Мотивационо писмо

Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Па вака,гледам по огласиве за вработување дека покрај C.V. бараат и мотивационо писмо,па сакам да прашам,што е тоа мотивационо писмо,што треба да содржи,како треба да изгледа и тн...
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
тука треба да ја величаш фирмата нашки кажано и се пишува за секоје вработување посебно... значи не е стандард ко си ви то...
пишуваш што те мотиврало да се вработиш во таа фирма и да се пријавиш на огласот ( лупаш глупости пош тоа што сакаш да работиш некаде најчесто те предизвикува да одговориш на оглас), зашто ти би бил најпогоден за таа работа и колкава чест е да работиш таму... да побарам мислам дека имам примерок на мотивационо писмо..
мислам ако ти треба
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
еве ти еден пример...

Name
Title
Organization
Address
City, State, Zip Code

Dear Mr./Ms. Last Name: I am interested in the assistant position advertised in XXX. I am currently employed as Legislative Director for Assemblywoman XXXX, Chairperson of the NYS Assembly XXX. I accepted this position because of the emphasis on the writing and research skills which are applicable to your requirements for an author’s assistant. My experience in the NYS Assembly has afforded me the opportunity to become familiar with the consolidated and unconsolidated laws of the State of New York. I also have extensive experience in legal and policy research.
In my position as Legislative Director for Ms. XXX, I prepare her personal legislation which deals with issues relative to her position as Senior Member of the NYS Assembly Standing Committee on XXXX. In as much as she is Chairperson of the XXX Committee I am, of course, heavily involved in the current welfare and medicaid reform movement.
In response to your search for a part-time assistant, I believe my experience in the Legislature, and my research and writing skills qualify me for consideration. If you would like, I can provide with current samples with my work.
To further acquaint you with the specifics of my background I am enclosing my resume. I hope you will consider me for this position. I look forward to meeting with you and discussing my qualifications in more detail.
Sincerely,

Your Signature

Your Typed Name



еве ти уште многу примери...
cover letter на англиски...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Еј фала ви многу:smir:
Не ми беше хитно,ама во скоро време ке ми треба,па да не биди тогаш апансас:)Бидејќи гледам речиси секаде бараат и мотивационо писмо,а до сега немав сретнато како би изгледало и како треба да изгледа...
Фала пак:):smir::smir:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
а дали писмо за интерес е исто што и мотивационо писмо?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
не вервам дека е исто...
дајте ајде некој пример од писмо за интерес, до понеделник по можност :D
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
не вервам дека е исто...
дајте ајде некој пример од писмо за интерес, до понеделник по можност :D
и мене ми треба за до понеделник али појма неам какво е
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Јас сум 90% сигурен дека исто, само што во мотивационото писмо претпоставувам дека треба да наведеш што те мотивира да ја работиш таа работа, а во писмото треба да ги наведеш твоите интереси и сл. што во суштина е едно исто.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Јас сум 90% сигурен дека исто, само што во мотивационото писмо претпоставувам дека треба да наведеш што те мотивира да ја работиш таа работа, а во писмото треба да ги наведеш твоите интереси и сл. што во суштина е едно исто.
е сеа...
барам работа еве да речеме во влада интереси: пушење цигари со премиерот ... оговарање со секретарот...?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Мотивационо писмо е само уште една од глупостите на модерното време која е тотално непотребна и воопшто не игра улога при изборот на идеалниот кандидат.

Измислено е за да имаат што да работат курвите од кадрово, или по ново како што милуваат да го викаат - од Ejч Ар :)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
абе јас све тоа сфаќам... ама не сфаќам ова дебилново какод а го напишам... ако е мотивационо ок е ... ќе го средам... али ако е некое друго срање тешко
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Мотивационо писмо е само уште една од глупостите на модерното време која е тотално непотребна и воопшто не игра улога при изборот на идеалниот кандидат.

Измислено е за да имаат што да работат курвите од кадрово, или по ново како што милуваат да го викаат - од Ejч Ар :)
Да, да новиот термин за кадровски сектор е Ејџ Ар :), а таа во Ејџ Ар освен пријава и одјава во „завод„ и „социјално„ нема никаква врска со Менаџирање на Човечките Ресурси.

А више друга приказна е колку таа е стручна да те менаџира тебе како вработен или потенцијално вработен во една фирма.

абе јас све тоа сфаќам... ама не сфаќам ова дебилново какод а го напишам... ако е мотивационо ок е ... ќе го средам... али ако е некое друго срање тешко
Мој совет, не се замарај толку многу зошто и онака најверојатно нема да биде прочитано.

А иначе се работи за приватен или за државен сектор?

Ако е второво, само напиши горе со големи букви ПИСМО НА ИНТЕРЕС и доле со нормален фонт пишувај што сакаш 100% само еднаш ќе го погледнат и нема да има никаква улога во одлучувањето дали ти ќе бидеш нивниот избор или не.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Убаво ви напиша Мистичен...една обавезно непотребна работа...видела жабата и таа кренала нозете..
Гледајте само да тоа писмо од еден метар далечина изгледа убаво на поглед (форматирањето)....
Таму никој освен името и презимето нема да се потруди ништо друго...од тоа бла-бла..да прочита...така да може во него и мајка и сестра да пцуете на тој што го чита па да не примети...така да, не губете многу време и нерви на тоа, пет минути и сте го завршиле.
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Мотивационо писмо е само уште една од глупостите на модерното време која е тотално непотребна и воопшто не игра улога при изборот на идеалниот кандидат.

Измислено е за да имаат што да работат курвите од кадрово, или по ново како што милуваат да го викаат - од Ejч Ар :)

Тотално во право, за едно вработување не е потрбно ништо повеќе од едно ЦВ со најосновнии информции, дата на раѓање образование и слично, а не мотивационо писмо башка коа ке отидеш и тест на интелегенција, мене ова ми се случи во Сивус тест на интелегенција квадратчиња, тријаголничиња. кругчиња:pos2: и најтрагично е коа ке завршиш со сите тестирања ке ти кажат пробно 6 месеци за 6000 денари од сабајле од 8 до 5 попладне пред монитор, у просторија со 100 луѓе околу тебе:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom