Автобуси

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
абе дечки имате претстава што значи да си шофер на автобус и да возиш дечишта низ Европа без одмор
башка во секој автобус седиштата што се зад шоферот не се бројат и на такви патишта треба да се празни за да одмора едниот шофер додека другиот вози
а инаку има и од новите автобуси кај нас што вредат околу 200 000 евра
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
абе дечки имате претстава што значи да си шофер на автобус и да возиш дечишта низ Европа без одмор
башка во секој автобус седиштата што се зад шоферот не се бројат и на такви патишта треба да се празни за да одмора едниот шофер додека другиот вози
а инаку има и од новите автобуси кај нас што вредат околу 200 000 евра
Во многу автобуси, шоферот кога сака да се одмори, влегува под седиштата во едно сопче каде што има кревет и таму спие, додека другиот вози и обратно :). Имам влезено, комотно е, имаш каде да се свртиш, иако е малце ниско.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Во многу автобуси, шоферот кога сака да се одмори, влегува под седиштата во едно сопче каде што има кревет и таму спие, додека другиот вози и обратно :). Имам влезено, комотно е, имаш каде да се свртиш, иако е малце ниско.

95% од автобусите кај нас тоа го немаат
 
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
Зависи на кој автобус на некои е позади кај задната врата креветот а на некои е напред кај совозачкото седиште.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
абе дечки имате претстава што значи да си шофер на автобус и да возиш дечишта низ Европа без одмор
башка во секој автобус седиштата што се зад шоферот не се бројат и на такви патишта треба да се празни за да одмора едниот шофер додека другиот вози
а инаку има и од новите автобуси кај нас што вредат околу 200 000 евра
Таквите автобуси се од времето на филмот Ко то тамо пева :),денес секој модерен автобус има кревет,тоалет кој возачите на автобусите го користат за шверцување торбици :) и стално е заклучен,греење за во место кое возачите не го вклучуваат за да заштедат нафта а во автобусот сите замрзнале,клима уред кој не знаат да го контролираат и или ќе те смрзнат или ќе има чуство како да си во сауна,ДВД и дисплеји на кои стално се врти или некој глупав филм или Турбо Фолк...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Таквите автобуси се од времето на филмот Ко то тамо пева :),денес секој модерен автобус има кревет,тоалет кој возачите на автобусите го користат за шверцување торбици :) и стално е заклучен,греење за во место кое возачите не го вклучуваат за да заштедат нафта а во автобусот сите замрзнале,клима уред кој не знаат да го контролираат и или ќе те смрзнат или ќе има чуство како да си во сауна,ДВД и дисплеји на кои стално се врти или некој глупав филм или Турбо Фолк...
абе доволно знам за автобусите кај нас што и како имаат
и ги имаат сите работи освен креветот
 
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
За штедењето нафта си во право за некој фирми ама фирмите со 5,6 автобуси сигурен сум дека не штедат на нафта и дека клима или парно секогаш има пуштено мн добро го знам тоа и сигурен сум а за креветите немаат само оние кој возат редовни линии во Р. Македонија а другите имаат да не именувам сега кој зошто мн добро ги знам автобусите во Р.Македонија
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
За штедењето нафта си во право за некој фирми ама фирмите со 5,6 автобуси сигурен сум дека не штедат на нафта и дека клима или парно секогаш има пуштено мн добро го знам тоа и сигурен сум а за креветите немаат само оние кој возат редовни линии во Р. Македонија а другите имаат да не именувам сега кој зошто мн добро ги знам автобусите во Р.Македонија
јас сигурен сум дека ги знам многу подобро
а фирмите си имаат сопствени пумпи за нафта, па и не им се исплаќа да штедат на парно или клима оти имаат конкуренција па лесно може да ги изгубат патниците
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Според кажувањата на дедо ми, еве што имал неговиот татко Шевролет автобус произведен 1930 како овај на сликата кој се возел на релација Битола-Кичево.




Во село имам уште делови од него, од типот на скаличките за качување (на кров се носеле куфери и сличен багаж) и сл. А како завршил, не сакате да знаете. Дедо ми и неговиот брат (деца со по 6-7 години) влегле во него, со џебно ноже и одштрафувале штрафчиња и сечеле жички.... Така да автобусот после нивниот “мајсторлак“ останал неподвижен, и завршил како кокошарник. На крај по 10 години, се нашол некој од Нови Сад кој имал потреба и кеш да го купи само моторот и диференцијалот (ваљда тоа му требало)....

едит: имав некаде слика од него, ако ја најдам ке ја постирам.
Историјатот на Македонскиот Автобус... и дедо ти го измајсторишал :pos2::pos2::pos2: јакоо ееј :helou:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Разгледувајки ја темата ми текна дека во Македонската серија Комедијанти се користеше еден автобус,дали знаеш која марка бил,постои ли уште,каде го има?
Дубрава со мотор од прага, и предница мотор и менувач лиаз,инако бензинец не дизел, а беше паркиран во кругот на АТП Пролетер скопје а и негова сопственост беше, Иначе од горе наведениве муабети за автобуси само едно ке кажам, дека подобар автобус од Мерцедес 415 сколпен во каросерија само склопен напоменувам, во перјодот 1990- 1994 како таа серија никогаш повеќе нема да има току добри автобуси, исто и мерцедес 413 е тие коли се сон и за возенје и за одржување и за се ,иначе нема нови автобуси во македонија има само фуш репарирани или нашминкани да знаете со какви кочни системи се возите и на какви,профили седите пешки кеси тргнете, единствено зашто нема поголеми несреќи е затоа што навистина мајстори ги возат
 
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
Тоа дека се репарирани многу автобуси и нашминкани како што викаш не е точно можам да гарантирам дека има многу нови автобуси во Македонија и тоа правени во Македонија т.е. во наши фабрики наброј ми кој фирми имаат стари автобуси нашминкани
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Тоа дека се репарирани многу автобуси и нашминкани како што викаш не е точно можам да гарантирам дека има многу нови автобуси во Македонија и тоа правени во Македонија т.е. во наши фабрики наброј ми кој фирми имаат стари автобуси нашминкани
Сите кажими една фирма која има нов автобус, купен од фабрика или една македонска фирма шт произведува автобуси,има лиценца за производство на автобуси, истите тие нови автобуси ги носи на атест на машински и во мвр за штанцување на бројки на шасија,кј од тие вирми има увезено нови управувачки ситеми и кочни системи ,која од нив инсталира нов погонски систем и движечки систем ганц нов преден заден трап, ганц нови шасиски подржувачи и стабилизатори и суспендори,стабилизатори и суспендори речиси никој немаат,пошто,друже сее тоа старо нашмикано а ти кажими еден нов автобус у мк??
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сите кажими една фирма која има нов автобус, купен од фабрика или една македонска фирма шт произведува автобуси,има лиценца за производство на автобуси, истите тие нови автобуси ги носи на атест на машински и во мвр за штанцување на бројки на шасија,кј од тие вирми има увезено нови управувачки ситеми и кочни системи ,која од нив инсталира нов погонски систем и движечки систем ганц нов преден заден трап, ганц нови шасиски подржувачи и стабилизатори и суспендори,стабилизатори и суспендори речиси никој немаат,пошто,друже сее тоа старо нашмикано а ти кажими еден нов автобус у мк??
Транскоп Битола... пред 2 години купија 3 нови автобуси, кои одат на релација Битола-Софија, Битола-Белград и некоја линија во летен период.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Транскоп Битола... пред 2 години купија 3 нови автобуси, кои одат на релација Битола-Софија, Битола-Белград и некоја линија во летен период.
Грешка си транскоп битола има два репарирани во турција автобуси, и еден на старо купен ,ацо алибаба тој што го возеше ( зелениот) е стар автобус купен во германија, џондата тој штого вози е С-415 репарирана во турција и само надворешно е репариран, а Славче подмижаното тој штого вози, манот и тој е на старо купен од германија сакаш датиги кажам и фирмите од кој се купени, другите високо туристички автобуси штоимсе и тие се само шминкани во неколку скопки фирми како диме друма и бобус ,по фуш здравје
 
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
TOTO има 3 нови автобуси за кој гарантирам дека се нови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom