Зелен чај - за што се е добар?

Е

експерт

Гостин
Mene me interesira dali na primer e ok ako si napravam pogolema kolicina da receme litro dve i da ja ispijam za dva dena. ts muabetot e da si go imam gotov i kako laden caj da si go pijam dali e dejstvoto isto
не е исто, дури има и разлика колку време стоел во вода пред да се испие, колкава била температурата на водата. а треба да се подготвува (како и сите чаеви) пред употреба, едно заради микробиолошки причини, бидејќи препаратите кои се на база на вода брзо се расипуваат, а друго и поради распаѓањето на полифенолите
 
S

smart ass

Гостин
Значи како што спомнав во претходниот пост комбинацијата на Зелен Чај и Жен Шен е многу полезна , која има доста придобивки од здраствен аспект според традиционалната источна медицина.

Што е Жен Шен?

Жен Шен или гинсенгот е билка која живее и до 100 години, а од неа се употребува само коренот кој по својот изглед, потсетува на фигура од човек. Има специфичен мирис и нагорчлив вкус. Коренот содржи тритерпенски сапонозиди наречени панаксозиди, витамини од Б групата, како и супстанции со хормонски својства, смоли, минерални материи и етерско масло. Коренот на Жен Шенот е едно од најценетите природни лековити средства во традиционалната источна медицина. Дејствата на Жен Шенот се многубројни, па затоа се нарекува еликсир на животот и лек за сите болести.

Кои се неговите лековити својства?

- Корисен е во контрола на процесот на стареење и зачувување на виталноста

- Особено е полезен при промена на годишните времиња, кога организмот треба да се адаптира на новите климатски услови

- Оваа комбинација на напиток е ефикасна за нормализирање на крвниот притисок - Го адаптира организмот на стресни ситуации и се употребува во превенција од стрес

- Делува на ендокрините жлезди со што се зголемува концентрацијата, се продолжува работната способност, се подобрува расположението и се намалуваат хипогликемските кризи. - Поволно делува при појава на настинки, кашлици и грипови

- Го подобрува метаболизмот на витамините и минералите

- Составните компоненти на овој напиток ја јакнат мозочната активност и позитивно влијаат на менталните и физичките функции -

Кај стари и изнемоштени лица е забележано т.н антизаморно дејство односно делува освежувачки на организмот, го одстранува заморот и го подобрува памтењето.

- Го олеснува и забрзува одстранувањето на холестеролот и жолчните киселини - Помага при ревматизам, болки во коските, анемија, несоница, главоболки - Го регулира менструалниот циклус - Спречува прогресивно уништување на забите

- Го подобрува развојот на мускулите и го намалува недостигот на кислород, поради што е добар за спортисти - Добар е во борбата против ракот

- Ја зголемува сексуалната енергија и го подмладува целиот организам

Фактички мешавината од Зелен чај и Жен Шен конзумиранa редовно влијае стимулативно на целиот метаболизам

Знам бе ја користам комбинацијата на виталиа....

Ама и гуарана таблети(од листот и семето))слично ко гинко...

Позитивно влијае...имајте предвид Женшенот е адаптоген(па им го даваат на луѓе кои биле под зрачења,луѓе кои работат по топилници е добро да го користат...а гуараната убрзува метаболизам,а со тоа и детоксификацијата..а и истовремено зголемувајќи(не многу-поточно Неутрализира замор повеќе.) психофизички способности.

Аааа еднаш пиев добра комбинација од Женшен и прополис-течно(коренот беше во шишето...крај:vozbud:)..

Mene me interesira dali na primer e ok ako si napravam pogolema kolicina da receme litro dve i da ja ispijam za dva dena. ts muabetot e da si go imam gotov i kako laden caj da si go pijam dali e dejstvoto isto
Абе не е ова јак психостимуланс...а и ти одговорија гледам..

Рачунај во таблетит гуарана имаш кофеин 180мг(иако бавно се разложува т.е станува збор XR ) сепак не ќе да имаш панични напади од зелен чај...даајј жити се..

Зелен чај е добар ако се пие во ептен големи количини за добивање на панични напади, тоа е како искуство на блиска смрт, многу страшно но ако имате при рака таблети за смирување брзо се смирува човек и го тера на спиење, добар експеримент да видите како ви се живее и тоа како како телото самото бара начин да остане во живот.
Мој предлог(без седативи...за смирување-немој така црнио дроб...)-пробај валеријана обавезно и персен(седативи НЕ..хемиски) +многу(ти колку шо си ставал) зеленчај + 3 енерџи дринкс(витамин Б од 1 до Б12) а и вкупно 120мг кофеин-ама и у првото енерџи ќе шибнеш 3 кафиња...Нес...од малите.

Па ќе видиш...и тоа е искуство...




Може и олигојак+селен...вените да ги рашири троа..:toe:

Ако под18 години ЈОК ако си над може....освенако- имаш притисок,проблеми со срцето,.(не љубовта):wink:
-а и ако си употребуел антидепресанти...(налик прозак и слични).
ондак НЕ ПРОБУЈ

Ама тешко до ампицилин денес...не па ли прозак...50000 евра казна не е малце,за без рецепт да ти дадат таков лек....

(а која законска ДУПКА ја имаат-тоа катастрофа)....

Не е само САД,Англија...и кај нас фармаци троа не труе...несвесно..која дубара е..хехе..со кафетинот..цц
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Абе не е ова јак психостимуланс...а и ти одговорија гледам..

Рачунај во таблетит гуарана имаш кофеин 180мг(иако бавно се разложува т.е станува збор XR ) сепак не ќе да имаш панични напади од зелен чај...даајј жити се..



ja prasuvam za dobroto dejstvo ts detoksifikacija na organizmot ona ova a ne za toa kofeinot ne me ni interesira toa ne mi preci
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Детоксификација е модерен фенси термин кој часописите го користат за да ти кажат дека ќе сереш.
 
S

smart ass

Гостин
Абе не е ова јак психостимуланс...а и ти одговорија гледам..

Рачунај во таблетит гуарана имаш кофеин 180мг(иако бавно се разложува т.е станува збор XR ) сепак не ќе да имаш панични напади од зелен чај...даајј жити се..



ja prasuvam za dobroto dejstvo ts detoksifikacija na organizmot ona ova a ne za toa kofeinot ne me ni interesira toa ne mi preci
Ако веќе зборуваме за детоксификација....чајот е играчка во споредба со HEPADIET-има артичок,витамини Б и СИЛИМАРИН(силимаринот има особина дури да се врзува со тешки метали)....од ESI..

Или пак со лиофилизиран матичен млеч.


Инаку првото не е скапо...второто зависи...

Ама и чајов е добар...читај

А овој зеленио чај
со не е само со женшен...го има и во други комбинации-еве јас моментално го меркам супер турбо чајот...

ова женшен+ зелен чај е добар и при промена на годишните времиња, кога организмот треба да се адаптира на новите климатски услови, најдобро ќе Ви помогне комбинацијата

од Зелен чај со Жен Шен збогатен со цвет од роза од палетата на Виталиа. Жен Шен или гинсенгот е билка која живее и до 100 години, а од неа се употребува само коренот кој по својот изглед, потсетува на фигура од човек. Има специфичен мирис и нагорчлив вкус. Коренот содржи тритерпенски сапонозиди наречени панаксозиди, витамини од Б групата, како и супстанции со хормонски својства, смоли, минерални материи и етерско масло. Коренот на Жен Шенот е едно од најценетите природни лековити средства во традиционалната медицина. Дејствата на Жен Шенот се многубројни, па затоа се нарекува еликсир на животот и лек за сите болести.

Кои се неговите лековити својства?

- Корисен е во контрола на процесот на стареење и зачувување на виталноста

- Особено е полезен при промена на годишните времиња, кога организмот треба да се адаптира на новите климатски услови

- Е ефикасен напиток за нормализирање на крвниот притисок - Го адаптира организмот на стресни ситуации и се употребува во превенција од стрес

- Делува на ендокрините жлезди со што се зголемува концентрацијата, се продолжува работната способност, се подобрува расположението и се намалуваат хипогликемските кризи. - Поволно делува при појава на настинки, кашлици и грипови

- Го подобрува метаболизмот на витамините и минералите

- Составните компоненти на овој чај ја јакнат мозочната активност и позитивно влијаат на менталните и физичките функции -

Кај стари и изнемоштени лица е забележано т.н антизаморно дејство односно делува освежувачки на организмот, го одстранува заморот и го подобрува памтењето.

- Го олеснува и забрзува одстранувањето на холестеролот и жолчните киселини - Помага при ревматизам, болки во коските, анемија, несоница, главоболки - Го регулира менструалниот циклус - Спречува прогресивно уништување на забите

- Го подобрува развојот на мускулите и го намалува недостигот на кислород,(ова за пушачите-кои се дискриминирани). поради што е добар за спортисти - Добар е во борбата против ракот

- Ја зголемува сексуалната енергија и го подмладува целиот организам Цветовите од ружата содржат танини и етрични масла кои добро делуваат на дигестивниот систем, особено на желудникот и цревата. Особено благотворно дејство има кај луѓето кои се склони кон проливи, а добри се и за белодробни заболувања.

-мислам дека е ок+би додал НЕМА ШАНСИ ЗА ПАНИЧЕН НАПАД од Зелен Чај:nenene::nenene:

Јас коренот на женшен го имам јадено(ама корејски-не сибирски женшен)...:toe:
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Јас пијам зелен чај еве веќе некое време и право деа ви кажам се здебелив.Кај мене изгледа обратни ефекти има:icon_lol:.
А иначе последниве неколку месеца го пијам по половина литар дневно и се приврзав емотивно за чајов.Не знам дали делува некако или не ама мене ми е супер.
 
S

smart ass

Гостин
Јас пијам зелен чај еве веќе некое време и право деа ви кажам се здебелив.Кај мене изгледа обратни ефекти има:icon_lol:.
А иначе последниве неколку месеца го пијам по половина литар дневно и се приврзав емотивно за чајов.Не знам дали делува некако или не ама мене ми е супер.

ЈОК...таман си:back:
 
Член од
12 јануари 2010
Мислења
130
Поени од реакции
4
Mene me interesira dali na primer e ok ako si napravam pogolema kolicina da receme litro dve i da ja ispijam za dva dena. ts muabetot e da si go imam gotov i kako laden caj da si go pijam dali e dejstvoto isto

Па секако дека е ок. Може да се пие и ладен и топол, засладен, незасладен.. Јас го пијам топол и внатре во чајот ставам една ментол бонбона, мх мх мераци :)
Инаку ја подобрува крвната слика.
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Зелениот чај спасува од депресија


Постарите луѓе кои секојдневно пијат по неколку чаши зелен чај се изложени на помал ризик од депресија веројатно, благодарејќи на амино - киселината теанин што е содржана во овој напиток, а која го поттикнува доброто расположение, заклучија научниците.


Неколку поранешни студии покажале дека зелениот чај ги намалува психолошките проблеми, а еден лекар од јапонскиот универзитет утврдиле дека мажите и жените постари од 70 години кои пијат четири или повеќе чаши зелен чај дневно, се изложени за 44 проценти помалку на ризикот од симптомите на депресија.
Пиењето зелен чај е раширено во многу азиски земји, вклучувајќи ги Кина и Јапонија.


Во истражувањето на јапонскиот тим научници учествувале 1 058 релативно здрави мажи и жени. Околу 34 отсто од мажите и 39 проценти од жените имале симптоми на депресија. Вкупно 488 испитаници изјавиле дека секој ден пијат четири или повеќе чаши зелен чај, 284 рекле дека пијат две до три чаши, а останатите се изјасниле дека консумираат една чаша чај неделно или помалку од тоа.
 
Член од
31 октомври 2008
Мислења
42
Поени од реакции
1
Имам толку многу читано за зелен чај ама сепак една работа не ми е јасна и мнооогу ме интересира дали некој знае... Значи порано си пиев редовно зелен чај , се додека не приметив дека откако ќе испијам една шоља чај, притисокот ми паѓа драстично...значи јас и така си имам низок притисок (стандард 60/80-90), а откако ќе го испијам чајот ми оди уште пониско и се комирам :nesvest:. Знам дека не би требало да има ваков ефект, пошто нели содржи кофеин и сл. ама еве мене ми се случува ова после секое пиење на зелен чај и приморана сум да се откажам од него :toe:
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
Имам толку многу читано за зелен чај ама сепак една работа не ми е јасна и мнооогу ме интересира дали некој знае... Значи порано си пиев редовно зелен чај , се додека не приметив дека откако ќе испијам една шоља чај, притисокот ми паѓа драстично...значи јас и така си имам низок притисок (стандард 60/80-90), а откако ќе го испијам чајот ми оди уште пониско и се комирам :nesvest:. Знам дека не би требало да има ваков ефект, пошто нели содржи кофеин и сл. ама еве мене ми се случува ова после секое пиење на зелен чај и приморана сум да се откажам од него :toe:
Пред некој ден со другарка правевме за ова муабет. Значи ако конзумираш премногу, тогаш не е добро ни за притисокот ни за работата на срцето, но притисокот се зголемува, а не опаѓа. Така да не би требало да е од чајот(ако го пиеш во одредени количини)
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Зелен чај...стрикно без шеќер....:)
 
Е

експерт

Гостин
Многу добро се чувствувам во периоди кога го пијам, ама не можам да го поднесувам зашто има одвратен вкус и мора да го пијам на гладно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom