Аронија-ваши совети и искуства

Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
бидејки долго време сум на ум дали да се пробам со оваа култура,решив да отворам тема,па ако некој има искуство,слушнал нешто,видел прочитал,може тука слободно да ги споделиме информациите
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Svet biljaka - Voce tuka ce najdes se sto te interesira i jas ponekogas naminuvam tamu pozdrav
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
бидејки долго време сум на ум дали да се пробам со оваа култура,решив да отворам тема,па ако некој има искуство,слушнал нешто,видел прочитал,може тука слободно да ги споделиме информациите
Во Петрич прават расад за арониа. Гледа се на неколко места во БГ. Нофго витамини има.
Еве погледаи овде
http://razsadnik-bg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=86

и овде
http://www.aronia-bg.com/aronia_bg/index.html

На бугарски е, ама може да ти од полза.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
бидејки долго време сум на ум дали да се пробам со оваа култура,решив да отворам тема,па ако некој има искуство,слушнал нешто,видел прочитал,може тука слободно да ги споделиме информациите
И јас се интересирам за аронијата. Мислам дека не бара посебни услови за одгледување. Ме интересира каде во државава може да се најде расад, а исто така и дали има добар откуп и добра цена.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Мислам дека некој во Пехчево имаше насад на аронија (и малини исто одгледувал истиот човек), гледав еднаш на Фармер баш имаше тема за тоа, подетално нешто не ми текнува, но кажуваше дека е доходовна дејност и дека имало пласман.
Можеш да се јавиш во А1, во редакцијата на Фармер или некаде на нет ако е поставена емисијата:toe:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Аронија е овошје кое доаѓа од Северна Америка и прашање е зошто дури сега, во последниве неколку години, стана популарно. Спаѓа во групата на шумски овошја со модра боја. Расте во грмушки, а прилично се отпорна на ладните зими и ненадејните пролетни мразови. Аронијата е отпорна и на штетници, па поради тоа не се прска и тоа ја прави еколошки производ. Плодот го дава во август.

Ова растение е неверојатно лековито. На пример, по нуклеарната катастрофа во Чернобил, аронијата им е давана на луѓето кои имале здравствени проблеми поради зрачењето и нејзината примена имала одлични резултати. Содржи Витамин А, Б и Ц, минерали корисни за крвотокот, го врамнотежува крвниот притисок, ги лечи тегобите во желудникот и црниот дроб, улкусот. Одлично делува на мигрената, шеќерната болест и артериосклерозата.

Од плодот може да се добијат сокови, компоти и мармелади, а се јаде и свежа или сушена. ●
Извор

Сум пробал, има вкус слично на боровинки.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Нињо...ај прати ми ПП ако најдеш некои податоци околу ова.
Би сакал да го разгледам...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ветар во магла бе,штом немаш сигурен пласман и гарантиран одкуп по пристојна цена,џабе се сите проучувања и проби за некакви алтернативни растенија.Оваа година Србите “попушија“ со своите малини,а слично ќе биде и со Аронијата.Ако сакаш да потрошиш залудно неколку години од својот скапоцен живот,тогаш Аронијата и не е така бесмислена инвестиција,можеш тука да додадеш и јагоди во саксии,па малини,шитаке,комбуха,полжави,па дури и глисти како алтернатива,ама се паѓа во вода кога нема сигурен пласман за сето тоа.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ветар во магла бе,штом немаш сигурен пласман и гарантиран одкуп по пристојна цена,џабе се сите проучувања и проби за некакви алтернативни растенија.Оваа година Србите “попушија“ со своите малини,а слично ќе биде и со Аронијата.Ако сакаш да потрошиш залудно неколку години од својот скапоцен живот,тогаш Аронијата и не е така бесмислена инвестиција,можеш тука да додадеш и јагоди во саксии,па малини,шитаке,комбуха,полжави,па дури и глисти како алтернатива,ама се паѓа во вода кога нема сигурен пласман за сето тоа.:toe:
ne bi bilo vo red , ako mlad svet nema iluziii..Herr ABC...kaj bi bil svetot bez entusijazmot na mladite...:) koj od mladite gi nema..togas nesto ne e vo red so nego, koj pak i kako star uste se potpira na niv......ednostavno e GLUP.... :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ne bi bilo vo red , ako mlad svet nema iluziii..Herr ABC...kaj bi bil svetot bez entusijazmot na mladite...:) koj od mladite gi nema..togas nesto ne e vo red so nego, koj pak i kako star uste se potpira na niv......ednostavno e GLUP.... :)
Aбе не заебавај Конкретен,сето ова е за пензионери кој нема што да работат па ај за рекреација малку ќе одгледуваат Аронија или Малини и по некој полжав.Па ако нема пласман барем нема да умрат гладни.На младите им треба вистинска работа,барем по 50 евра на ден да заработуваат,а тоа сигурно нема да биде со вакви “алтернативи“.:smir:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Во Петрич прават расад за арониа. Гледа се на неколко места во БГ. Нофго витамини има.
Еве погледаи овде
http://razsadnik-bg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=86

и овде
http://www.aronia-bg.com/aronia_bg/index.html

На бугарски е, ама може да ти од полза.

Бисеру дали во петрич може да се најде јапонска цреша.
однаоред фала.......
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
а бе абц и конкретни туѓинци,во аамерика секоја година се отвараат 500,000 фирми од кои само 100,000 ја дочекуваат првата година,па сеа ви кажете ми понатаму,човек вреде да се обиде отколку ич да не ни проба.............абц како ти со компјутерите почна,ама конкретно и концизно да одговориш од каде капитал.зихераш си нели,тргна на сигурно,знаеше дека ке ти оди.............е па бачко некои луѓе ризикуват:smir:

Бисеру дали во петрич може да се најде јапонска цреша.
однаоред фала.......

се е ок,но за да ја внесеш во кај нас ке ти требат многу сертификати и декларации за потекло,а може и да ти ги одземат на граница од старна на фитосанитарна инспекција,да не внесеш некоја болест по растенијата
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ако добро зачув од еден муабет, аронијата плоди на височко, па имај го тоа во предвид. Нешто над 700 мнв.

Инаку ако сакаш да створиш бизнис, отвори аптека. Според она што го гледам, на луѓево и те како им треба да ја имаат на секој чекор.

Бегај од секаков вид на земјоделие. Ако сакаш да преживуваш со огромни маки, тогаш повели.

На крај краеви, почни прв со производство на вакви клучеви во Македонија, успехот ти е гарантиран.

 

Elit

Emil
Член од
11 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поздрави от Б'лгарија!!!
Ето малко инфо за аронијата ,aronia melanocarpa,aronija:

Аронијата е јагодоплодна култура,којато не е много взискателна к'м почвите и климатичните условија.Тој е храст, достигашт до 2м-3м височина.Сравнително устојчив е на ниски темперетури(-27,-30градуса).Това показва,че тја може да се отглежда в рајони с голјама надморска височина(1000-1200м).Оптималната схема за засаждане на растенијата е 3м между редовете и 2м-2,50м между растенијата в реда.Листата наподобјават листата на вишна.Цветовете на аронијата се с'бират до 15-20 сравнително сбити с'цветија.Плодовете обикновено yзрјават през август.Те са сравнително дребни,маслинено черни,л'скави,с'с сив налеп.Плодовете са богати на витамини,соли и микроелементи,което ги прави изклјучително полезни при лeчение на атеросклероза,високо кр'вно налјагане,диабет,при нарушение на нервната система и др.
За разсад - (sadnici) ето линк - http://www.razsadnik-bg.com/content/view/80/86/
За отглеждането ј : - http://www.razsadnik-bg.com/content/view/257/233/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom