Бело прање

Член од
25 март 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
me interesira sto koristite za da go namalite i koga i zosto se pojavuva
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Треба хигиена.Секојдневно туширање со гел за интимни делови (јас од нивеа го користам најмногу ми одговара).
Нормално е сето тоа-на тој начин се прочистува вагината и во зависност од месечниот циклус варира густината и количината на истекување и исто така тоа е заштита и од инфекции.
Како и да е,не би требало белото прање да мириса лошо(секако има некој мирис ама не треба да е лош).
Доколку се случи тоа,се работи за инфекција и течноста најчесто има мирис на риба или метал и е посивкаста од нормалната (нормалното бело прање е нели-бело :) ). Тука веќе посета на гинеколог е задолжителна.
Најчесто се појавува пред овулација или после сексуален однос.
Сепак не претерувај во триењето и миењето на гениталиите со сапуни и други средства кои ја намалуваат pH вредноста на вагината затоа што на тој начин ќе ги “измиеш“ и добрите бактерии кои те заштитуваат од инфекции :wink:
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
да, а миризбата зависи и од исхраната премногу зачинета храна, како на пр со лук или кромид прават и спермата и вагиналниот секрет да мирисаат јако и неубаво но во “нотата“ на оној нормалниот значи, само со појак интензитет, се што е различно е веќе од друго :)
гинеколозите советуваат НЕсекојдневно носење на дневни влошки бидејќи предизвикуваат други иритации, но можеби е и индивидуално. количината на секретот може да се зголеми и поради настинка и како шо кажа анабел помеѓу 2 циклуса, а за во однос на секретот со пред или по сексуалните односи, не сум најкомпетентна, а и знам дека ако девојката има обоен секрет дефинитивно е инфицирана со нешто... е сеа може да биде обична инфекциичка а пу пу недај боже и нешо повише... затоа ако се забележе чуден мирис и потемна боја подолго време, треба да се посете лекар
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Интересно, покомплицирани се стварите кај вас женските.. Кај нас „мужите“ нема кизниј какви работи како тоа бело прајне и она што ти иде една недела месечно.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Особено антибиотиците, секогаш даваат и спортивен ефект во однос на вагиналните секрети, бело прање затоа се препорачува хиконцил антибиотик тој не предизвикува бело прање, а сепак помага при санирање на болеста со која се носите во моментот, да се внимава на сапуни, шампони за премивање и не е лошо редовна контрола на гинеколог, чисто да си бидете на раат.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Интересно, покомплицирани се стварите кај вас женските.. Кај нас „мужите“ нема кизниј какви работи како тоа бело прајне и она што ти иде една недела месечно.
Е, блазе си ви за тоа.

Инаку не се очекува од нас да мирисаме на цвеќе инаку не би биле жени, но доколку настанат измени во секретот и невообичаен мирис како што кажа Анабел се работи за бактериска вагиноза и се оди на лекар.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
samo NEO-PENOTREN e spas za taa rabota.(kandida, belo pranje i dr. bakterii)i za ovie(vaginaleti) ne e zadolzitelna poseta na ginekolog.rezultat se javuva uste so prvata vaginaleta.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Најчесто се појавува пред менстурација. Досега не сум имала некои поглеми проблеми, користам дневни влошки и си уживам..
Кажаја и другите ако веќе се забележува некоја промена во миризбата и бојата сигурно се работи за некаква инфекција.
 

Малата

Smile..It Confuses People
Член од
2 јуни 2009
Мислења
40
Поени од реакции
3
Белото прање е една најсекојдневна појава кај сите девојки.. Во зголемена количина е само пред и по менстуралниот циклус,а доколку зголемена количина се појавува почесто тогаш е препорачливо да се разговара со гинеколог.

Подолу прочитав дека некоја девојка користи интимни гелови,избегни ги бидејќи иако на сите пишува гинеколошко тестирани сепак не се здрави.. во нашите вагини имаме некои габички како што е кандида албиканс и при користење на тие гелови може да се активира и од киселинска да прејде во базна .. верувајте им на природните хормони кои што се лачат..Сепак колку поприродно толку подобро :)
 

Daniel-PrIx

cAiR-cRew
Член од
14 јули 2008
Мислења
80
Поени од реакции
2
A me interesira dokolku zenata ima belo pranje i ima odnosi , kakvi se posledicite za mazot??Moze li da doe do nekoja si infekcija na penisot ili sta ja znam

pozz i fala odnapred :smir:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
A me interesira dokolku zenata ima belo pranje i ima odnosi , kakvi se posledicite za mazot??Moze li da doe do nekoja si infekcija na penisot ili sta ja znam

pozz i fala odnapred :smir:
може да се дојде до инфицирање на пенисот ако не се користи кондом и секако пред тоа женското има некоја инфекција и тогаш течноста добива чуден мирис кога мокриме не пече бојата станува потемна
но доколку нема никаква инфекција не е ништо заразливо тоа го има секоја жена и нема врска со сексот
 
Член од
20 септември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да прашам нешто во врска со белото прање. Го имам во нормални количини бело е и не мириса лошо но после сексуално односи има лош мирис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom