можете ли кога ви стигне робата да кажете за колку време точно ви стигнала од моментот на нарачка и колку ви имаат земено за поштарина?
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Здраво до сите. Еве и јас да си го кажам мојот проблем. Во последно време косата почна да ми оретчува. Тоа особено се манифестира напред (значи не почнува од челото туку поретка косата ми е во центарот гледајќи од горе, се надевам се разбравме). Косата ја мијам два пати неделно со најобичен шампон. Читав во претходните постови за некои шампони кои едни викаат помагаат, други викаат нема никакви ефекти, трети биле опсани по здравјето итн. Дали има некој позитивно искуство со некој шампон од нашиве аптеки? Дали може да се згусне косата со користење на некој од шампоните кој може да се најде на домашниов пазар? Дајте некоја препорака. Благодарам однапред.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Многу мислења се избришани од тука, ќе пробам да кажам се што беше кажано во еден пост.
Значи, ако опаѓањето е во некоја почетна фаза (зборувам за опаѓање кај машките) , да се имате приметено сами во кадата колку влакна има или таква ствар, пробајте со шампон Алпецин C1 или Алпецин Dual Effekt (овој е за опаѓање + против првут) и ке го комбинирате обавезно со Реконазол 2% или Кетоконазол1% од Алкалоид. Алпецин можете и секој ден да го употребувате ако имате кратка коса и ако не ве мрзи да ја средувате, а Реконазолот преку два дена. Кетоконазолот преку еден ден.
Доколку ви паѓа многу или веќе е опадната и сите приметуваат ги земате Рогаин(Миноксидил) + Пропециа + Реконазол . :) Ако има уште нешта што ве интересирааат прашајте .
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Дечки ве пратам некое време ! Секоја чест за темава ! Но од кога си замина Вени Види Вици замре некако . . . . .
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Да секоја чест за вени многу научивме. Ама нема луѓе што имаат проблеми вајда , мислам дај Боже да биде така да немаат проблеми. Јас се нафаќам да помагам колку што можам заедно со Димитар. :)
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
24
Многу мислења се избришани од тука, ќе пробам да кажам се што беше кажано во еден пост.
Значи, ако опаѓањето е во некоја почетна фаза (зборувам за опаѓање кај машките) , да се имате приметено сами во кадата колку влакна има или таква ствар, пробајте со шампон Алпецин C1 или Алпецин Dual Effekt (овој е за опаѓање + против првут) и ке го комбинирате обавезно со Реконазол 2% или Кетоконазол1% од Алкалоид. Алпецин можете и секој ден да го употребувате ако имате кратка коса и ако не ве мрзи да ја средувате, а Реконазолот преку два дена. Кетоконазолот преку еден ден.
Доколку ви паѓа многу или веќе е опадната и сите приметуваат ги земате Рогаин(Миноксидил) + Пропециа + Реконазол . :) Ако има уште нешта што ве интересирааат прашајте .
А дали со овие ствари косата ке згусне и на некои места каде што е падната има шанси да порасне пак? И каде би можеле да се најдат ?
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Да, но ако почнеш да ги употребуваш треба да се држиш до упатството и да не прекинуваш за жал цел живот, затоа што не се лекови туку третмани. Рогаин (Миноксидил) го има во 2 верзии , 2% и 5%, за машка келавост се препорачува 5%. Во вид на лосион е и се употребува 2 пати дневно , сабајле и навечер. Несакани од овој препарат скоро да нема. Делува како стимулатор на фоликулите на влакната и ја зголемува циркулацијата горе на скалпот.
За да ги задржиш новите влакна настанати од овој препарат треба да земеш ДХТ (хормон кој е заслужен за машката келавост) блокер. Такви блокери се Saw Palmeto, конзумирање на зелен чај во големи количини, но најголем блокер е Пропециа. Ова се апчиња и треба да пиеш еднаш дневно. Но за жал има грди несакани ефекти кои што можат да се појават. Една од нив е импотенцијата. Доколку ти се појават несаканите ефекти, ако ги прекинеш апчињата се се враќа во нормала.
Овие 2 препарата можеш да ги купиш од интернет, а можеш и од нашите аптеки, но не се баш квалитетни кај нас. Во Македонија Рогаин лосионот се вика Пилфуд и ја остава мрсна косата после нанесување. Пропециа не постои кај нас но сепак постои лекон Финастерид (главна состојка на пропециа) кој е 5 мг . Ако го делиш на 5 дела апчето практично испаѓа ко да пиеш пропециа.
Реконазол го има во секоја аптека. Шампон е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom