Јаболков оцет

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Deneska chuv muabet, citiram:
Koleshkata- jas si pijam sekoe utro na gladno po edna rakiena chashka jabolkov ocet, mnogu podobro se chustvuvam!
Jas(zasrkunajki se)- shto piesh? Edna chashka jabolkov ocet? pfff i se prsnav od smea!
Mi deluva uzashno glupavo i bezsmisleno! Pa ako nekoj znae koj e dobriot efekt molam da kaze javno! Zashto sega mislam deka koleshkata e budala, site pijat rakija, kafe, sokovi, shampanj ili nesho normalno ama po edna chashka ocet na utro???
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
61
Поени од реакции
0
1 lazicka od balsamova kiselina pomaga za zacvrstuvanje na zidovite na zeludnikot i na crevata. a sto se odnesuva na jabolkoviot ocet: dve lazicki rastvoreni vo voda (se pijat sekako na utro) pomagaa pri namaluvanje na tri kila mesecno....dali ima drugo poim nemam :)
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
namluvanje kilaza? uhhh! A bre koleshkava e slaba, mislam ne i treba da namali, bash i treba da zgolemi!
Any way! 10x for consideration!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ги избришав мислењата со кои сте избегале од темава и го сменав насловот. Одиме понатаму...
Иначе, наместо јаболко, којзнае колку време навика ми е сабајле пред да пијам кафе да се напијам во чаша со вода една лажица јаболков оцет од диви јаболчиња.

Еве, читнете еден текст. Може да има грешки, брзав со преведување.

Моќта на јаболковиот оцет

Природниот јаболков оцет е одличен лек на кој познати стручни лица му препишуваат натприродна моќ и сметаат дека треба да стане дел од секојдневната исхрана. Еве неколку рецепти кои се покажале доста успешни за лечењето на некои болести и проблеми.

*** Против главоболка: испијте една чаша вода во која ќе растворите две лажици мед и две лажици јаболков оцет.

*** Против хроничен замор: Измешајте три лажици јаболков оцет со шоља мед, ставете во тегла и да се зема секоја вечер пред спиење по две лажички од оваа мешавина.

*** Против изгореници: На изгореницата нанесете јаболков оцет неколку пати. Тоа ќе спречи појава на пликови и ќе ја ублажи болката.

*** За намалување на крвниот притисок: Три пати дневно да се пие чаша вода со две лажички јаболков оцет.

*** За испирање на грлото: Во чаша со вода да се стави лажичка оцет и да се испира грлото на секои два часа.

*** Против болки во синусите: На секој час, седум пати, да се испие чаша вода во која има едно лажиче јаболков оцет.

*** Против ревматични болки во зглобовите: Болните места за време на ноќта да се обложат со платнена ткаенина која е добро натопена со јаболков оцет, а од горе да се завие со сува крпа.

*** Против егземи: Заболените места да се мачкаат со јаболков оцет четири пати дневно и три пати во текот на ноќта. Набрзо егземите и чешањето ќе исчезнат.

*** За слабеење: Секое утро на празен желудник да се испие чаша вода со една до две лажички оцет, или со секој оброк да се испие тоа истото. Терапијата трае два месеци. Јаболковиот оцет влијае на согорувањето на вишокот масно ткиво.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Vidi majka mu stara! Koj da znae, nekakvi slichni recepti immam slushnato|prochitano za jabolkoto ama svezo da se konzumira, samo nemozam da se setam kaj sum gi prochital! Jabolko za glavobolka praktikuvam da jadam znam deka pomaga i toa mnogu i regulira pritisok, i znam deka edno golemo zeleno jabolko poveke rasonuva od 3 sholji kafe nautro ama deka i kiselinata go imala istoto dejstvo ne znaev, mislev deka onaa svezina ili onaj kiselkav vkus deluvaat vrz organizmot, ama izgleda i kako kiselina go ima istoto dejstvo, ako ne i poveke?
A za jabolkova kiselina znam deka: salatata e najubava so nea i najubavo se slaga so alkohol hehe...
Fala za sovetite, ke trebaat, pogotovo onoj za grloto. Vo prva potreba ke go probam!:smir:
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Јас пиев секое утро оцет од диви јаболки.Ама многу ми го надразни грлото,за кратко време многу засипнав.После тоа се префрлив на лимони.Инаку другарка ми ослабна многу со оцетот.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Чист оцет??
Ако не си го мешала со вода оцетот, нормално дека ќе ти го надразни грлото:)
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Е баш некој спомна оцет од диви јаболки..Понан баба порано правеше таков оцет од едни мали јаболки ги тојчеше ги ставаше во тегла и им ставаше малку леб и вода...и после откога ќе превријат ги процедуваше и таквиот раствор го ставаше во шише..и го чуваше.., ми зборуваше дека бил лек нешо како против температура, за опекотини... не сум баш сигурен....
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Моја грешка,не се изразив добро.Правев раствор од две лажици оцет и вода.:)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Па добро и две лажици е многу:)
Или две мали или една голема.
Пече грлото ако ставиш премногу оцет, не е убаво.
Јас ставам една голема лажица и вода во ниска чаша. Со студена вода дури и освежително ми е:)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
И јас пиев јаболков оцет, се до тогаш кога сеуште мамурен посеган во него па наместо 1 чаша вода и 1 лажица оцет јас направив обратно (една лажица вода со една чаша оцет), од тогаш не можам да помислам не секаков оцет а не на јаболков.
 
V

Viktoranius

Гостин
Дедо ми правеше јаболков оцет...
Се трошеше многу, многу луѓе зимаа, велат дека се слабеело од него.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Pa kako sto procita i od prethodnite jabolkoviot ocet ima mnogu pozitivni vlijanija vo nasiot organizam.Kolku sto sum jas informirana:
1.mu dava vitalnost na organizmot
2.go namaluva visokiot krven pritisok ili go namaluva holesterolot kako sakas
3.dobar e za dieti(so sigurnost isprobano)
4.eden vid antibiotik e samo ne znam vo koj razmeri se rastvara.
5.ima smiruvacko dejstvo na izgorenici od pomal stepen...
Ima uste mnogu raboti za koj sega momentalno ne mi teknuva no toa za slabeenjeto da ti kazam deka e so sigurnost tocno bidejki so negova pomos no i so vnimavanje na ishranata za 2 meseci oslabnav 12 kg.Go piev samo nasabajle i porucek po edna supena lazicka rastvorena vo 2 dl voda.
 
Член од
20 септември 2007
Мислења
38
Поени од реакции
1
Aj sega sum malku Busy ke pisam koga ke se oslobodam jas proziveduvam po 2-3 toni jabolkov ocet godisno i go prodavam .. i ke vi gi kazam efektite koi se imam cela literatura doma za Ocetot od Divi jaboli (kiselacki) taka gi vikaat oti se mnogu kiseli .. pozz ke editiram koga ke se oslobodam ..
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
И јас пиев едно време јаболков оцет го мешав со вода, исто го пиев наутро демек за слабеење, ама здрав бил,и за други работи ко што можев да прочитам погоре
 

Kajgana Shop

На врв Bottom