Се' за воздушни пушки

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
Dali nekoj znae dali e dozvoleno koristenje na prigusuvac (Silencer) za pneuvmatsko oruzje vo mojov slucaj vozdusna puska 4.5mm

--- надополнето ---

za dupenje plex od 2mm so 4.5mm so olovna dijabola neznam zasto jas pukav u vrata na zaztava 101 pravi dupka ama ne go busi (da izleze od druga strana)ama gledam ima i diaboli so celicen vrv taka da bi mozelo i toa so 5.5 mm ili imas i 6.35 ( .25call) taka da so niv bi mozelo 2mm plex a plinska boca (malite od 200g) jas so 4.5mm so sacma od lovecki metok ja busi kako sala ama bure nikako :P ama ako gledate se sto ima na you tube 50% e lazno (fake) pozz
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Која шума, која ливада.
Цела околина на Скопје е направана ловишта.
Бев во саботата кај ОКТА, рековме некоја чавка да тепаме, ама ни дојде ловочувар и почна да не драпа било ловиште.
Па каде бе треба да одам, на врв на Скопска Црна Гора.
Затоа само САД ја признавам за држава. Имаш пушки и за девојчиња. http://www.remington.com/product-families/firearms/rimfire-families/autoloading-model-597.aspx
Еј стварно сега незнам каде да одам да пукам. Дајте предлог.

--- надополнето ---

Грешка, ова е сајтот за розева пушка за девојчиња http://www.remington.com/products/firearms/rimfire/model-597/model-597-pink-camo.aspx
Само USA.
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
Затоа само САД ја признавам за држава. Имаш пушки и за девојчиња.
za toa se slozuvam sotebe vo celost. gledam i vo sosednite zemji Bugaria za drugi nesum informiran oruzjeto e znacitelno poeftino i moze da se kupue Aftomatsko i mnogu drugo sto kaj nas e zabraneto .
a za pukanje so vozdusna mozes slobodno da si pukas i vo dvorot ako se ima soodvetno mesto i bas me cudi sto e problemot vo toa sto nekoj mava "vrapci" po loviste mislam stvarno ako i nadvor od naseleno mesto pravat problem za vozdusna togas neznam sto da kazam
:toe:
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Imas pravo kaj Okta toa e na FAZAN lovecko drustvo ama mozes nakaj Skopska Crna gora odnosno nakaj selo Brodec, Na Vodno ama da odis niz suma a ne po patekite.Mozes pokraj Vardar ama posle Dracevo. Od prilika toa mi tekna.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Што стана со темава. Сите молчат.
Ајде јас да сумирам.
Воздушна пушка можеш да купиш слободно со наполнети 18 години. При купувањето купувачот треба да ти даде потврда за во МВР. По купувањето во рок од 8 дена треба да ја пријавиш во МВР станица Автокоманда каде што само ја пријавуваш и ја гледаат пушката, односно ги проверуваат сериските броеви. По 3-4 недели ти издаваат потврда за оружје од Д категорија.
Е сега е проблемот. Каде може да се пука. Продавачот во Микеи ми вели можеш да ја носиш во ненаселено место и да пукаш во дивеч без заштита.
Закон за ловство член 9 вели - Дивеч без заштита е: волк, бизамски глушец, лисица, куна златка, куна белка, мала ласица, твор, голем корморан, јастреб кокошкар, врана гачец, пепелава врана или гарга, чавка, страчка и сколовранец.
Ама во член 20 се вели - Забрането е движење на лица со пушка и други средства за лов во ловиштето, без дозвола за ловење од концесионерот на дивечот во ловиштето.
И важно во член 54 - Забрането е ловење дивеч: - со неловечка муниција.
Еве сакам да пробам да пукнам некоја чавка. Смеам или несмеам???
Сакам да пробам лов на лисица со воздушна. Смеам или несмеам???

--- надополнето ---

И не молчете. Кликнете некоја мисла.
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
e da

Koga se spomene Vozdusna Puska ili Pneuvmatsko oruzje se misli na "oruzje" koe se koristi za razonoda(pukanje u meta e takvi raboti) i za koristenje za takmicenje .
DA take mozebi bilo do 90 god koga tehnologijata za proizvotstvo na vozdusni bila takva sto so vozdusnite togasno proizvotsvo nemale kojznae kakva sila da moze da ubijat :Kuce.lisica.zajak ili nekoj od pokrupnite zivotinki a i dometot bil na nekoi 30-40 metri i nemalo golem izbor na poseriozna municija to est Diaboli AMA denes bratce imas vozdusna koja moze da ubie i Srna elen koi imat kalibar pogolem od 5.5mm diaboli koi se stvarno so golema prodorna moc i koi imat domet preku triesetina metri taka da mislam deka bi trebalo da se reformirat malku zakonite okolu vozdusnite :nesum:
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
E za toa kade smee da se puka stvarno neznam kako e zakonski regulirano, najdobro koga odis nekade vo nenaseleno mesto da pukas da si nosis nekolku meti za vozdusna so sebe i ako ne drugo barem ako te zastani nekoj policaec, lovocuvar, sumar da imas alibi deka samo vo meti vo nenaseleno mesto pukas, mislam deka togas nisto ne ti moze. A sto se odnesuva do dozvolata tocno kako sto napisa ikipeu so ta razlika sto koga jas ja prijavuvav vo policija puskata-ne mi ja pobaraa voopsto na uvid i ne ja ni vidoja uopste duri ni koga mi ja izdadoja dozvolata. Dovolno bese da ja odnesam samo potvdata so seriskiot broj i modelot od prodavacot, a vo Juni mesec podnesov baranje za dozvola (ja prijaviv-togas ja kupiv) a vo Noemvri duri mi stigna pismo da se javam kaj niv (ne pisuvase zosto me vikaat-samo deka e vo vrska so vozdusnata) i mi ja izdadoa potvrdata deka imam oruzje legalno od "D" kategorija, mozda sega pobrzo izdavaat oti togas se cekase nov zakon da donesat za oruzje pa spored nego gi pravat i potvrdite, inace se mislev da prasam koga ja zedov dozvolata kade e legalno da se puka ama si rekov kjuti si poarno da ne mi recat ako ne znaes kade da pukas ti ne si za dozvola i da se premislat jbg...
:zlo: :violent1::violent1:
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Кога ја однесов во МВР Автокоманда ми ја побараа и пушката на увид и проверка на сериските броеви. А потоа за 3 недели без да чекам да ми се јават отидов повторно во МВР Автокоманда и потврдата беше готова и си ја зедов.
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Drugari ja pukam kaj ke stignam. Ziveam vo kuca vo Lisice i od prozor a vidam cavka ili golub ne mislam mnogu nego pukam. Samo pazam na kade odi diabolata da ne pogodam nesto ako promasam.Abe luge sekoj den so pistoli i i puski pukat kaj ke stignat a vozdusnive se smeska.Ako epten mi se puka vo kucava imam mesto kade imam dalecina od 10metri i pukam togas vo meta.Taka da neznam so da vi kazam kaj da pukate. Isto obicno ako odam nadvor od Skopje obavezno ja zimam so mene ako se ukaze prilika pukam.A za potvrdata uste ne sum otisol da ja zemam a imam prijaveno edno 3 meseci. Nikako da najdam vreme da odam da ja zemam. Bitno imam prijaveno jebiga.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
За воздушен пиштол која е разумна цена да се даде? Највеќе заради рекреација.

Бев денес до Микеи, гледав ама некако скапи ми доаѓаат во споредба со тоа што го гледам на Интернет.

И уште нешто, некое друго место каде што се продаваат работи како во Микеи има низ Скопје?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
И уште нешто, некое друго место каде што се продаваат работи како во Микеи има низ Скопје?

Ako si od Skopje imas vo "Inviktus" kaj stara rampa dukjanot pozadi mu e ne gleda na ulicata, mislam Kosier se vikase toj i servis ima, garancija i se, posle vo Micei zad JSB kaj policiskata stanica kaj Beko, vo beverli stariot del na vtori sprat kaj audiocentarot, a dve prodavnici imas vo GTC najgore ednata e vo anekas piknata drugata dimanko na sprotivnata strana
:star:
Prelistaj niz temata, se e objasneto
 
Член од
23 ноември 2005
Мислења
102
Поени од реакции
2
Гледам дека имате пишано за Norica и некои други производители на воздушни, а не прочитав никаде за нешто повеке за Gamo. Загреан сум за Gamo Whisper X со оптика со фиксен зум како што читав видов дека треба да е фиксен поради јачината на пушката. Е сега што мислите за овие од Gamo дали се добри, дали се покажале и каде може да се најдат во Битола ( гледам дека total си од БТ и си купил Norica тука ). Знам само за она малото Ловец покрај Драгор ама кај него има само 2-3 пушки и за Дијана ама не сум бил таму. Поздрав и ве молам за мислење околу пушкава.
еве и линк http://www.gamousa.com/product.aspx?product=Whisper Silent Cat&productID=321
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
Малото ловец покрај драгор го знаеш, Дијана ти е во приземјето на шехерезада зградата, тоа се уствари 2 продавници една до друга, во другата имаш гамо продаваат али мислам се поскапи од нориката, посети ги двете. Јас имам мерак да купам оптика "nikko stirling - airking 3-9X42" ама нигде неможам да најдам кај нас, во хрватска има и кошта 100тина евра ама да знаеш - вреди секоја пара, стави ја на каква сакаш пушка јака или не - нема да мрдни ко стена ќе стои, квалитетпонудана е специјална изработка за јаки воздушни, а дијаболи што ги фалат многу а релативно се ефтини според квалитетот се CPUM (Crosman Premier Ultra Magnum) за жал и тие не можат да се најдат во МК, камо некој да ме демантира и да кажи кај има кај нас. Други квалитетни дијаболи што се трошат во светот секаде се Diana high power, JSB egzakt, RWS, Eunjin и др ама за жал не и кај нас. Кај нас само гамо, норика, дијаболи и некои турски на пазар, ретко друго, зборував со продавачи по дуќаните за лов и воздушни - сите велат тие се скапи и не им се трошеле исто и со пушките, најквалитетните во светот секаде што се купуваат кај нас тешко многу да најдеш (шо тешко - никако) Диана, вејнрауч, аншуц, кросман, Бенџамин, а и со ПЦП пушки никако не стоиме со понуда
 

Kajgana Shop

На врв Bottom