Жорж Санд - „Малечката Фадета“

Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Жорж Санд е истакната новелистка од периодот на францускиот романтизам и воедно една од првите жени кои го достигнуваат врвот на светската литература. Била активна во феминистичките кругови во Париз, доживеала голем број на скандалозни афери за нејзината сексуална ориентација, големиот број на љубовници, начинот на облекување и постојаното движење во машки друштва.
Својот врв го достигнува со романот „Малечката Фадета“.
Кое е вашето мислење за нејзиното творештво и романот „Малечката Фадета“
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Романот е убав, социјален, поучен е, ни прикажува и како можат двајца кои искрено се сакаат да ги надминат семејните идеали кои ја забрануваат класната разлика. Само што не треба да се обработува како лектира во трета средно. Колку и да е убав, тематиката е повеќе за основно образование или па за прва средно. Од Гете, Иго и Пушкин, наеднаш ти доаѓа "лесно" дело како ова. :toe:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.722
Мислам дека Фадета е роман, во кој навистина е прекрасно прикажано францусктото општество, со сите свои позитивни и негативни случувања и белези... Разликите во класите се видно изразени, но сепак љубовта успева да победи, како што е и во поголемите дела од овој период на романтизмот...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Многу ми е познат насловов на книгава и мислам дека ја имам прочитано ама уште во основно така што не ја памтам баш баш (иако не сум сигурна)...
Ај ако може некој накратко да ми раскаже во кратки црти, мн. ме интересира...
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Јас доста добро се сеќавам на книгава и ми има посебно оставено впечаток :pipi:
Лесен стил за читање, но сепак добра приказна :)

Имаше еден цитат од книгата што многу си го сакав и го имам негде запишано па ако го најдам ќе го напишам тука :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Многу ми е познат насловов на книгава и мислам дека ја имам прочитано ама уште во основно така што не ја памтам баш баш (иако не сум сигурна)...
Ај ако може некој накратко да ми раскаже во кратки црти, мн. ме интересира...
Приказна за браќата близнаци Силвине и Ландри кои од самото раѓање се поврзани еден со друг и не можат да опстојат посебно. Откако потпораснуваат Ландри заминува да работи во соседството, а Силвине се крши и постојано тагува и се разболува. Незадоволен од ладниот однос на својот брат тој бега од својот дом кон блиската река. Во меѓувреме Ландри го бара својот брат и смета дека одговор ќе му даде старицата Фаде која сите ја сметале за вештерка бидејќи правела чудни лекови. Старицата има две внучиња Фадета и Жане чија мајка ги напуштила како мали, па она се изживува врз нив. Одговорот на Ландри му го дава Фадета и при тоа го обврзува и тој да и исполни некое нејзино барање во иднина. Подоцна Фадета ќе успее да го извлече Ландри од реката и конечно му кажува дека треба да танцува со неа на селскиот бал (Фадета била грда и се обекувала како машко). По танцот, се раѓаат искри помеѓу Ландри и Фадета и конечно се вљубуваат еден во друг. Откако родителите на Ландри ќе дознаат за тоа (под изговор дека е бремена) му наредуваат повеќе да не се гледа со неа. Фадета заминува од селото, а по неколку месеци се враќа бидејќи баба и умрела. Бабаи и остава големо наследство и родителите му дозволуваат на Ландри да се венча со неа. За сето тоа време Силвине страда, но конечно ќе се помири откако Фадета ќе го крене ан нозе и тој заминува во војска. Прават свадба и си живееа среќно до крајот на животот :smir:
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Хаха, кога го читав романот, овој Силвине ептен педе**ки ми делуваше...:vozbud:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Приказна за браќата близнаци Силвине и Ландри кои од самото раѓање се поврзани еден со друг и не можат да опстојат посебно. Откако потпораснуваат Ландри заминува да работи во соседството, а Силвине се крши и постојано тагува и се разболува. Незадоволен од ладниот однос на својот брат тој бега од својот дом кон блиската река. Во меѓувреме Ландри го бара својот брат и смета дека одговор ќе му даде старицата Фаде која сите ја сметале за вештерка бидејќи правела чудни лекови. Старицата има две внучиња Фадета и Жане чија мајка ги напуштила како мали, па она се изживува врз нив. Одговорот на Ландри му го дава Фадета и при тоа го обврзува и тој да и исполни некое нејзино барање во иднина. Подоцна Фадета ќе успее да го извлече Ландри од реката и конечно му кажува дека треба да танцува со неа на селскиот бал (Фадета била грда и се обекувала како машко). По танцот, се раѓаат искри помеѓу Ландри и Фадета и конечно се вљубуваат еден во друг. Откако родителите на Ландри ќе дознаат за тоа (под изговор дека е бремена) му наредуваат повеќе да не се гледа со неа. Фадета заминува од селото, а по неколку месеци се враќа бидејќи баба и умрела. Бабаи и остава големо наследство и родителите му дозволуваат на Ландри да се венча со неа. За сето тоа време Силвине страда, но конечно ќе се помири откако Фадета ќе го крене ан нозе и тој заминува во војска. Прават свадба и си живееа среќно до крајот на животот :smir:

Да, да... на тој мислев. Прекрасна приказна која целосно ме натера да се соживеам со ликовите. Иако ја имам читано уште како дете и не памтам детали, одредени слики и моменти сеуште ги памтам. Сакам такви книги, кои ме тераат да се соживеам целосно.
 

Miss.Stelliossa

♥ ♥ ♥ Princess anytime ♥ ♥ ♥
Член од
29 ноември 2008
Мислења
50
Поени од реакции
7
Приказна за браќата близнаци Силвине и Ландри кои од самото раѓање се поврзани еден со друг и не можат да опстојат посебно. Откако потпораснуваат Ландри заминува да работи во соседството, а Силвине се крши и постојано тагува и се разболува. Незадоволен од ладниот однос на својот брат тој бега од својот дом кон блиската река. Во меѓувреме Ландри го бара својот брат и смета дека одговор ќе му даде старицата Фаде која сите ја сметале за вештерка бидејќи правела чудни лекови. Старицата има две внучиња Фадета и Жане чија мајка ги напуштила како мали, па она се изживува врз нив. Одговорот на Ландри му го дава Фадета и при тоа го обврзува и тој да и исполни некое нејзино барање во иднина. Подоцна Фадета ќе успее да го извлече Ландри од реката и конечно му кажува дека треба да танцува со неа на селскиот бал (Фадета била грда и се обекувала како машко). По танцот, се раѓаат искри помеѓу Ландри и Фадета и конечно се вљубуваат еден во друг. Откако родителите на Ландри ќе дознаат за тоа (под изговор дека е бремена) му наредуваат повеќе да не се гледа со неа. Фадета заминува од селото, а по неколку месеци се враќа бидејќи баба и умрела. Бабаи и остава големо наследство и родителите му дозволуваат на Ландри да се венча со неа. За сето тоа време Силвине страда, но конечно ќе се помири откако Фадета ќе го крене ан нозе и тој заминува во војска. Прават свадба и си живееа среќно до крајот на животот :smir:
Леле, ми звучи баш прекрасно.. ќе се обидам да ја прочитам во скоро време... :pipi:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
...Иако не сум многу по љубовната тематика, оваа кнога многу ми се допадна, бидејќи Санд дава една остра критика кон општеството и луѓето коишто живеат во него, бидејќи се полни со предрасуди, и судат според надворешниот изглед, не по душевната содржина...:smir:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
Хаха, кога го читав романот, овој Силвине ептен педе**ки ми делуваше...:vozbud:
ама не е педер:)
на крај се заљубува во Фадета и токму затоа оди во војска
и плус нели таа бабичката им кажа дека за да ја победи таа голема `љубов кон братот` треба да се заљуби во некоја жена меѓутоа дека тој ќе сака само еднаш...
и си оди:icon_lol:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ja obozavam knigava. Fenomenalno delo, za mene. Odlicna prikazna.
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Нам ни` беше во 2ра средно,ја обожавам книгава,прекрасна приказна...
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Книгава не знам од каде ама дедо ми ја имаше дома (можеби му била лектира на татко ми:toe:) и ја имам читано уште во 3 - 4то одделение. Не се сеќавам премногу на содржината ама знам дека ми се допадна. Можеби некогаш пак ќе ја прочитам да се потсетам.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Баш пред некој ден ја прочитав. Лесен стил и брзо се чита, прво мислев дека е детско романче, но на крајот има интересна порака.
Кога Силвине се заљубува во Фадета и си оди конечно ја прави единствената жртва за својот брат кој се жртвуваше за него цело време. Иако мислев дека на крајот тој ќе остане со ќерката на човекот кај којшто работеше Ландри, онаа со која танцуваше кога сите ја понижија Фадета, а Ландри ја бранеше.
Ме воодушеви моментот кога се сретнаа Ландри и Фадета и кога за прв пат таа искрено зборуваше со него и му ги кажа сите нејзини тешкотии и беше искрена, посебно ми се допадна моментот кога му рече дека нејзе не и е важно што мислат другите за неа и затоа досега не ја открила вистината, но му ја открива нему затоа што и е единствената важна личност покрај нејзиниот брат.
Од описите за Штурчето си го преставив ликот како вистинско дете, толку јасно се доловува неговата појава, дури на моменти си помислив греота детево, низ што морало да минува.
На крајот љубовта ги победи сите препреки, но сигурно влијаеше и наследството на Фадета, иако тоа е малку скриено во книгата. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom