Се' за воздушни пушки

Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Dali e mozno, za edna ista puska (vozdusna) so ista municija gagjanje vo meta(ne vo macka ili vrabec :nenene: ) ista oddalecenost kaj 2 razlicni luge da ima razlicni steluvanja na nisanite? Jas gagjam site vo centar drug site dijaboli odat desno, potoa toj go steluva nisanot po negovo i se mu e vo centar a sega pak jas site vo levo :toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ЛОЛ, можно е :) ако е твоја пушката си навикнал на нејзиното заносување или па начинот на кој си поставен ти одговара за нишанење, тебе но не и на другарот кој веројатно е со поинаква ананатомија :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Е ова е добра воздушна пушка а и типов добро гаѓа зајциве клопче
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
кај нас еден продава настаро воздушна со снајпер, и тоа не е многу скапо, 150 евра, и тоа нова, не ја користал.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
кај нас еден продава настаро воздушна со снајпер, и тоа не е многу скапо, 150 евра, и тоа нова, не ја користал.
A cudna rabota e ako gi pratite oglasite ke vidite deka poveke od 90% od site sto prodavaat nastaro vozdusna puska, ja prodavaat nova so ispukani 50 do 200 dijaboli a to e necela 1 kutija, ama ova valjda e stvarno nova posto kosta isto ko od prodavnica da ja kupis sose snajper
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Posto mi e prv post zasto sega go otkriv forumov aj da kazam nesto. Ja imam NORICA STORM 4,5 315 m/s so optika 4x32 NMM432AO na Norica. Puskava e dobra. Edinstvena rabota e sto posle ispukani 40-50 diaboli se izmestuva 2-3 mm. Mnogu e bitno i koja diabola koristis. Ja gi imam skoro site sto gi ima na nasiot pazar. Gamo ( promagnum,prohunter,expender,rocket, raptor, ts - 10 ) Norica ( Apache, Promatch ) i site imaat razlicna preciznost. Za 10m za sega najdobro se pokazuva Norica promatch ama tie se za pukanje vo meta.Gamo ts-10 za nad 15m do 70 m. Drugite iskreno saraat. Raptorot e mnogu jak ama mnogu neprecizen. Ova e za gaganje precizno inaku site se dobri do 30m za jabolko, sise, vrapce. Cavki pogagam i do 50-60 m ama gabe. Sega se mislam da zema 22 ama nekoja ne tolku glasna posto ednas puknav vo dva sabajle pola komsii stanaa. Ne sum videl dali gi ima kaj nas GAMO wisper, vampir. Mi se svrte sega vo pamet edna druga PCP vozdusna ama neznam kako da ja donesam. CROSMAN BENJAMIN MARAUDER 22 ????? Neznam dali PCP puskive se so licna karta ili treba dozvola.

Ako ima nekoj mislenje za ova neka kaze.

Pozdrav,:toe:
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Zdravo Tito, Norica Storm e dobra puska, mislam najjaka od site sto gi vadi Norica zato i ti go izmestuva nisanot, e sega, da znaes sto e pojaka puskata - preciznosta opagja najmnogu zaradi silniot trzaj, za najprecizni puski gi kazuvaat deka se Slavija na ceska zbrojovka, ama tie se so poslab feder i izlezna brzina pomala od 200 m/s, za najkvalitetni puski glasat germanskite diana, anshutz,weihrauch i dr. Optikata sto ja imas e edna od najkvalitetnite - norica ne pravi optiki ami za nea optika izrabotuva nikko stirling, koja e edna od vrvnite firmi za optika za vozdusni, na tvojata puska e dobro sto imas fiksna optika(4x32 a ne na primer 3-9x32) posto taja ima mnogu jak udar i trzaj pa ako e promenliv zumot, nema da ti trae dolgo koncanicata. Isto i jas brobav razlicni dijaboli i norica promatch mi dava najdobri grupi a ne e losa ni gamo promagnum, a norica kiler za mali dalecini ima najuboito dejstvo, a promatch ne se samo za meta bobri se oni i za "drugi" nameni. Inace CROSMAN BENJAMIN MARAUDER 22 e odlicna PCP skoro da e bez trzaj, ima odlicen okidac precizna e i na golemi dalecini, ama i skapicka i ne znam kaj nas dali moze da se najdi - ne ke da moze. Spored mene duri i podobra moze da e evanix rainstorm PCP ama slabo PCP na nasiot pazar, sto se odnesuva za dozvola mislam deka e isto kako za tie so feder taka i PCP... Pozdrav
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Total

Fala na objasnuvanjeto. Samo kazi mi kade gi zema Norica Kiler posto ne sum sretnal nigde. Isto taka neznam dali ima JBS exact diabolo i Predator JSB Ceskite posto dosta gi falat na forumite.Neznam dali moze da se naraca PCP puska preku internet??Inaku go gledav review -to na evanix rainstorm PCP strava. Mnogu dobra grupa pravi i dosta jaka. Samo nesto me udri na 22 (5.5) kalibar neznam zasto. Inaku najdov dobra ponuda za GAMO Shadow csi 22 okolu 10.000 den. Ama ova PCP puskive me vlecat zasto ne se na klipanje, tivki se, bez trzaj so poveke diaboli na edno punenje so e dosta interesno.Inaku pukam dnevno 60-70 diaboli kaj mene doma ama na 10 metri tolku imam prostor vo zatvoreno posto nadvor mnogu buka pravat a da idam na streliste ne e vremeto saglam.Inaku ako si zagrozen za pukanje ova e najevtina varijanta i mozes sekoj den da pukas i skoro sekade. Pozdrav
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Jas sum od Bitola i tuka ima zastapnik na Norica za Makedonija, ima 5-6 vrsti Norica dijaboli megju koi i killer koi ne se megju najpreciznite ama ne se ni losi. Za PCP bas vcera gledav okolu 500 evra ima nekoja kineska vo MICEI Skopje zad JBT gimnazijata, ama pak toj nema nekoj izbor na drugi puski nitu dijaboli - samo gamo ima. A i drugite Skopje slabo imat izbor oprema za vozdusni a sum bil uste i vo dimanko vo GTC najgore i uste vo edna prodavnica za vozdusni isto najgore vo GTC ama piknata vo aneks na sprotivnata strana imeto mu go zaboraviv i kaj niv isto nema nekoj izbor - slabo, a znam deka uste 2-3 ima drugi prodavnici ne sum bil zasega vo beverli trgovskiot i kaj "rampa". Izgleda vo cela MK nema da se najde drugi dijaboli sem gamo i ponekoja norica, eventualno nekoi bezvezni turski silesti na tezgi, posto pokvalitetnite kako JSB, Diana , Crosman i dr dijaboli se poskapi i ne im se trosat tuka. isto vazi i za puski pokvalitetni nema da se kupat, nitu hemiski sredstva ima za nega na oruzje, primer nigde nema balistol da se kupi, tuku nekoe bezvezno srpsko Sinol sprej, so 2 zbora pazarot vo MK za ovie raboti e katastrofa, nemat nikakvi rezervni delovi za puskite nikoj sem federi i tapi za vo cilindarot, nisto drugo, site krevaat ramenici i velat prasaj kaj nekoj puskar kaj kamnik imalo..
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Za toa si vo pravo.Samo ima Gamo, nekoi Kineski i Hatsan Turski ama ne sum vide nigde.Inaku prasav na carina, moze dase uveze na fizicko lice vozdusna puska ili PCP. Ako e od EU proizvodstvo ima samo 18 % DDV bez carina ako e nadvor od EU + 25% carina i 18% DDV. Mislam deka Angliskite puski spagaat vo EU kategorija a ima bogami dobri. Pomegu 500 - 700 evra moze da se najde dobra PCP puska.Verovatno isto e i za diabolite. Ne sum nasol uste nekoja sigurna stranica da naracam bar diaboli preku internet da vidam sto ke se desi pa posle ke razmisluvam za puska.Isto valjda moze da se naraca i pribor za odrzuvanje na vozdusni puski na ist nacin. Treba da se proba pa da se vidi.....
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Ti baagi zagrean izgledas za poracka na nekoja PCP preku internet, a i mene me zainteresira, dobro velis - poracaj nesto pomalo - dijaboli na primer da vidime dali moze da stigni, kolku vreme treba, nacin na plajanje i sl. da imame nekoja pretstava
:costumed4
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Za puskata ke vidam ili nekoj da mi ja donese ili po internet. Nemozam da najdam nekoja prodavnica na internet vo Viena zosto od tamu mozat da mi ja donesat koga sakam.Treba da vrtam malku za da vidam sto ima vo nivnite prodavnica za posle da moze da si go povratat DDV i carinata vo Avstrija.Sto znaci deka moze da naracam i diaboli prku nekoj samo neznam kako ke se kaci vo avion so niv i dali moze da gi prenese.Inaku vo meguvreme resiv da ja zemam GAMO Shadow CSI 22kal. dodeka ne najdam nacin za PCP.
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Zdravo total.
Dali imas procitano nesto za turska puska TOMAHAWK VIA B1 WOOD 5.5 355m/s i 4.5 415 m/s. Ja nemozam da najdam nisto na internet?!?!?!?!? Se prodava vo momentov za 6.500,00 den. ???
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Za taja puska slabo ima na internet ama mene nekako sumnjivo mi e to so izleznata brzina od 415 m/s izgleda lazat posto 1000fps = 305 m/s eve edna web za tomahawk da se rasprasame po forumi koj ima informacii

http://www.turkishsportarms.com/b1.htm
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
дајте ми предлог која пушка со оптички нишан е најдобро да се земе ама да не е многу висока цената,и кажете каде ги има и која му е цената?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom