Нуклеарна енергија

Gradenje na nuklearna centrala vo Makedonija?

  • Podrzuvam

    Гласови: 131 60,4%
  • Ne podrzuvam

    Гласови: 57 26,3%
  • Vozdrzan sum

    Гласови: 29 13,4%

  • Вкупно гласачи
    217
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Pred prodazbata na ESM ,si mislev Makedonija ima stabilen i evtin energetski sistem,sigurno nekoj den ke se odrazi so investiciski bum. Sigurnosta na energetskiot sistem normalno i negovata bar regionalna konkurentnost se mnogu vazen faktor za investitorite. Ova sto ni slucuva vo posledno vreme ja devalvira Makedonija i gi odvrakja investitorite,ja pretstavuva Makedonija deka taa ne e samo na politicki plan nestabilna tuki i energetski.
Edinstvena cel na Makedonija mora da bide nezavisna i energetski mokjna Makedonija,koja ke bide izvezuva a ne uvezuva struja. Denovive ni stana jasno deka edna Srbija i edna Bugarija mozat da ja priklestuvaat Makedonija za politicki celi koga i kako kje im tekne. Vo vakvi uslovi e normalno deka Makedonija ke ostane slepo crevo na Balkanot i ekonomski invalid.

Dali kje pravime gasna centrala,remont na hidrocentralite i termocentralite,gradime mali hidrocentrali,dalnovodi itn. Se ova e relativno vo odnos kakov razvoj na industrijata ocekuvame i kolku pati povekje ke ni bide potrebna energija vo slednite 20god. Ako ni e celta nezavisna i energetski mokjna Makedonija,mora da se dikutira samo za nuklearnata energija kako relativno rizicna tuku i kako visoko ekoloska energija.
So pomos na edna nuklearna centrala so sreden kapacitet vo vrednost od okolu 2 milijardi evra i koja moze da bide pustena vo upotreba do 2012,Makedonija ke stane eden od glavnite energetski faktori vo jugoistocna Evropa. Pokraj ova Makedonija mora da ucestvuva so sto pogolem procent na nuklearnata centralo vo Belene,Bugarija sto sekako ne e dovolno za energetskata sigurnost na Makedonija. Vo molam ako nekoj saka da diskutira,de se skoncentrira samo na nuklearnata energija(edinstveno resenie),da gi ostavi na strana Elem,Mepso,Esm, politika tenderi itd.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
АБЦ многу мерак имаше Чернобил да се направи во Мариово...
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Да се изграде нуклеарна централа требаат МНООГУ пари иако и јас сум за тоа.
Бугарија и Србија и на секоја друга држава првенствено им е во план ЕКОНОМСКИОТ БЕНИФИТ така да нема шанси да донесат политичка одлука да не извозуваат струја за МК. А и покрај тоа таа струја не се извозува со те молам пушти ми струја туку со претходно потпишан договор.
Би било убаво да имаме сопствена нуклеарка ама имаме ли искуство? за знаење сигурно имаме ...
Според мене единствено решение е да го прифатиме проектот на Бугарија (незнам до каде е ако знае некој нека постира).
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Problemot ne se parite i kadarot,toa se sreduva. Se raspisuva tender,prioritet nacin na plakjanje,znaci 20 god otplata, firmata koja kje ja gradi da receme Siemens,se grizi i za obuka na personalot itd.
Problemot e,na druga strana, spored mene, Evropa ima odluceno,Balkanot da bide ne povekje od stocarski i zemjodelski,koj kje se grizi samo za stomakot na Evropa,t.e. bez tehnoloski razvoj. Zatoa i ja zatvorija Kozloduj(vo srceto na Evropa rabotat x Kozloduj-i) i se kje napravat da ne se gradat nuklearni centrali.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
И јас сум за нуклеарка, тоа е одлично решение. Но не сум баш сигурен дека ја имаме таа финансиска моќ, па и со кадар сме слаби, не дека не може да се едуцира кадар. Еве Шведска околу 50% од енергијата ја добива од хидроцентрали а останатото од нуклеарки, а целта за во иднина е поголемо искористување на обновливата енергија како ветер на пример.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Козлодуј го сатворија бидејќи му е пројден работниот век,затао сега бараат да го градат Белене. Но изградбата на Белене само ќе ги пополни потребите на балканот за наредниве максимум 10 години, бидејќи нема врска тоа дека европа го гледа балканот како бавча туку тоа што си е бавча ќе се искористува максимално, освен тоа со модерните средства на земјоделството и максимално да се искористуваат земјоделските капацитети пак останува еден куп население кое треба да работи нешто друго, со други зборовииндустрија. А на Индустријата и треба Електрична енергија која за 10 години нема да би доволна ако има само една нуклеарна централа, како и да е дали нас ни се допаѓало или не ако сакаме и понатаму да се развиваме како регион, ќе мора да се изгради уште една нуклеарка.
И ние ако ја искористиме таа шанса би било многу добробез разликла дали државата тоа ќе го финансира или пак ќе 90% инвестиција на странец.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Јас не сум за нуклеарка, природно си е природно, секој нека стави сончеви панели+приклучокот за струја = помалце плаќање на струја + екологија + кулнес фактор 95%

А за големите потрошувачи, мислам дека треба да си купуваат на „берза“.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Козлодуј го сатворија бидејќи му е пројден работниот век,затао сега бараат да го градат Белене. Но изградбата на Белене само ќе ги пополни потребите на балканот за наредниве максимум 10 години, бидејќи нема врска тоа дека европа го гледа балканот како бавча туку тоа што си е бавча ќе се искористува максимално, освен тоа со модерните средства на земјоделството и максимално да се искористуваат земјоделските капацитети пак останува еден куп население кое треба да работи нешто друго, со други зборовииндустрија. А на Индустријата и треба Електрична енергија која за 10 години нема да би доволна ако има само една нуклеарна централа, како и да е дали нас ни се допаѓало или не ако сакаме и понатаму да се развиваме како регион, ќе мора да се изгради уште една нуклеарка.
И ние ако ја искористиме таа шанса би било многу добробез разликла дали државата тоа ќе го финансира или пак ќе 90% инвестиција на странец.
Козлодуј е затворен по препорака на ЕК, а по налог на Франција за да може ЕДФ да биде главна на пазарот во југоисаточна Европа, тоест да лупа нивни цени како што и одговара. Енергетска зависност на регионот, слично нешто што Русија и прави на Украина.
Само сега Русија мислам ќе ја финансира Белене и пак ке и го стават ку--т на ЕУ
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Нуклеарка кај нас? Веќе го замислувам Хомер на раководна позиција :) Да не спомнувам колку и што ќе се украде при градењето. Ако се направи такво нешто кај нас, јас се селам, најозбилно.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Да се изграде нуклеарна централа требаат МНООГУ пари иако и јас сум за тоа.
Бугарија и Србија и на секоја друга држава првенствено им е во план ЕКОНОМСКИОТ БЕНИФИТ така да нема шанси да донесат политичка одлука да не извозуваат струја за МК. А и покрај тоа таа струја не се извозува со те молам пушти ми струја туку со претходно потпишан договор.
Би било убаво да имаме сопствена нуклеарка ама имаме ли искуство? за знаење сигурно имаме ...
Според мене единствено решение е да го прифатиме проектот на Бугарија (незнам до каде е ако знае некој нека постира).
Во моментов ситуацијата е следна
ЕПС (електро привреда србије) има преоптоварена мрежа и не може да испорачува струја кон Македонија.
НЕК (Национална Електрическа Компанија) не сака да пренесува струја која не ја произвела.
И сега колку држи твојата теорија дека поради економски бенефит они нема да не испорачуваат струја???
Само за дообјаснување не станува збор за производителите туку ова се компании за дистрибуција.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
НЕК (Национална Електрическа Компанија) не сака да пренесува струја која не ја произвела.
Незнам колку можат поради несакање да не пренесат струја, според европските директиви доколку имаат можност мораат да овозможат пренос на струја на трета страна
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Незнам колку можат поради несакање да не пренесат струја, според европските директиви доколку имаат можност мораат да овозможат пренос на струја на трета страна
А ти цврсто веруваш дека Бугарија ќе ги почитува европските директиви?
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
А ти цврсто веруваш дека Бугарија ќе ги почитува европските директиви?
Нема шо ја да верувам и неверувам, си има закони грид кодови и триста заебанции, кои ги имплементираш пред да влезеш во ЕУ па ако не ги исполнуваш предвидени се казнени мерки
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ многу мерак имаше Чернобил да се направи во Мариово...
И ќе се направи итоа по приватна и лично моја иницијатива за добробит на сопствениот народ и држава.
Question
Pubfaq : n° 3613
Thème : Innovation
Question :
Please contact me whith your team four release my project "Nukleus 3x3",this project ist about 9 nuclear reaktor Generation III+ design AREVA EPR in Prilep-Macedonia.

Dear Sir,

We thank you for your message.
In order to handle your demand, we need you to specify your question. Could you be more specific on your project?
We are sorry but with no more precision, we will not be able to answer your request.
We thank you for your interest in our group and look forward to seeing you soon on www.areva.com.
Best regards,
The AREVA
П.С.:-Преговорите продолжуваат но не се за во јавност!

Problemot ne se parite i kadarot,toa se sreduva. Se raspisuva tender,prioritet nacin na plakjanje,znaci 20 god otplata, firmata koja kje ja gradi da receme Siemens,se grizi i za obuka na personalot itd.
Problemot e,na druga strana, spored mene, Evropa ima odluceno,Balkanot da bide ne povekje od stocarski i zemjodelski,koj kje se grizi samo za stomakot na Evropa,t.e. bez tehnoloski razvoj. Zatoa i ja zatvorija Kozloduj(vo srceto na Evropa rabotat x Kozloduj-i) i se kje napravat da ne se gradat nuklearni centrali.
Да само кој ќе ја гледа таа стока,старците кој ќе останат да ги пазат куќите што ќе ги оставиме?

Козлодуј е затворен по препорака на ЕК, а по налог на Франција за да може ЕДФ да биде главна на пазарот во југоисаточна Европа, тоест да лупа нивни цени како што и одговара. Енергетска зависност на регионот, слично нешто што Русија и прави на Украина.
Само сега Русија мислам ќе ја финансира Белене и пак ке и го стават ку--т на ЕУ
AREVA е Француска фирма.

Нуклеарка кај нас? Веќе го замислувам Хомер на раководна позиција :) Да не спомнувам колку и што ќе се украде при градењето. Ако се направи такво нешто кај нас, јас се селам, најозбилно.
Каде можеби во Франција со над 30 нуклеарки,или во Англија со повеќе од 20,или пак можеби ќе заминеш Јапонија која има исто така голем број и покрај атомските бомби кој ги кандисаа да се предадат.?:)

Нема шо ја да верувам и неверувам, си има закони грид кодови и триста заебанции, кои ги имплементираш пред да влезеш во ЕУ па ако не ги исполнуваш предвидени се казнени мерки
Исто така предвидени се казнени мерки и доколку премногу ги исполнуваш и имплементираш тие закони,грид кодови и други триста заебанции.:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Нема шо ја да верувам и неверувам, си има закони грид кодови и триста заебанции, кои ги имплементираш пред да влезеш во ЕУ па ако не ги исполнуваш предвидени се казнени мерки
да потполно исто како што ги почитуваат човековите права и не им дозволуваат на ОМО да се регистрираат како паритја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom