Тука коментираме книги

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Ако некое дело ви оставило голем впечаток повелете споделете,

последна книга што ми се допадна е Цинк од Давид Албахари
книгава зборува за односот татко-син но е премногу добро спакувана во едно и има прекрасни мисли, ви ја препорачувам и ме интересира дали некој друг ја прочитал

потоа исто и Природен Роман од Георги Господинов ми се допадна бидејки пишува за идеи кои ги среќаваме во секојдневниот живот и воопшто не сме свесни дека се околку нас.
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
aj nesto poveke za taa knigata od Georgi Gospodinov... :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
12
Дамари од Антони де Мело е книга која се чита многу брзо и е лесна да се разбере а сепак содржи толку големи вистини.Мене ме научи да верувам во чуда,да верувам во себе,и ми дава сила да одам напред,да давам добрина,и да се смејам во животот.откако ја прочитав,станав поблагодарна личност и научив повеке да се радувам на животот
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
84
Поени од реакции
2
e mene me interesirase dali nekoj go cital makedonskiot pisatel Dimitar Tasevski -DITAS.. od nekoj sum slusnala deka ima dobri knigi, drug pak mi kazuval deka ne e dobar.. ve molam aj ako nekoj cital nesto od nego da predlozi nekoja kniga..
znam nekoi naslovi od negovite dela (..Dupka vo mozokot, Decata na gjavolot..) ama nemam ama bas nisto procitano
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
e mene me interesirase dali nekoj go cital makedonskiot pisatel Dimitar Tasevski -DITAS.. od nekoj sum slusnala deka ima dobri knigi, drug pak mi kazuval deka ne e dobar.. ve molam aj ako nekoj cital nesto od nego da predlozi nekoja kniga..
znam nekoi naslovi od negovite dela (..Dupka vo mozokot, Decata na gjavolot..) ama nemam ama bas nisto procitano
Епа зависи што бараш. Дитас е нискокласен “писател“. Тоа што тој го пишува е шунд литература. Едно уметничко дело во себе мора да носи порака и поука. Дитас во себе носи содржина доволно возбудлива за да задржи еден 14годишник. Ако си повеќе за нормална литература, не би ти го препорачал... ако си за да губиш време и да се полниш со глупавост, ќе ти препорачам да си купиш телевизор или да останеш на компјутер :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
84
Поени од реакции
2
Епа зависи што бараш. Дитас е нискокласен “писател“. Тоа што тој го пишува е шунд литература. Едно уметничко дело во себе мора да носи порака и поука. Дитас во себе носи содржина доволно возбудлива за да задржи еден 14годишник. Ако си повеќе за нормална литература, не би ти го препорачал... ако си за да губиш време и да се полниш со глупавост, ќе ти препорачам да си купиш телевизор или да останеш на компјутер :)
thanks :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
НЕ мислам дека не си во право, Книгите на ДИТАС ИМААТ ПОУКА И ТОА ТАКВА КАКО што ни е потребна во нашево општество, ни дава една визија во какво општество живееме >>>> .. Ти ја препорачувам "СКРШЕНА ДУША "

бај д веј имам прочитано 5 6 книги од ДИТАС вистина е дека е нискокласен писател ама сепак .. има нешто прочитај ке видиш..(за вехатион)

забелешка од модератор: Ако знаеш за опцијата измени, зошто по ѓаволите пишуваш пост под пост? :toe:
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
312
Поени од реакции
4
sekako deka ke procitam nisto, ako ne barem od ljubopitnost :)
da mozebi knigite na ditas ne se bas prvoklasni. nemaat nekoja metafora, ne se premnogu so skrieni poraki i pouki, lesni se za citanje, no barembi edno nesto imaat koe mn go cenam: VISTINA. jas bi ti ja preporacala "Kriv pravec". taa kniga iskazuva gola vistina iako na mn luge ne im se dopaga taa vistina. inaku ima i "Kriv pravec 2" no bidejki tamu e se apla kazano e zabraneta da se izdava. ima nekolku primercoi koi tesko se naogaat. jas seuste ja baram. procitaj pa ke vidime sto ke mislis za nego.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ве молам да ги пренасочите препораките во соодветната тема за препорака на литература...

Исто така, иако е ова тема за коментирање книги(затоа постовите ќе останат), ќе ве замолам да не земате здраво за готово секаква препорака. Доколку приметите дека некое дело е контроверзно и има разделени мислења, лично посоветувајте се со вашите професори или оние кои ги сметате за авторитативни во таа област.
Литературата може во голема мера да влијае на развојот на личноста на еден млад човек, затоа внимавајте што читате.

За мене, Дитас не е автор кој би требало младите да го имаат во рака, а за тоа отворив и нова тема, повелете на неа...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
„Чекори за сеќавање“ од Николас Спаркс.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
некако депресивна ми е книгта не знам зошто али сепак е добра:wink:
Значи подобро да не ја читам, тамам се излечив од депресијата, сега ок е, да не навлезам пак....:nesvest:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Значи подобро да не ја читам, тамам се излечив од депресијата, сега ок е, да не навлезам пак....:nesvest:
Немај гајле, на крај пораката е баш "анти-депресивна":)
Одлична книга, штета би било да не ја прочиташ.

Лично, само што ја завршив "Последната битка на Јосиф Висарионович Стаљин" од Дедиер. Феноменална книга, од која ми се разјаснија и бајаги ствари околу положбата на Македонија во екс-федерацијата. Планирам уште еднаш да ја простудирам.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
69
Поени од реакции
7
Ако некое дело ви оставило голем впечаток повелете споделете,

последна книга што ми се допадна е Цинк од Давид Албахари
книгава зборува за односот татко-син но е премногу добро спакувана во едно и има прекрасни мисли, ви ја препорачувам и ме интересира дали некој друг ја прочитал

потоа исто и Природен Роман од Георги Господинов ми се допадна бидејки пишува за идеи кои ги среќаваме во секојдневниот живот и воопшто не сме свесни дека се околку нас.
cink e edna od najubavite knigi koi sum gi procitala,ja citav nekolku pati i navistina mi promeni nekoi mislenja za svetot i me ohrabri da se soocam so gubenjeto na nekoj blizok i osamenosta.
Druga kniga koja totalno me osvoila i koja bi sakala da vi ja preporacam dokolku ne ste ja procitale e "pijanistka" od Elfride Elinek
 

Kajgana Shop

На врв Bottom