Хипогликемија и хипергликемија

Член од
27 ноември 2009
Мислења
59
Поени од реакции
5
Padovite i diganjata na sekerot vo krvta
HIPOGLIKEMIJA

Kvalitetot na jaglenite hidrati koj se konzumiraat vsusnost e isto taka vazen kolku i nivniot kvantitet.

Nedostatokot na slozeni jagleni hidrati,zaedno so vnesuvanjeto na prostite jagleni hidrati,pretezno e odgovoren za problemot na problemot na hipoglikemijata-smaluvanje na nivoto na sekerot vo krvta.

Hipoglikemijata najprvin se manifestira so nenasitno custvo na glad,duri i so poln zeludnik.Malaksanosta,preteranoto potenje,zevanjeto,tremorot i tresenjeto,nekontroliranite emocii se nekoi od simptomite,Poveketo milioni luge-megu 6te milijardi-patat od hipoglikemija a nekoi od niv toa NIKOGAS NE GO DOZNAVAAT. Toa na prv pogled bi mozelo da izgleda apsurdno-kako tolku luge bi mozele da imaat nizok nivo na seker vo krvta-a konzumiraat vo prosek skoro sekoj den,vkupno okolu 1 kg seker nedelno?[mozebi i 2 kg].Ako se znaeme kako kako deluvaat prostite jagleni hidrati-mozete da vidite deka,tokmu toj seker,e PRICINATA za problemot na hipoglikemijata...

Rafiniraniot seker brzo sozdava zavisnost;kolku poveke jadete seker,uste poveke se zgolemuva potrebata za slatko,osobeno ako e vo kombinacija so jadenje meso[zivotni i produkti od niv].
Nitu gram rafiniran seker ne mu e potreben na zdraviot organizam!

Potreba od takvi sekeri imaat lugeto koi jadat zivotni,produkti od niv,i lugeto koi NE KONZUMIRAAT SLOZENI JAGLENI HIDRATI.
Na nervna baza mnogumina jadat rafiniran seker za da se smirat,no taka samo se vlosuva sostojbata.Treba da se pronajde pricinata za potrebata za takvata hrana a toa voglavno e ishrana bogata so produkti od zivotinsko poteklo i nejadenje integralni zitarki i zelencukJadenjeto meso predizvikuva zelba za jadenje seker i produkti koi sodrzat seker.

Bidejki sekerot vo forma na glikoza go snabdeva celokupniot organizam so energija,negoviot nedostatok moze da go oslabne sekojorgan vklucuvajki go i MOZOKOT.No, ako se jade mnogu seker,se namaluva kolicinata na sekerot koja e raspoloziva za energetskite potrebi na organizmot.

Mnogu luge koi koristat seker,slatki so mleko i rafiniran seker,cokoladi so rafiniran seker i mleko ili so mleko i med-tvrdat deka e toa dobro za mozokot a vsusnost taa hrana go ostetuva mozokot,nervniot sistem,procesot na varenje na hranata,i sozdava zavisnost a covekot zaboluva od teski degenerativni bolesti: od rak ili mentalni poremetuvanja...istotaka gi ostetuva bubrezite,crniot drob sto doveduva do kardiovaskularni bolesti.

"Langerhansovite ostrvca" se sitni kelii smesteni vo pankreasot i odgovorni se za sozdavanjeto na hormonot na INSULIN.Tie se premnogu stimulirani ako vo ishranata se zastapeni golemi kolicini na seker koj brzo sogoruva.
Koga hipoglikemicarot konzumira tabla od slatki ili nekoj gaziran zasladen pijalok,"ostrovite" pottiknuvaat sozdavanje na insulin koj doaga vo krvta,snizuvajki go pri toa nivoto na sekerot vo krvta i trosejki go skladiraniot glikogen-izvor na brza energija koja se cuva kako rezerva vo crniot drob.

Nesposoben bez glikogen da go zgolemi nivoto na sekerot vo krvta,crniot drob praka poraka vo mozokot signal-pomos-i sosema iznenadno hipoglikemicarot kopnee po rafiniran seker.Ako se konzumira uste poveke seker,ciklusot se povtoruva.Ako ne se konzumira,organizmot laci hormon ADRENALIN,koj pomegu drugoto vo itni slucai go pravi sekerot za dobivanje energija.

Osloboduvanjeto na adrenalin delumno e odgovoren za ovie prethodno spomnati simptomi.

Poznato e deka preku ubienite zivotni koi gi jademe,vnesuvame pomegu drugoto vo nas organizam i adrenalin.

Duri i koga lekarot im kazuva na hipoglikemicnite pacienti da ne jadat seker,mnogumina sepak ne go slusaat zatoa sto ne svakaat zosto e toa loso za niv.

Alkoholot,tutunot/cigarite,drogata-lugeto gi zemaat zasto im paga sekerot vo krvta.Dejstvoto na alkoholot,cigarite,drogata,farmacevtskite lekovi ili rafiniraniot seker e ISTO! Nema razlika-site se opasni,smrtonosni.Sekerot e poopasen od atomski otpad i pridonesuva za los kvalitet na spermata.Vlijae i na opaganje na sexualnata mok.
Na potrebata za konzumiranje na produkti koi sodrzat rafiniran seker,sekogas mu prethodi jadenjeto zivotni i najrazlicni produkti od niv kako ma pr,.jajca,mleko, itn.

Potrebata za gazirani pijaloci,kafe,mleko,istotaka e posledica od padot na sekerot vo krvta.

Standardnata preporaka na medicinata e da se drzi visokoproteinska dieta.Na prv pogled toa izgleda vo red-koga pacientot ke pocustvuva kopnez po seker receno im e da jadat nekoj produkt so visoka sodrzina na proteini[cesto e toa pilesko meso,govedsko,ribjo itn], za da se zadovoli toj kopnez za seker.Toa e opsta pogresna,nehumana ,ogranicena preporaka na takvite lekari.Pacientite jadat ubieni zivotni a sostojbata ne se podobruva...So mala rezerva na glikogen vo crniot drob,organizmot e prisilen za dobivanje na gorivo/energija,proteinot da go preobrati vo glikoza.Za toj proces potrebna e ogromna energija,pa posle nekolku nedeli na hipoglikemicarot cesto mu e nevozmozno da go sledi rezimot na ishrana bogat so zivotinski proteini,ako doktorot mu gi preporacal vo dietata...Celosno iscrpen i kopneejki po slatko poveke od koga i da e-pacientot uste pozabolen e prinuden da ja napusti taa dieta.Problemot e ili na isto nivo ili e vlosen.

Na hipoglikemicarite ne im se potrebni proteini poveke od bilo koj drug covek..Toa sto im e najveke potrebno e istoto toa sto i na site nas: ni treba gorivo za dobivanje na energija vo vid na slozeni jagleni hidrati od rastitelno poteklo.Proteini od zivotinsko poteklo se nepotrebni...Ova vazi i za bodi bilderite i za sportistite...

Makrobiotickiot nacin na ishrana ja sprecuva i leci hipoglikemijata

od knigite za makrobiotika
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Јас сум хипогликемичар , и имам пробано со макробиотска исхрана да се лечам и ми стана само полошо ... И на ова што ке кажиш ???
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
59
Поени од реакции
5
Keles ?

Kaj nas vo Makedonija edinstven makrobiotski instruktor e Tanja nedelkovska i bi trebalo da se konsultiras so makrobiotski instruktor za toa kako treba da se lecis od hipoglikemija.Makrobiotikata sigurno leci hipoglikemija...

Pozdrav !
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
јас како дијабетичар многу често доагам у ситуација на хипогликемија најчесто заради внесувањето на инсулинот и неправилно држање да препишаната диета

единствен начин за Хипогликемичарите
да се опраат е често внесување на одредени количини на храна

доручек ужина ручек ужина вечера ужина
 
Член од
31 октомври 2008
Мислења
42
Поени од реакции
1
Лелеее дури сега ја читам темава и скроооз се пронајдов :kesa:
Отсекогаш сум си знаела дека имам проблем со шеќерот ама не сум сфаќала а и не сум се ни информирала...а сега кога ги прочитав симптомите сфаќам дека тоа е тоа...значи постојано ми паѓа шеќерот, а јадам благо :toe: , многу често ми се случува да се тресам целата, многу се потам, многу често зевам, многу често откако ќе се најадам имам чувство дека немам ништо јадено итн итн... Може ли некој да помогне со информации како се решава овој проблем :( Какви шеќери треба да внесувам т.е што производи да користам за да си го доведам шеќерот во крвта во нормала :(?!
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Неможе сеуште да ми стане јасно, кај мене во фамилија буквално сите имаат хипергликемија, а ја имам хипогликемија, последен пат кога ми мереа шеќер имав 1,3 мола. Не ми претставува некаков проблем сега за сега, ама сепак не сакам да биде многу под долната граница.
 
S

smart ass

Гостин
Keles ?

Kaj nas vo Makedonija edinstven makrobiotski instruktor e Tanja nedelkovska i bi trebalo da se konsultiras so makrobiotski instruktor za toa kako treba da se lecis od hipoglikemija.Makrobiotikata sigurno leci hipoglikemija...

Pozdrav !
Јас не се согласувам.:nenene::nenene:

Да беше така многу ќе беа излечени.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
нервоза...топлина...ладна пот тонам..омалаксаност
дезорентираност...треперење на цело тело...
да тоа го чуствувам моментално глукомерот покажува 2
ХипоГликемија баш во овој момент симптоми директно напишани за време на хипогликемијата!!!
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Еднаш на полноќ ко ме фати :ija: брејк денсој мавав едно добар пола сат(После јадење на едно 200 грама чоколадо).То беше лани негде од тогаш ми се нема случено.
Сега, цело време ми се тресат рацете, посебно ко ќе пропуштам оброк, па јадам благо и ми се смирват за мал период.

Инаку сум(бев) зависен од благо, ама во последно време го имам значително намалено.А немам и никогаш сум немал проблем со тежина или нешто слично и секогаш сум во добра физичка кондиција :toe:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Еднаш на полноќ ко ме фати :ija: брејк денсој мавав едно добар пола сат(После јадење на едно 200 грама чоколадо).То беше лани негде од тогаш ми се нема случено.
Сега, цело време ми се тресат рацете, посебно ко ќе пропуштам оброк, па јадам благо и ми се смирват за мал период.

Инаку сум(бев) зависен од благо, ама во последно време го имам значително намалено.А немам и никогаш сум немал проблем со тежина или нешто слично и секогаш сум во добра физичка кондиција :toe:
ја сум дијабетичар и несмеам толку чоколада да изедам хаха
сепак чаша кока кола добро заврши работа :smir:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
ја сум дијабетичар и несмеам толку чоколада да изедам хаха
сепак чаша кока кола добро заврши работа :smir:
Хмм ќе пробам и јас кока кола, оти не е на арно толку благо шо фукам секој ден.Арно не се дебелам ни еден грам, казан ќе бев досега.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Има мала грешка на почетокот на темава каде што е напишано дека падот и дигањето на шеќерот во крвта се нарекува ХИПОГЛИКЕМИЈА.:nenene:
Само намалувањето на шеќерот во крвта е под 3 mmol/L се нарекува ХИПОГЛИКЕМИЈА(колку е понизок шеќерот во крвта, на поголемиот дел на мозокот му недостасува енергија), додека лицата со диабетес тип 1 ако имаат покачен шеќер се нарекува ХИПЕРГЛИКЕМИЈА тоа е затоа што немаат доволно инсулин во крвта за да го префрли шеќерот во клетките.

Причини за појава на хипогликемија

  • Премногу вежбање
  • Премногу инсулин
  • Недоволен/нередовен внес на храна
Симптоми за препознавање на БЛАГА ХИПОГЛИКЕМИЈА(намалување на шеќер во крвта под 3 mmol/L)

  • Препотување
  • Треперење
  • Бледило
  • Глад
  • Слабост
  • Промена на расположение(плачење, карање, агресивност, поспаност)
  • Неможност за концентрација
  • Губење на координации
Кај малку посериозна ХИПОГЛИКЕМИЈА се јавуваат додатни симптоми:

  • Неможност за изразување
  • Стаклен израз на лицето
  • Дезориентираност, несвесност
  • Неможност за пиење, голтање без поголем напор
  • Главоболка, болки во абдоменот или мачнина
Кај сериозна ХИПОГЛИКЕМИЈА симптомите напредуваат:

  • Неможност за стоење,
  • Неможност за реагирање
  • Изразена дезориентираност
  • Неможност за пиење, голтање( може да се случи вдишување на храна.пијалок во белите дробови)
  • Губење на света или напад (грчење на лицето, телото, нозете)
Самопомош при знаци на ХИПОГЛИКЕМИЈА

Ако почувствувате дека ви паднал шеќерот, веднаш изедете нешто благо(1-2 лажички шеќер) или пак напијте се една чаша сок (кока кола) или изедете 2-3 глукозни бонбони.Ако до вашиот следен оброк треба да чекате повеќе од еден час, тогаш изедете еден сендвич или кекси.Доколку и после 15-20 мин. не се чувствувате подобро, изедете уште една лажичка шеќер или половина чаша сок.

Соочете се со ХИПОГЛИКЕМИЈАТА

Како да излезете на крај со хипогликемија?Секогаш со себе носете коцка шеќер и сок (кока кола).Својата дијабетичарска картичка носете ја секогаш со вас (за да можат и другите доколку добиете напад да ви помогнат).Кажете им на своите блиски како да ви помогнат доколку ви падне шеќерот во крвта.Контролирајте го шеќерот редовно (особено ако се сомневате на хипогликемија), вежбајте, јадете на време и придржувајте се до диети препишани од вашиот лекар.Ако мислите дека шеќерот во крвта ви е низок, не седнувајте зад воланот во автомобилот.Избегнувајте ја можноста да се онесвестите зад волан и со тоа да го загрозите животот на останатите патници или учесници во сообраќајот.

ХИПЕРГЛИКЕМИЈА

Кога лица со диабетес тип 1 имаат покачен шеќер (хипергликемија), тоа е затоа што немаат доволно инсулин во крвта за да го префрли шеќерот во клетките.

Хипергликемија може да се јави и кај не-диабетичари, на пример при воспаление на панкреасот.

Благата хипергликемија може да не дава предупредувачки сигнали, но симптомите се појавуваат при дополнително покачување на шеќерот.

Предупредувачки сигнали дека можеби шеќерот ви се покачил:

  • Заматен поглед
  • Сува уста
  • Прекумерна жед
  • Зголемено уринирање
  • Замор
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
30 grama чоколадо има вредности колку 1 лебна единица
4 години живеам со исхрана од 16 лебни единици дневно

Да земам пример леб дека е поедноставно малце.

30 грама леб има 1 лебна единица или 12 грама јаглехидрати (скроб)

Си земал 150 грама леб, делиш со 30 и добиваш 5 лебни единици или 60 грама јаглехидрати. Во зависност со тежината и некои пресметки се наоѓа со колку треба овие 60 грама да ги поделиш (ова докторите го знаат најбоље) Еве јас со 10 делам и добивам 6 единици инсулински. Значи за 150 грама леб ставам 6 инсулински единици (Novorapid)

Викам дека не мора на фиксно доручек ручек вечера да се оди. Ако сакаш можеш 200 грама чоколадо ама да си имаш претходно пресметано колку инсулински единици може да ставиш.

А тоа макробиотичката храна е жива глупост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom