Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
11 јули 2008
Мислења
2.901
Поени од реакции
1.527
Дали се точни гласините дека од премногу ставање гел косата почнува да паѓа?
И ако може да ми објасните поопширно, кое дејство го има гелот за да предизвикува вакви реакции?
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
5 meseca sepak e malku za da doneses zaklucok. Sigurno go koristis 2 pati na den?

Eden mesec podobruvanje eden vloshuvanje navistina e cudno. Obicno kaj sekoj tretman vednas se vloshuva malku sostojbata odreden period koj moze da trae i so meseci, pa potoa da se obnovi vlaknoto i da pocne tretmanot da go dava rezultatot.

Sto se odnesuva do toa kolku pati go koristam, mozam da kazam deka go koristam 1 dnevno. Inaku moram da kazam deka do pred edna godina koristaev minoxidil 2% i imase efekt. No neznam od koi pricini naednas prestanav so koristenje na minoxidilot i kosata za 6 meseci mi se vlosi strasno. Potoa pocnav da koistam minoxidil 5 %, no kako sto rekov vo prethodniot post so povremen efekt. Dali moze da bide pricina vo nekvalitetot na minoxidilot, ili na negovoto menuvanje. Najprvo go zemav od DR. Vais, pa posle mi go smenija od tamu, pa posle malku vreme se prefrliv na pilfud. Sto mi preporacuvas koj minoxidil da go upotrebuvam? I dali caj od kopriva ili zelen caj da se poliva na glavata slusnav deka e dobro. Se nadevam deka ke mi pomogne i mene minodilot so ogled na toa sto od pilfud 2%, 2 godini kolku go koristev imav nekoj efekt. Pozdrav
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
5 meseca sepak e malku za da doneses zaklucok. Sigurno go koristis 2 pati na den?

Eden mesec podobruvanje eden vloshuvanje navistina e cudno. Obicno kaj sekoj tretman vednas se vloshuva malku sostojbata odreden period koj moze da trae i so meseci, pa potoa da se obnovi vlaknoto i da pocne tretmanot da go dava rezultatot.

Sto se odnesuva do toa kolku pati go koristam, mozam da kazam deka go koristam 1 dnevno. Inaku moram da kazam deka do pred edna godina koristaev minoxidil 2% i imase efekt. No neznam od koi pricini naednas prestanav so koristenje na minoxidilot i kosata za 6 meseci mi se vlosi strasno. Potoa pocnav da koistam minoxidil 5 %, no kako sto rekov vo prethodniot post so povremen efekt. Dali moze da bide pricina vo nekvalitetot na minoxidilot, ili na negovoto menuvanje. Najprvo go zemav od DR. Vais, pa posle mi go smenija od tamu, pa posle malku vreme se prefrliv na pilfud. Sto mi preporacuvas koj minoxidil da go upotrebuvam? I dali caj od kopriva ili zelen caj da se poliva na glavata slusnav deka e dobro. Se nadevam deka ke mi pomogne i mene minodilot so ogled na toa sto od pilfud 2%, 2 godini kolku go koristev imav nekoj efekt. Pozdrav
Minoxidilot se koristi dvapati dnevno barem edna do dve godini period koga se ocekuva rastot potoa mozes da namalis na ednash vo denot za da go zacuvas toa so si go dobil. Pilfudot e legitimen samo problemot e so kozmetickiot efekt posle nanesuvanje e uzas. Za minoxidliot od Dr Vais neznam go nemam probano. 2% minoxidlot pretezno e namenet za zeni bidejki podobro reagiraat odkolku nas mazite, sepak ako si dobil rezultat pred godina dena golemi se sansite da ti se povtori uspehot i so 5% verzijata. Ista taka dobar bil i Rogaine Foam - pena verzija od Minoxidil napravena od samiot proizvoditel. Ako finansite ne se problem togash Spectral DNC ili Remox (hairgrowthmd.com)

Ne sum golem obozavatel na Minoxidil, ako bi pocnal na vreme so koristenje na tretmani pomalku zamaraci rezim a poefikasen bi bil : Propecia, Tricomin (Copper Peptides) i Nizoral sekoj vtor den ili 2 vo nedelata.

Licno go imam probano Minoxidil #500 od Dr.Lee (minoxidil.com) 3 meseca snabduvanje me cinese okolu 50$ i sum zadovolen od toa kako go ostavashe scalpot posle nanesuvanje. Vo plan mi e da preminam na Spectral DNC

Prv pat koga se pojavi problemot kaj mene kako prva opcija beshe cajot od kopriva naroden lek. Znam deka isto go mesam so zalfija i zelen caj, rezultat ne primetiv ama potoa cuv deka trebalo da bide napraven od mlad koren od kopriva. Neam sretnato nekoj da kaze deka dobil rezultati a za zeleniot caj znam deka pred nekoja godina beshe top tema na forumite za opaganje na kosa. Navodno imashe studija napravena na zivotni deka edna supstanca vo zeleniot caj (EGCG mislam deka se vikashe) potiknuvala rast. Znam deka nekoj pravea lonsion zimaa apcija so zelen caj kade so sostojata na ovoj EGCG e pogolema i go mesaa so alkohol i PG, samo ne primetiv nekoj da zabelezi nekoj znacitelen rezultat.

Zdraviot zivot sepak moze da ti pomogne da go uspori problemot, konzumiranjeto na zelen caj i caj od kopriva moze do nekade da ti pomogne so toa. Za zal onie koj ne planirat da koristat DHT bloker kako Propecia moraat da go napagaat problemov od poveke agli.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Zdraviot zivot sepak moze da ti pomogne da go uspori problemot, konzumiranjeto na zelen caj i caj od kopriva moze do nekade da ti pomogne so toa. Za zal onie koj ne planirat da koristat DHT bloker kako Propecia moraat da go napagaat problemov od poveke agli.[/quote]

Iskreno seuste imam strav od koristenje na propecia od onie dobro poznati nusefeki. Dali ti koristis propecia? I ako koristis dali ima efekt na zgusnuvanjeto na kosata (pred nekoe vreme gledav sliki od veni vidi vici i iskreno pozitivno se iznenadiv od efektot kaj nego), i dali imas problem o nekoj od nusefektite.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Zdraviot zivot sepak moze da ti pomogne da go uspori problemot, konzumiranjeto na zelen caj i caj od kopriva moze do nekade da ti pomogne so toa. Za zal onie koj ne planirat da koristat DHT bloker kako Propecia moraat da go napagaat problemov od poveke agli.
Iskreno seuste imam strav od koristenje na propecia od onie dobro poznati nusefeki. Dali ti koristis propecia? I ako koristis dali ima efekt na zgusnuvanjeto na kosata (pred nekoe vreme gledav sliki od veni vidi vici i iskreno pozitivno se iznenadiv od efektot kaj nego), i dali imas problem o nekoj od nusefektite.[/QUOTE]

Da probav Propecia no za zal gi dobiv tie nusefekti. Za zal Propecia ti e najmoknoto oruzje za ovoj problem. Ako pocnes so Propecia na vreme nema potreba da koristis minoxidil, dovolno e da koristis nizoral i ako ne te mrzi da nanesuvas Tricomin barem ednas dnevno.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Iskreno seuste imam strav od koristenje na propecia od onie dobro poznati nusefeki. Dali ti koristis propecia? I ako koristis dali ima efekt na zgusnuvanjeto na kosata (pred nekoe vreme gledav sliki od veni vidi vici i iskreno pozitivno se iznenadiv od efektot kaj nego), i dali imas problem o nekoj od nusefektite.
Da probav Propecia no za zal gi dobiv tie nusefekti. Za zal Propecia ti e najmoknoto oruzje za ovoj problem. Ako pocnes so Propecia na vreme nema potreba da koristis minoxidil, dovolno e da koristis nizoral i ako ne te mrzi da nanesuvas Tricomin barem ednas dnevno.[/quote]

Izvini vaka sto te maltetiam. Sega sto zemas za kosata i dali imas efekt. Dali go koristis minoxidilot i ti, i pokraj nego sto drugo koristis.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
Дали се точни гласините дека од премногу ставање гел косата почнува да паѓа?
И ако може да ми објасните поопширно, кое дејство го има гелот за да предизвикува вакви реакции?
Колку што имам прочитано, точно е, но не паѓа во голема мера, повеќе се оштетува. Тоа е поради материите кои ја даваат цврстината а со самото тоа го сушат влакното и предизвикуваат опаѓање :)
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Димитар , сега ке извиниш ти ако јас те малтретирам ама само да те прашам, што поточно е трикомин, дхт блокер или? И како делува? И кај се наоѓа ? Во каква форма го има, шампон , лосион ..? Што е тоа?
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
1
Kako prvo sekoja cest na VeniVidiVici za temava, strasno e dobra.
Vo posledno vreme si imam golemi problemi so opaganje na kosata, dosega ne sum koristel nesto posebno za sprecuvanje na kosopastot(sum piel tableti pivski kvasec i toa). Pred okolu 20dena kupiv obicen sampon od kopriva proizvoditel Ilirija-slovenija(demek bil mn korisen protiv kosopast). Otkako go koristam mn poveke mi opaga kosata, za samo 20 dena, veke zabelezitelno mi e proretcena kosata.
Koj ima poveke iskustvo vo vrska so ova bi go zamolil da kaze nesto(posebno bi go zamolil Dimitar). -dali poradi samponot od kopriva strasno mi opaga kosata ili nema vrska so toa? dali samponot navistina deluva i ova zabrzano opaganje na pocetokot e normalno?
Isto taka planiram da zemam Minoxidil(Pilfud) 5% i sampon Ketoconazole 1%. dali ova e dobra kombinacija i dali e neophodno uste nesto plus? Dali so minoxidil i ketoconazole moze da se koristi drug obicen sampon?:salut:
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Kako prvo sekoja cest na VeniVidiVici za temava, strasno e dobra.
Vo posledno vreme si imam golemi problemi so opaganje na kosata, dosega ne sum koristel nesto posebno za sprecuvanje na kosopastot(sum piel tableti pivski kvasec i toa). Pred okolu 20dena kupiv obicen sampon od kopriva proizvoditel Ilirija-slovenija(demek bil mn korisen protiv kosopast). Otkako go koristam mn poveke mi opaga kosata, za samo 20 dena, veke zabelezitelno mi e proretcena kosata.
Koj ima poveke iskustvo vo vrska so ova bi go zamolil da kaze nesto(posebno bi go zamolil Dimitar). -dali poradi samponot od kopriva strasno mi opaga kosata ili nema vrska so toa? dali samponot navistina deluva i ova zabrzano opaganje na pocetokot e normalno?
Isto taka planiram da zemam Minoxidil(Pilfud) 5% i sampon Ketoconazole 1%. dali ova e dobra kombinacija i dali e neophodno uste nesto plus? Dali so minoxidil i ketoconazole moze da se koristi drug obicen sampon?:salut:
mislam deka ne bi trebalo da ti e od samponot, mene pocna da mi paga kosata onaka mnogu i pocnav da go koristam istiot sampon i eve veke mesec dena go koristam i prestana da mi paga, ali ova od moe licno iskustvo sepak kaj sekogo e razlicno, ama kako i da e ne moze da ti steti samponot na prirodna baza e
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Zdr..sakam da prasam dali moze nekoj da mi kaze, poso eden drugar mu paga kosata i na tie mesta ima crvenila, bil na doktor i mu rekol deka e nekoja bakterija i mu dal nekoi, apcinja, masti, shampon, pa ako znaete nesto sto kako poso da ne ne e kozna bolest, tuku nesto vnatresno....bi sakala da mu pomognam poso drugar mi e i ima samo 17god, i rano e da mu paga kosa :S
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
Почнав со Пропециа пред 3 недели... засега немам некои странични ефекти можеби освен либидито да ми е на 90 посто од порано (можеби грешам... не може баш лесно да се измери знаете :)) Истовремено почнав и со Ревита шампонот околу 5 пати неделно... планирам барем 6 месеци таа шема бидејќи е најпрактична (нема потреба да носам мачканици на главата).. ако немам подобрување се бричам и тоа е тоа
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Da probav Propecia no za zal gi dobiv tie nusefekti. Za zal Propecia ti e najmoknoto oruzje za ovoj problem. Ako pocnes so Propecia na vreme nema potreba da koristis minoxidil, dovolno e da koristis nizoral i ako ne te mrzi da nanesuvas Tricomin barem ednas dnevno.
Izvini vaka sto te maltetiam. Sega sto zemas za kosata i dali imas efekt. Dali go koristis minoxidilot i ti, i pokraj nego sto drugo koristis.[/QUOTE]

Zemam vo momentov samo minoxidil i koristam masla kako emu, jojoba i slicno za pozdrav skalp.

Imam probano: propecia, tricomin, prox-n, folligen

Planiram da bidam na:
minoxidil
tricomin
eucapli
ru58841

Димитар , сега ке извиниш ти ако јас те малтретирам ама само да те прашам, што поточно е трикомин, дхт блокер или? И како делува? И кај се наоѓа ? Во каква форма го има, шампон , лосион ..? Што е тоа?
Tricomin ili copper peptides ti e lonsion koj ja pomina phase II od strana na FDA za pozdravo vlakno. Vo testiranjta verzijata na tricomin beshe pojaka od taa so e na pazarot i dade duri i rast na nova kosa kako minoxidil 2%.

Tricomin pretezno se grizi za zdrav skalp, super proizvod bez nikakvi nesakani efekti no za zal sam po sebe nemoze da napravi cuda no kako dodatok na propecia, minoxidil, nizoral moze mn da pomogne za da se dobie podobar rezultat, osobeno go pravi vlakonoto pojako.

Drugi produkti koj sodrzat copper peptides se folligen i prox-n no za zal peptitod kaj ovie ne e dokazan deka e efikasen. Se ceka da istece "monopolot" na Tricomin da ispadne na pazarot pojak proizvod od ovoj copper peptides.

Znaci kako dodatok e super sam po sebe nemoze da stori nisto. Nema nikakvi nusefekti osven so kaj nekoj luge moze da predizivka susenje na scalpot radi alkoholot.

Kako prvo sekoja cest na VeniVidiVici za temava, strasno e dobra.
Vo posledno vreme si imam golemi problemi so opaganje na kosata, dosega ne sum koristel nesto posebno za sprecuvanje na kosopastot(sum piel tableti pivski kvasec i toa). Pred okolu 20dena kupiv obicen sampon od kopriva proizvoditel Ilirija-slovenija(demek bil mn korisen protiv kosopast). Otkako go koristam mn poveke mi opaga kosata, za samo 20 dena, veke zabelezitelno mi e proretcena kosata.
Koj ima poveke iskustvo vo vrska so ova bi go zamolil da kaze nesto(posebno bi go zamolil Dimitar). -dali poradi samponot od kopriva strasno mi opaga kosata ili nema vrska so toa? dali samponot navistina deluva i ova zabrzano opaganje na pocetokot e normalno?
Isto taka planiram da zemam Minoxidil(Pilfud) 5% i sampon Ketoconazole 1%. dali ova e dobra kombinacija i dali e neophodno uste nesto plus? Dali so minoxidil i ketoconazole moze da se koristi drug obicen sampon?:salut:
Shampon nemoze da predizvika pad na kosata osven kaj nego luge toa se slucuva na pocetok koga probuvaat Nizoral. Ako imash problematicen scalp mozno e nekoj sostojki so gi ima vo skoro site shamponi da deluvaat negativno kako sho e sodium laureth sulfate, ama ne e toa nisto strasno. Citni ja podobro temata veke dovolno se ima napraveno moabet za toa koj tretmani deluvaat. Zasega samo Propecia, Minoxidil, Nizoral se dokazani deka deluvaat isto bi dodal i Tricomin. Propecia e klucot no za zal ima nesakani nusefekti kaj nekoj korisnici. Najdobro e ako mozes finansiski da probas da ti koristis barem Propecia, Minoxidil i Nizoral ako mozes plus Tricomin podobro.
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
http://www.auron-mk.com/index.php?option=com_content&view=article&id=113&Itemid=110
Не сум го користел тоа ама ке видам како ке биде понатаму со косата па може да го земам инаку сега користам еден спреј на VICHY околу 2300 ден. и не е лош на почетокот имав резултати само треба да се истрошат 3 такви шишиња од коа ке почне терапијата.
http://www.auron-mk.com/index.php?option=com_content&view=article&id=113&Itemid=110
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Tricomin ili copper peptides ti e lonsion koj ja pomina phase II od strana na FDA za pozdravo vlakno. Vo testiranjta verzijata na tricomin beshe pojaka od taa so e na pazarot i dade duri i rast na nova kosa kako minoxidil 2%.

Tricomin pretezno se grizi za zdrav skalp, super proizvod bez nikakvi nesakani efekti no za zal sam po sebe nemoze da napravi cuda no kako dodatok na propecia, minoxidil, nizoral moze mn da pomogne za da se dobie podobar rezultat, osobeno go pravi vlakonoto pojako.

Drugi produkti koj sodrzat copper peptides se folligen i prox-n no za zal peptitod kaj ovie ne e dokazan deka e efikasen. Se ceka da istece "monopolot" na Tricomin da ispadne na pazarot pojak proizvod od ovoj copper peptides.
Од каде можам да го нарачам ова чудо? На интернет видов има шампон , кондиционер и едно као за прскање. Лосион не видов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom