Поздрав од ем ШИШЕ ем ЏАМ :)

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Тоа не го разбираат луѓево со прикаските за странски инвестиции.
Тие се тука за евтина работна сила и парите ги дислоцираат во нивните земји.
А ти инвестираш во енергетски капацитети, инфраструктура и тоа се амортизира.

Али нејсе, кога немаш способни политичари ќе ти ја полнат главата со странски инвестиции и влез во ЕУ и НАТО.
Тоа го научиле како песничка, толку можат.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Искрено...
јас би ти ја скинал дипломата на тебе и би те прекомандал у погон,да работиш малку па да почнеш да ги разбираш работите. :)
Пошто од такви експерти на хартија а без никакво практично искуство ни се е.а мамата.
Некои текови се последователни и може да ги разбереш само ако работиш.Нема теорија да сфатиш што зборам,(ко ти,онака самоуверено,пред неколку саати) доколку немаш и еден работен саат и само кењаш.Кењаторче,кењац... тоа си ти.
:toe:
А тоа што јас кажав (а ти не разбра) е дека ниту една фабрика (сем кај фамозниот Гвујо тупото и неговите следбеници :pos2:) не се зафаќа директно со градење фабрика (читај инвестирање пари на непознат терен).Треба време у кое што според потрошувачката (нарачките),ќе увидат дали и каков интерес има кон нивните стоки.
И тука се тие 5-10 год, од фаза три.

п.с. Јас благонадежен никогаш не сум бил. :)
Али како таков од депебенео-то,ти би требало да се позаинтересираш малку за вистинска музика од Бугарија,зошто ги излижавте дисковите со класичен шунд веќе... не се трпи.
А мојата прва асоцијација при спомнување на ... после 10 год. се...
FSB.
Ти пожелувам убав ден... (and welcome to Jamaica) :) :smir:

Добро бе..се изнапиша ко по обичај “ваков-онаков“, ама сепак останува мојата забелешка на место :)

Незнам што се буниш.

А сигурен сум дека ти на мои години не само што не си имал ниту 6 месеци стаж, туку и си живеел на грбот на татета функционерчето.
Нешто кое е пресудно, кога веќе пробуваш да споредуваш.

Доколку сакаш референци ќе ти пратам СиВи :tv: малце лиги да ти потечат.

Ај продолжи да глумиш нешто што не си, отсекогаш си бил добар во тоа.
Треба оскар да добиеш за неприкосновената изведба на “најбољи другове-збрцај нож“


Пожелавам ти спокоина спочинка.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
OOO... Evet...çok iyi..

Се надевам дека ќе се реализира инвестицијава , бидејќи тоа е добро за економската ситуација (ако се вработат тие најавени 250 от старт )...

Мислам дека сега ќе бидеме бајаги повнимателни во однос на тоа што инвеститори носиме!
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Интересна работа со поинтересно име. Да добро е за економска ситуација ама тоа ќе биде добро за 250 луѓе само, но има уште толку многу што им треба работа и за нив одма нека се среди нешто ако не со странска инвестиција барем со домашна. Да се подотвори некоја фабрика и слично.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
A do koga be toa vladata ke potpisuva memorandumi za sorabotka?
Dali ke go docekame toj den koga iznenadno nekoja kamera na A1 ke fati u kadar kako startuva da raboti fabrika so 500 vraboteni, i nie site srekni i veseli da go slavime gvujo tupoto za odlicno zavrsenata rabota?
Preku onakvoto od memorandumi, zilion gi ima do sega.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Лани за време на кампањата за предвремените избори се потпиша меморандум со некоја француска фирма, не ми текнува на името, мислам исто така за бунарџик се работеше.
Бучко потпишуваше меморандум со Сименс и кај е Сименс сега.

Што само трошат хартија. И што е тоа меморандум за соработка, писмо за намери, писма со желби, поздрави и честитки и такви работи. Тоа не е никаков обврзувачки документ.
Сепак дај боже да дојдат.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
И да потенцираме уште од сега во случај да се сјебит нешто со шишињава и џамојве...

Груевски само се поздрави со нив.



Поради ова тој не одговара доколку немаат пари да им дадат на вработените или на некој нивен соработник во текот на нивното работење.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Лани за време на кампањата за предвремените избори се потпиша меморандум со некоја француска фирма, не ми текнува на името, мислам исто така за бунарџик се работеше.
Бучко потпишуваше меморандум со Сименс и кај е Сименс сега.

Што само трошат хартија. И што е тоа меморандум за соработка, писмо за намери, писма со желби, поздрави и честитки и такви работи. Тоа не е никаков обврзувачки документ.
Сепак дај боже да дојдат.
За Монтипе мислиш...произведуваат глави за мотори, т.н. декли...автомобилска индустрија...
Сименс исто како и оние погоре се погодени од кризата.
Верувам дека е заради тоа.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
турската компанија Шишеџам во втората половина на 2010 година ќе гради фабрика за производство на шишиња во технолошко-индустриската зона Бунарџик. Компанијата во оваа инвестиција ќе вложи 45 милиони евра, а годишно ќе се произведуваат околу 100.000 тони шишиња за пиво и сокови. Половина од производството кое се очекува да почне во 2011 година ќе биде наменето за извоз, а останатиот дел за домашни потреби.
За таа цел вчера првите луѓе на турската компанија со претставници на македонската Влада потпишаа меморандум за разбирање
.

-Да сме живи и здрави до втората половина на 2010......па да го видиме тоа... ќе
-ќе... е најпопуларен и најупотребуван збор деновиве:vozbud:
- потпишан меморандум за разбирање...во суштина секој таков документ нема никаква употребна и обврзувачка вредност.:toe:
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
.

-Да сме живи и здрави до втората половина на 2010......па да го видиме тоа... ќе
-ќе... е најпопуларен и најупотребуван збор деновиве:vozbud:
- потпишан меморандум за разбирање...во суштина секој таков документ нема никаква употребна и обврзувачка вредност.:toe:
Се се ,ама никако да сватам која е уствари добивката на Турците со градењето на оваа фабрика,ако веќе на распон од 400км имаат две исти овакви фабрики.
Почитувачите на ликот и делото на преродбеникот ќе ги молам да не испаѓаат со констатации дека ете добивка ќе имаат само од тоа што ќе направат договори со Македонски фирми,бидејќи веќе знаеме колкав ни е капацитетот во Македонија! Да не беа овие две фабрики во нашето опкружување ,тогаш премијата ќе беше ко кец на десетка :toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Се се ,ама никако да сватам која е уствари добивката на Турците со градењето на оваа фабрика,ако веќе на распон од 400км имаат две исти овакви фабрики.
Почитувачите на ликот и делото на преродбеникот ќе ги молам да испаѓаат со констатации дека ете добивка ќе имаат само од тоа што ќе направат договори со Македонски фирми,познавајќи колкав ни е капацитетот на Македонија! Да не беа овие две фабрики во нашето опкружување ,тогаш премијата ќе беше ко кец на десетка :toe:
Можеби турците нешто планираат за различни пазари, од кај да ги знаеме...
Сепак, да видиме дали ќе има или ќе нема Шишеџам...

п.с. Многу ми е смешно името :)
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Можеби турците нешто планираат за различни пазари, од кај да ги знаеме...
Сепак, да видиме дали ќе има или ќе нема Шишеџам...

п.с. Многу ми е смешно името :)
Струмикс токму тоа мене ме буни,кој се тие различни пазари ? Ја имаат Босна за Хрватска,Словенија,Црна Гора,Косово,Србија итн... Ја имаат Бугарија за Грција,Романија итн.... Е ако Турциве се стварно шишиња да си конкурираат сами на себе тогаш Џам ситуација бе! :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Струмикс токму тоа мене ме буни,кој се тие различни пазари ? Ја имаат Босна за Хрватска,Словенија,Црна Гора,Косово,Србија итн... Ја имаат Бугарија за Грција,Романија итн.... Е ако Турциве се стварно шишиња да си конкурираат сами на себе тогаш Џам ситуација бе! :)
Види, незнам јас каде се имаат фабрики освен Турција и Бугарија...
Па претпоставувам дека правеле некој бизнис план и решиле дека од Турција ќе работат за Турција и Азија на пр. Бугарија за овој дел од балканот плус Европа, Македонија за незнам каде...
Штознам...
Сигурно не е случајно...
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Види, незнам јас каде се имаат фабрики освен Турција и Бугарија...
Па претпоставувам дека правеле некој бизнис план и решиле дека од Турција ќе работат за Турција и Азија на пр. Бугарија за овој дел од балканот плус Европа, Македонија за незнам каде...
Штознам...
Сигурно не е случајно...

Имаат и во Босна затоа мене ми е сумњив погодениов меморандум во време на избори
 

Kajgana Shop

На врв Bottom