Лектири

Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Овие во школо не ги читам многу, најмногу една до две годишно, но така во слободно време читам. Најдобар впечаток ми остави Злосторство и Казна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ги читам сите лектири што ми се за средно, ниедна немам пропуштено. Еве сега треба за 10 - 15 минути да одам да ја читам "Малечката Фадета":(. Booring..
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ги читам сите лектири што ми се за средно, ниедна немам пропуштено. Еве сега треба за 10 - 15 минути да одам да ја читам "Малечката Фадета":(. Booring..
Eee zasto boring, Maleckata Fadeta e mn ubava kniga, edna od moite omileni od lektirite. Mn e interesna
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
4
Ај набрзина да одговорам на две прашања

Многу од сегашните лектири не се соодветни за возраста на учениците, а некои дури и не се соодветни за образованието воопшто. Мој најсвеж пример за ова би била одата на хомосексуалноста и педофилијата - Смрт во Венеција. Што би создале ваквите книги од младината? Се уште не можам да поверувам дека некои го бранат Томас Ман...се уште...

А да, омилената лектира - Судьба человека - Михаил Шолохов. Е ова е добра книга :) А на второ место би била Злосторство и Казна
Уф оваа смрт во венеција...ми беше гадна кога ја читав али морав пошо имафме многу строг наставник.Повракав и кога ја разкажував и погодете шо?Денот кога требаше да ја работиме наставникот ни рече декка нема да ја работиме оти многу деца не можеле да ја поднесат.Оваа лектира треба да се забрани со ЗАКОН ! Ужас е, што ке стори од тие деца што ја читаат ?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Најдосадна лектира која ја имам читано е ,,Страданијата на младиот Вертер"-Гете. Можеа на нејзино место да ни ја дадат ,,Фауст" која повеќе не се обработува во училиштата. Поубавите книги речиси секогаш ги симнуваат од програма.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
абе,да не ја видев темава скорз ќе забораев дека иам лектира за понеделник...да сте живи и здрави:pipi:
Иначе,ги читам сите лектири,досеа неам ниту една пропуштено,а најмногу мразам за лектира ко ке ни дает поезија :uvo: поглупо од то значит немат!
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Уф оваа смрт во венеција...ми беше гадна кога ја читав али морав пошо имафме многу строг наставник.Повракав и кога ја разкажував и погодете шо?Денот кога требаше да ја работиме наставникот ни рече декка нема да ја работиме оти многу деца не можеле да ја поднесат.Оваа лектира треба да се забрани со ЗАКОН ! Ужас е, што ке стори од тие деца што ја читаат ?
Ајдее, за оваа година ми е книгава.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.722
Мислам многу нормално дека ги читам лектирите(инаку тешко мене на матура) ама нема логика у трета година да ја иам за лектира Малечката Фадета која се работеше во 6то... лани во втора ја имав Гуливеровите патувања...логика equals нула... али ај нека биде...
сеа ја работиме Клетници и тоа е доста интересно дело...
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
јас за понеделник ја имам лектирата шо од петто ја обработвет...и то ние само до пола ја имаме,а тие цела:uvo:
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
se izvinuvam sto moevo prasanje ne odgovara na ovaa tema i bidejci sum nov clen se nadevam deka ke mi pomognete :turn: mi treba kratka fabula od lektirata "stradanijata na maliot verter" :icon_redf ako moze odgovor sto pobrzo.fala odnapred
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
se izvinuvam sto moevo prasanje ne odgovara na ovaa tema i bidejci sum nov clen se nadevam deka ke mi pomognete :turn: mi treba kratka fabula od lektirata "stradanijata na maliot verter" :icon_redf ako moze odgovor sto pobrzo.fala odnapred
Јас како постар член ќе ти помогнам со еден добронамерен совет: Прочитај си ја книгата, и бестоа не е голема!

Во неа се содржани главните одлики на Романтизмот како правец во книжевноста. Убаво би ти било и за Гете да читнеш нешто. Поздрав!
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
обично не читав лектири пошо сестра ми ми ги раскажуваше, но од ти е што ги иам читано, Тристан и Изолда-многу убава љубовна приказна и Шаргринска кожа-нереална, која говори за човековата алчност.Ги читав дела, посебно ги сакав македонските драми, Македонска Крвава Свадба, Бегалка, Чорбаџи Теодос, Парите се отепувачка-многу ми допаѓаа што прикажуваат сегменти од вистинскиот живот на еден Македонец во тоа време.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Леле значи по забегано дело од Смртта во венеција не сум прочитал. Дефинитивно најлоша книга која сум ја прочитал.
 
Член од
25 август 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Лектири читање под итно!!! Барем преку нив да се допре правците во литературата и нивните карактеристики, а и за потсетување многу се потребни за матура. Признавам дека има некои кои многу се досадни по содржина, но и во нив се трудам да пронајдам барем нешто, малку интересно - надеж која ќе ми помогне да ги прочитам многуте огромни дела:pipi:
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Леле значи по забегано дело од Смртта во венеција не сум прочитал. Дефинитивно најлоша книга која сум ја прочитал.
Tell me about it :)

Ние пред 2 дена ја обработувавме, и на крајот од часот професорката не вели: Што поучно можеме да извадиме од ова дело на Ман? :ija:

А уште потрагично е шо книгава е инспирирана ид вистински настан, кога Ман бил на одмор со жена му, болна работа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom