Логоа на европските фудбалски тимови

Одберете ја екипата чие лого најмногу ви се допаѓа

  • Barcelona

    Гласови: 20 13,6%
  • Real Madrid

    Гласови: 13 8,8%
  • Valencia

    Гласови: 8 5,4%
  • Manchester United

    Гласови: 23 15,6%
  • Chelsea

    Гласови: 9 6,1%
  • Liverpool

    Гласови: 16 10,9%
  • Arsenal

    Гласови: 2 1,4%
  • Inter

    Гласови: 12 8,2%
  • Milan

    Гласови: 10 6,8%
  • Juventus

    Гласови: 14 9,5%
  • Lazio

    Гласови: 1 0,7%
  • Bayern Munchen

    Гласови: 9 6,1%
  • Borussia Dortmund

    Гласови: 3 2,0%
  • Mainz 05

    Гласови: 1 0,7%
  • Lille

    Гласови: 0 0,0%
  • Lyon

    Гласови: 0 0,0%
  • PSG

    Гласови: 1 0,7%
  • Bordeaux

    Гласови: 0 0,0%
  • PSV

    Гласови: 0 0,0%
  • Ajax

    Гласови: 0 0,0%
  • PSV

    Гласови: 0 0,0%
  • Fenerbahçe

    Гласови: 1 0,7%
  • Olympiakos

    Гласови: 0 0,0%
  • Shakhtar Donetsk

    Гласови: 1 0,7%
  • Oстанато (наведете во пост)

    Гласови: 3 2,0%

  • Вкупно гласачи
    147

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Не сретнав ваква тема, па да дискутираме за логоата на европските фудбалски тимови, што значи бојата, знакот, итн..
Исто коа веке отворив тема, да гласаме која екипа има најубаво лого :smir:
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Според мене иа некако општо најпривлечно лого на еден фудбалски клуб ми е Победа од Прилеп
одлично естетски компован аблем што го означува градот прилеп со марковите кули покажани најгоре во аблемот и боите му се одлично составени!
Друг аблем кој ми падна на памет е аблемот на Ливерпул
..овој аблем е совршенство од бои..со црвената птица на слика и клубското лого погоре ''You'll never walk alone'' одлично е составен....
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369

Ова е моето омилено лого на фудбалски клуб.Љиљакот е специфичен за Валенсија како град,наводно ги има многу во тој крај.Инаку се претпоставува ,дека кога кралот Јејмс го освојувал градот,пред десетина века ,на неговото знаме слетал љиљак,и тој тоа го протумачил како добар знак...така нешто беше приказната....и кога го освоил градот, го ставил љиљакот на грбот на знамето....
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007

Ова е моето омилено лого на фудбалски клуб.Љиљакот е специфичен за Валенсија како град,наводно ги има многу во тој крај.Инаку се претпоставува ,дека кога кралот Јејмс го освојувал градот,пред десетина века ,на неговото знаме слетал љиљак,и тој тоа го протумачил како добар знак...така нешто беше приказната....и кога го освоил градот, го ставил љиљакот на грбот на знамето....
Точна е приказната, само што логото кое го имаш постирано, не е официјално и не се користи од тимот. Ова е официјалното лого:

Историјата за лилјакот

Градот Валенсија и Балеарските острови биле освоени од кралот Хаиме I од Арагон во периодот од првата половина на 13ти век. По освојувањето, кралот им дозволил статус на независни кралства на двата региони.

Со неговото доаѓање на врвот на грбот на градот Валенсија се појавил лилјакот. Постојат неколку можни објаснувања за таа појава:

-Едното е дека лилјаците се многу застапени во тој регион.

-Другата пак теорија датира од 9 октомври 1238 година кога кралот Хаиме I бил пред влезот на градот Валенсија со цел да го освои градот од Маврите. Тогаш на врвот од неговото знаме слетал лилјак, а Хаиме тоа го интерпретирал како добар знак. Па така по освојувањето на градот, лилјакот бил додаден во грбот на Валенсија.

Лого кое што се користи исто како и тоа погоре.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Ок, не гледам некоја голема разлика,малку подотерано е...ама така го најдов на гугл,прва слика,шо излезе.... мање битно...сепак ми е омилено лого...
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
valencia ubedlivo!!!! :wink:


ali se gleda uste sega deka sekoj si glasa za "svojot" tim :)

Isto taka i na liverpool e jako
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.082
Поени од реакции
20.910
Мислам нормално е на секој да му се допаѓа логото на неговиот омилен клуб.


--- надополнето ---

btw, не се ова парламентарни избори, сте можеле анкетата јавна да ја направите. :nesvest:
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Ајде јас барем помислив дека ќе има малце реалност тука и нема да гласаат за својот ..очигледно сум грешел...ете јас сум фан на Интер и воопшто не ми остава некој впечаток логото на Интер ..па и на Барселона како што стави еден член погоре бидејќи има еден куп бои и нема некое посебно значење освен црвено-жолтите линии што ја означуваат каталонија и ништо друго..барем целиот аблем нека му беше таков!..Реално на Валенсиа има посебно историско значење со лилјакот и на Ливерпул со клубското лого и црвената птица...исто така аблемот на рома има историско односно митско значење со волчицата од рим и двата браќа
, но боите и естетиката на аблемот и не се нешто посебно па затоа не го спомнав меѓу подобрите...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Мислам нормално е на секој да му се допаѓа логото на неговиот омилен клуб.
Од каде тоа нормално? Јас сум страствен навивач на Јуве, но ни од далеку не го сметам за најдобро лого на клуб. Си гласав за Валенсија. Па гледам гласови за Милан,Интер...Смешки у боја....Па и твојава Барса,што има толку интересно во ова лого?обично знаме... Ианку мислам дека на клубовите од Сериа А се нај обични од сите,исто и Бундес лига, Примера и Премиершип имаат нај интересни,уникатни логоа.....посебно Англичаните....
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
stvarno na new castle e jako
isto i jako e na manchester city i sunderland



 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
AS-Roma@3.-logo-80%27s.jpg ова малце навивачки...:) а инаку многу ми се допаѓа и од Валенсија
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Ми се свиѓа топот како се истакнува и црвените бои во средината, заедно со белите букви се боите на клубот. И не е премногу натрупано и е уникатно за разлика од некои други.
Исто така и она на Валенсија е прекрасно посебно лилјакот горе. :))
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Од каде тоа нормално? Јас сум страствен навивач на Јуве, но ни од далеку не го сметам за најдобро лого на клуб. Си гласав за Валенсија. Па гледам гласови за Милан,Интер...Смешки у боја....Па и твојава Барса,што има толку интересно во ова лого?обично знаме... Ианку мислам дека на клубовите од Сериа А се нај обични од сите,исто и Бундес лига, Примера и Премиершип имаат нај интересни,уникатни логоа.....посебно Англичаните....
Тоа е зошто повеќето клубови ги имаат грбовите на градовите во логото, а дека UK е кралство мора нешто специфично да е :D

Мене ми се свиѓа логото на мојот тим најмногу поради ѓаволчево :)



а се согласувам дека англиските клубови имаат најубави логоа, ми се допаѓа на Њукасл, Евeртон



ова што пишува на латински поготово, софистицирано ми изгледа :) и многу други а од Шпанија логото на Валенсија е no.1. Ми се допаѓа моменталното лого на Интер, убаво вметната типографија во илустрација. Златестата боја е прав погодок.

А среќа на логото на Шити и точно е тоа што го пишува :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom