Барате некој закон?

Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
За најлонските ќеси изгледа, и јас разбрав дека најлонските кеси ќе се менуваат со книжни, а ќесите кои ќе бидат за тежина поголема од 3кг ќе се наплаќаат, овој закон ќе стапува во сила од јануари, затоа и го нема официјално никаде.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
И мене ме интересира законот за екстерните тестови за средното образование, ако има некој некоја информација нека постира.:nesum:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
И мене ме интересира законот за екстерните тестови за средното образование, ако има некој некоја информација нека постира.:nesum:
Па напишав на претходната страна. Министерството за образование уште официјално не го изнел календарот за средношколците за 2008/2009
Треба да се донесе и ќе видите тогаш со сигурност што како. Во него се е содржано, но почекај може ќе биде деновиве а може за неколку недели.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Ми треба закон за ратификација на спогодба(или договор) помеѓу Р,Македонија и земјите на ЕУ за недвижен имот(за наследување, купување и слично)Донесен е сега брзо, ама не можам да го најдам, а итно ми треба.:kesa:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ми треба закон за ратификација на спогодба(или договор) помеѓу Р,Македонија и земјите на ЕУ за недвижен имот(за наследување, купување и слично)Донесен е сега брзо, ама не можам да го најдам, а итно ми треба.:kesa:
Можеби треба да го побараш Закон за меѓународно приватно право...
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Па Мартине пошо ни го читаја ваљда постојт... Ваљда не измислија све (сите членој и такви работи) :helou:
Ама ај ќе видиме на крај година... И не такви многу
 
S

STOLE_MKD

Гостин
Дали некој може да ми каже дали постои закон за забрана за употребување на симболите на нацистичка Германија? Барав на www.pravo.org.mk ама ништо не најдов.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали некој може да ми каже дали постои закон против пиратерија (torrents,или било каков друг бесплатен download) само за лична употреба?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Можеби треба да го побараш Закон за меѓународно приватно право...
Нема во МПП. Прочитав во ЗСДСП и во Закон за наследување.Законот вика дека секој странски државјанин може да наследува имот, како секој државјанин на РМ под услов да постои реципроцитет.Е сега знам дека од брзо време постигнат е договор со земјоте на ЕУ за реципроцитет со РМ, но ми треба да ја имам спогодбата, договорот, законот, како и да го наименувале, за да се повикам на него за оставинска постапка.ПЛС помош.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Ми треба закон за ратификација на спогодба(или договор) помеѓу Р,Македонија и земјите на ЕУ за недвижен имот(за наследување, купување и слично)Донесен е сега брзо, ама не можам да го најдам, а итно ми треба.:kesa:
Тоа е во некој сл.весник, од дата блиску до датата на ратификација и таму, во делот за меѓународни договори, сигурно стои таквиот договор (спогодба).
Инаку, знете дека ратификуваните договори имаат правна сила на ниво на закон за договорните страни :)

Дали некој може да ми каже дали постои закон против пиратерија (torrents,или било каков друг бесплатен download) само за лична употреба?
Закон за авторски и др. сродни права.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
брат прави шо сакаш,додека не му текне на некој да се раскрека па да наебеш.а дали постои ваков или онаков закон тоа малку важи.и така законите не важат за секого.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
брат прави шо сакаш,додека не му текне на некој да се раскрека па да наебеш.а дали постои ваков или онаков закон тоа малку важи.и така законите не важат за секого.
Да не важат за марсовците!

Вајда и ти од марс си паднал штом си толку паметен.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ај ако може законот за тоа каква кола можам да возам откако ке положам (кубикажа, коњи и сл)... Сите различно ми кажуваат... Фала :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ај ако може законот за тоа каква кола можам да возам откако ке положам (кубикажа, коњи и сл)... Сите различно ми кажуваат... Фала :)

Член 1
55. "Возач-почетник" е секој возач на моторно возило до 21 година возраст, кaкo и возач на моторно возило во период од две години по добивањето на возачката дозвола, независно дали дозволата ја добил во Република Македонија или во странство. Возач - почетник е и возач на моторно возило во периодот од две години по добивањето на возачката дозвола од одредена категорија, независно дали поседува возачка дозвола за друга категорија;

Член 240
(1) Возач - почетник кој поседува возачка дозвола од категориите "А", "Б" и "Ц", односно од поткатегориите "А1" и "Ц1" не смее да управува со возило со брзина поголема од 60 километри на час на јавен пат, односно со брзина поголема од 80 километри/час на пат наменет исклучиво за сообраќај на моторни возила, односно со брзина поголема од 100 километри/час на автопат, а со велосипед со мотор повеќе од 40 километри/час, ниту смее со возилото да влече приклучно возило или да врши организиран превоз на деца, во рок од две години од денот на издавање на возачката дозвола.
(2) Возачот од ставот (1) на овој член не смее да управува возило во патниот сообраќај во времето од 23,00 часот до 5,00 часот, освен ако со него во возилото се наоѓа лице-возач постаро од 25 години на кое не му е изрекувана прекршочна санкција забрана за управување со моторно возило.
(3) Возачот од ставот 1 на овој член кој поседува возачка дозвола од "А" категорија не смее да управува со возило чија сила на моторот е поголема од 25 киловати.
(4) Возачот од ставот (1) на овој член кој поседува возачка дозвола од "Б" категорија не смее да управува со возило чија сила на моторот е поголема од 75 киловати.
(5) Глоба во износ од 400 евра во денарска противвредност ќе му се изрече на возачот кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) до (4) на овој член.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom