Анализа на крв - толкување резултати

Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Поработи малце на тромбоцитите. Најнова граница е 350 максимум. Ко што гледам тебе ти се 337....
Абе секогаш со резултатите стасува и препорака ако нешто не е во ред, во годинешниве немаше ништо. Додуша матичната ми е до врата така да не ми е на одмет да се распрашам. Сепак фала на предупредувањето.

Човече, па ти "напумпан" си бил со хемоглобин. Тркни до трансфузиологија, ќе експлодираш, ослободи некоја капка крв :).
Немам време за дарување крв а болницата ми е на 20 метри од зграда..... инаку горе долу секогаш ми е толку хемоглобинот демек типично за спортисти само што јас не сум спортист:toe:
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Поимите се тие бе девојко, само на темава се детално објаснети. Кај и да одиш во свет да ти прават анализа на крв секаде се исти кратенките.
Јас лично кога и да правам анализа на крв освен што докторот ќе ми каже дали е добра или лоша крвната слика , сакам да знам што се ми испитувале.Во која граница се еритроцити, тромбоцити, леукоцити, хемоглобин, холестерол.....
И не само јас, туку и многумина.
Е тоа е финтата на темава.
Јас неам ништо против анализите на крв.
нити во прашувањето што е Er, Ly, MO, CBC.... тоа е све во ред.
Туку на толкувањето, не на кратенките, туку на комбинаториката од резултатите.
и можноста за интерферирање на лековите и исхраната со механизмот на тестот.
(ето пример еден обичен аспирин и Вит.Ц земени пред тест ќе дадат грешен резултат на вишок на холестерол...)

сакав да кажам само темава е доволно сериозна за да не се иде подалеку од тоа што е оваа кратенка и споредбата резултат-референтна вредност.
:smir:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Јас неам ништо против анализите на крв.
нити во прашувањето што е Er, Ly, MO, CBC.... тоа е све во ред.
Туку на толкувањето, не на кратенките, туку на комбинаториката од резултатите.
и можноста за интерферирање на лековите и исхраната со механизмот на тестот.
(ето пример еден обичен аспирин и Вит.Ц земени пред тест ќе дадат грешен резултат на вишок на холестерол...)

сакав да кажам само темава е доволно сериозна за да не се иде подалеку од тоа што е оваа кратенка и споредбата резултат-референтна вредност.

:smir:
Е де, и онака нели со крвната се оди на лекар како што и сама кажуваш - па таму пациентот ќе си дознае детали. Не е дека овде се одредува дијагноза по крвна слика. Само се напоменуваат МОЖНИТЕ причинители на одредени промени.
Муабетов завршува тука. Темата е доволно јасна. Секој следен коментар ќе биде избришан.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
177
Поени од реакции
22
Правев крвна слика и некои резултати малку ме уплашија,еве кои

глукоза 6,0
холестерол 6,3
триглицериди 3,4
алт 62
гама-гт 61

Колку е "страшно"?

Ако нешто значи во последниве 3-4 месеци сум поправен околу 20 кила,од кога престанав да пушам.

Однапред фала!
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Правев крвна слика и некои резултати малку ме уплашија,еве кои

глукоза 6,0
холестерол 6,3
триглицериди 3,4
алт 62
гама-гт 61

Колку е "страшно"?

Ако нешто значи во последниве 3-4 месеци сум поправен околу 20 кила,од кога престанав да пушам.

Однапред фала!

Прв степен на алармантност !

Што побрзо кај матичниот лекар и започнување на построга диета.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
177
Поени од реакции
22
Бев кај матичниот лекар ми кажа дека не е ништо посебно страшно,само треба диета да држам.Сега ти ме подзамисли.:(
Толку ли е страшно?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Не ми беше целта да те исплашам , туку малку посериозно да ја сватиш работава и нормално да почнеш диета :)

Сите овие параметри(посебно тригл. ГГТ и АЛТ) ти се за скоро еднаш повисоки од горната референтна (нормална) граница

Не си го пишал само резултатот од АСТ.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
177
Поени од реакции
22
Не ми беше целта да те исплашам , туку малку посериозно да ја сватиш работава и нормално да почнеш диета :)

Сите овие параметри(посебно тригл. ГГТ и АЛТ) ти се за скоро еднаш повисоки од горната референтна (нормална) граница

Не си го пишал само резултатот од АСТ.
АСТ ми е 30,гледам дека е во границата на нормалата.Инаку матичниот лекар ме пушти да ја снимам јетрата,се сомнева дека ми е малку оштетена,ама ми вика дека не е нешто посебно страшно.

ФАЛА МНОГУ на одговорите и советот!
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
.Инаку матичниот лекар ме пушти да ја снимам јетрата,се сомнева дека ми е малку оштетена,ама ми вика дека не е нешто посебно страшно.
Токму заради повисоките вредности на ГГТ и АЛТ кои се ензими во црниот дроб.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
АСТ ми е 30,гледам дека е во границата на нормалата.Инаку матичниот лекар ме пушти да ја снимам јетрата,се сомнева дека ми е малку оштетена,ама ми вика дека не е нешто посебно страшно.

ФАЛА МНОГУ на одговорите и советот!
Имав слични резултати на твоите лани периодот јануари-фебруари, плус прошиена јетра за не знам колку mm, бешика и калцифети на простата...нек си е*е векот се осеќав ко 60 годишник. Арно ама со строгоча (буквално на секое поле), смалив 12 кила и сега сум по ок, колку толку. Така да, за твое добро, чувај си го организмот ;)
 
Член од
22 мај 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
фала за објаснувањето баш ќе гледам да си проверам крв заш и онака немам проверено од ко бевме на систематски од нашколо ;) и ќе го проверам ова :)
 
Член од
26 мај 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo mi treba vas sovet okolu mojata krvna slika....na krvnata slika sto ja pravev brojot na trombocitite mi e mnogu nizok 45 mi se....a pravev i biohemiski rezultati i pokaceno mi e nivoto na TIBC (ne znam sto e toa , vo proteoliticki status e smesteno...taka pisuva na rezultatite ) i imunoglobulin G......dali ova nekoj znae da mi go poobjasni malku zatoa sto ne znam od sto tocno da se plasam...mi e strav da ne e nesto seriozno :(( ....... hematologot mi veli uste ednas da se povtorat rezultatite i nisto ne mi spomnuva okolu terapijata.....a i mi kaza deka vo kraen slucaj ke mi vadaat koskena srz...( e toa me asocira na nesto veke strasna rabota ) .....koj znaeili koj imal iskustvo so vakvo nesto pisuvajte ...vi blagodaram .....
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
фала за објаснувањето баш ќе гледам да си проверам крв заш и онака немам проверено од ко бевме на систематски од нашколо ;) и ќе го проверам ова :)
да се прави редовни контроли на крвта е многу есенцијално за здрав живот, скоро сите одговори лежат во крвта :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Zdravo mi treba vas sovet okolu mojata krvna slika....na krvnata slika sto ja pravev brojot na trombocitite mi e mnogu nizok 45 mi se....a pravev i biohemiski rezultati i pokaceno mi e nivoto na TIBC (ne znam sto e toa , vo proteoliticki status e smesteno...taka pisuva na rezultatite ) i imunoglobulin G......dali ova nekoj znae da mi go poobjasni malku zatoa sto ne znam od sto tocno da se plasam...mi e strav da ne e nesto seriozno :(( ....... hematologot mi veli uste ednas da se povtorat rezultatite i nisto ne mi spomnuva okolu terapijata.....a i mi kaza deka vo kraen slucaj ke mi vadaat koskena srz...( e toa me asocira na nesto veke strasna rabota ) .....koj znaeili koj imal iskustvo so vakvo nesto pisuvajte ...vi blagodaram .....
Ќе се обидам да ти помогнам колку што знам.
Прво за тромбоцитите. Значи стварно се многу ниски, но можно е да има некоја грешка при земањето (создавање на коагулум и сл.), затоа направи повторно крвна слика.
TIBC-Железо врзувачки капацитет-зголемен при феро дифицитарна анемија.
Ig G- зголемени при некоја инфекција (бактериска и вирусна) - Кај нас во лабораторија најчесто Ig g го испитуваме за квантитативно одредување на Helycobacter piylori (бактерија во желудникот)

Ти препорачувам уште една комплетна крвна слика и испитај си серумско железо.
 

D-r Walle

www.zazdravje.com.mk
Член од
26 декември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
17
З
Zdravo mi treba vas sovet okolu mojata krvna slika....na krvnata slika sto ja pravev brojot na trombocitite mi e mnogu nizok 45 mi se....a pravev i biohemiski rezultati i pokaceno mi e nivoto na TIBC (ne znam sto e toa , vo proteoliticki status e smesteno...taka pisuva na rezultatite ) i imunoglobulin G......dali ova nekoj znae da mi go poobjasni malku zatoa sto ne znam od sto tocno da se plasam...mi e strav da ne e nesto seriozno :(( ....... hematologot mi veli uste ednas da se povtorat rezultatite i nisto ne mi spomnuva okolu terapijata.....a i mi kaza deka vo kraen slucaj ke mi vadaat koskena srz...( e toa me asocira na nesto veke strasna rabota ) .....koj znaeili koj imal iskustvo so vakvo nesto pisuvajte ...vi blagodaram .....
Значи вака... намалениот број на тромбоцити пред се најчесто може да биде резултат на вирусна инфекција, но и на автоимуна реакција (спленомегалија самостојна или со хиперсленизам или нормална големина на слезината со хиперспленизам - зголемена функција на слезината, со зголемено разградување токму на овие крвни елементи).
Покачениот имуноглобулин Г укажува на одамнешна инфекција (но тоа е генерален IgG и неможе да се утврди од него која била инфекцијата, што е добар прогностички знак, затоа што може тромбоцитопенијата да е резултат на поранешен инфект). Намалениот број на Tr значи дека имате зголемен ризик од крварење (недоволна хемостаза - неправилен процес на хемостаза).
Но, да не шпекулираме... - доиспитајте ги сите испитувања па доконсултирајте се со хематологот за начинот на третман на состојбата.
Потребно е задолжително повторување на резултатите!

Поздрав!
--- надополнето: Jun 17, 2011 8:36 PM ---
Правев крвна слика и некои резултати малку ме уплашија,еве кои

глукоза 6,0
холестерол 6,3
триглицериди 3,4
алт 62
гама-гт 61

Колку е "страшно"?

Ако нешто значи во последниве 3-4 месеци сум поправен околу 20 кила,од кога престанав да пушам.

Однапред фала!
Дали бевте гладен кога ги направивте испитувањата, барем 10 часа?

Потребни се 12 часа глад за да се добие точната слика.

Глукоза е нормално од 4,44-6,67mmol/L (добар резултат!) - иако постојат разни школи со разни вредности околу нормалното ниво, но генерално од 3,5 до 7 се смета за нормално!

Холестерол - покачен (но зависи кој, треба да одредите дали е HDL или LDL - холестеролот, и каков е нивниот сооднос (HDL>LDL е добар резултат)!

Триглицериди покачени!

- Задолжителна диета (без свинско месо, без животински масти, без прекумерна јаглехидратна исхрана, и без алкохол!)

Црнодробни ензими (ALT, GGT малку покачени - внимавајте на исхраната, уште еднаш ќе речам без маснотии и без алкохол), повеќе вода, и природни сокови, чаеви... кафиња до 2 на ден!

Поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom