Македонски урбани легенди

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Суруш си излегува мислам, за празници:) Да сакаше да превземе нешто во врска со таа работа, до сега ќе имаше нова жртва.:):pos2::pos2:
 

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
najdobrata urbana legenda sto ja imam slusnato:
nosi surus flinta na vodno noke,parkira i normalno i bara.Flintava mrda levo-desno demek nejke surusov ja vadi od kola i i vika kao aj cao trgaj peski.Pali kola i tera ovoj ali kao mu stanue zal pa se vraka i kao aj maco da se smirime.Go otvara dzamot i i vika daj da se poljubime i nikomu nisto_Ovaa se navednue ovoj ja faka za glava go zatvara dzamot i i ostanuva glaata u kola a gazeto nadvor vi teknue.Iskaca od kola ovaa ne moze da mrda neli ja smknue i tera....
NARAVOUCENIE:
Na Vodno noke ne se odi da se berat kosteni.
 

Mr.Tasev

Расад за лопате
Член од
30 ноември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
76
Еден другар ми има кажувано дека во Радовиш помеѓу две села неможе да ми текне како се викаат имало мост и кога ке застанеш навечер се слушале гласови од бебе за да се увериме тргнавме и застанавме на мостот. Дали од тоа што знаевме што може да се случи ни се појавија тие гласови и до ден денес кога ке се сетам на таа случка ми се ежи кожата и ме фака страв.
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
една од најпознатите скопски урбани легенди е со невестата кај пругите во волково.
приказната иде вака:
некои кои живееле во близина на пругите правеле свадба и кога се играло орото кое невестата го водела го водела накј пругите и тука ја згазил воз и отогасх се верува дека поради тоа што починала млада навечер незнам точно во колу саатот се појавувала на пругите и ако некој имал таму го хипнотизирала и го влечела на средина пруги и го укопувала во место се додека не го прегазил воз.
ова е една од скопските урбани легенди.
Ова и јас го имам слушнато. Иначе живеам нешто подоле од таа пруга. Не е Волково туку Ге-ге.А мој другар т.е. мојот наставник карате и син му живеат ептен блиску до пругата! Сакаа еднаш другарите ко помала да ме носат таму. Умрев од страв.:vozbud::vozbud:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
е вака сеа...ова е за една баба...
си идеме за на утакмица со работнички финале куп и сеа ја и другари неколку у 1 саат таму сме а договорот беше мислам од 2 ипол до 3 се цекаме у ѓорче у парк така нешо..и сеа седиме таму на клупи и глеаме една баба 80 години си поминува си јаде сладолед..после се врака иде кај лепи(сладоледџилница) и пак се врака со сладолед..пак го јаде сладоледот и пак иде се врака со уште 1сладолед...и така сигурно едно 20 пати напрај бабава до 3 саат ние више бевме собрани многу и тогаш престана..ама буквало 2 саати може и поише со сладолед у рака поминуваше...тоа ја неможам 20 сладоледи да изедам така а па бабава 80 години..и мн смеа падна тука шо баба ке беше.....СУПЕР БАБИЧКА:pos2:
Само за вложениот труд да изнапишеш олку не ти го бришам постов. Ни смисла има, ни поврзаност со темава.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Јас сум ја видел таа градба,морам да кажам дека е морничава,стара куќа од некој барокско-готски стил...ја викаат КУЌАТА НА СТРАВОТ!
Туу бе што направивте. Куќата само нема фасада, и скршени прозори. Ништо страшно. Само што на дрогирашите тоа им е место за дружење :)
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
115
градинката на гази баба , и новата зграда на судот која не можела да биде изградена додека земјиштето не било откупено од исламската заедница .

Objektot na vrvot Gazi baba koj e namenet da funkcionira kako gradinka, no ne profunkcioniral nikogas, sega e policiski objekt (tranziten centar za stranci) i navodno e izgraden na mesto na koe pred mnogu godini imalo nasilna smrt. Vistina e deka vo objektot i okolu nego moze da se zabelezat t.e. slusnat cudni zvuci za koi se veruva deka se predizvikani od "duhovi" (cudni sili koi go opsednale mestoto). Objektot ne e izgraden na grobista, kako sto mnogumina velat, da se razbereme, grobistata se nad objektot i gi deli edna ograda, znaci tie seuste postojat i ne se iskvernaveni. Vo objektot moze da se slusnat razni zvuci, nekoi od niv se dosta prepoznatlivi, zvucat na maski ili zenski cekori, detski cekorcinja, se slusaat glasovi na deca kako si igraat...Postoi legenda deka nekogas, mnogu odamna, se vljubile dvajca mladi lugje koi bile od razlicna religija...koga doznal tatkoto na devojkata deka negovata kjerka e vljubena vo momce od druga religija, se nalutil i ja zakopal ziva...se veruva deka devojkata, t.e. nejziniot duh seuste talka po okolinata na Gazibaba potocno vo i okolu objektot....
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Исто имаше муабети,како кај некоја куќа во драчево околу 12 на полноќ
се слушало бебе како плаче непреќинато..А некој ја знае случката наречена "Magic of Teovo"? Ако незнаете,ќе ви ја раскажам..Имаше и на гугл некој приказки,али ова исто така им се има десено на деца..Сега шубе ми е да пишувам 1h e скоро страв ми е :pos2:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Исто имаше муабети,како кај некоја куќа во драчево околу 12 на полноќ
се слушало бебе како плаче непреќинато..А некој ја знае случката наречена "Magic of Teovo"? Ако незнаете,ќе ви ја раскажам..Имаше и на гугл некој приказки,али ова исто така им се има десено на деца..Сега шубе ми е да пишувам 1h e скоро страв ми е :pos2:
Е ајде де раскажи ја
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
За Теово имаше и на гугл можда некој од вас ја прочитал а за тие
што не знаат вака ...
За 1 мај деца собрани група заминале во Теово..Кога пристигнале
требале да поминат преку некое брдо али патчето тесно онака
све дрва околу тебе шума разбираш ? :) И на патот цело време стоело
магаре не давало да поминат..Бувално 10 мин не им давало да поминат ..
Кога пристигнале таму у тоа селото прашале некој човек демек како се стига таму и таму (го заборавив местото како се викаше имаше некое име) и овој стариов нешо демек инсистирал да идат таму,као демек не ги пуштал ни он и им викал спиете кај мене у двор а у .. Нвм..Отишле ..Првиот ден нели седеле ау се заебавале се топ..Првата ноќ само 2ца слушале крици и звуци некој..им кажале на другиве овие им се смееле нешо а у..Втората вечер,4ца останале будни и кога легнале слушале како се приближува некој до нив,како го чепкал шаторор а и звук испуштал,им пеел до шаторот а уствари никој немало надвор..Таа вечер си заминале четворицата дома :vozbud:И третата вечер,неможеле да заспијат..Огнот одеднашка им згаснал,Шаторот се тресел цел а ветер не дувало ништо онака а они демек слушале звуци,чекори и некоја музика од шумата..Таа вечер за малце само што
не се самоубил некој демек месечарел и сакал да се фрли у реката..:toe:Ова колку е вистина Незнам али они самите потврдуваат дека било така..А приказката беше таа на гугл демек имало таму 3 самовили..порано дека 3 деца умреле на тоа место и демек барале души за возраст..Првата самовила доаѓала првата вечер,Втората - Втората вечер и Третата самовила влегувала во нив и го контролирала телото...А за реката викаат дека било стварно,демек секој месец зимала по еден живот....И сеа верувате во ова или не ? :pos2:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Во духот на ребрендирањата и светите антивирусни маски и целата таа активност, и јас си земав право да ребрендирам и да бидам чудак во очите на останатите... ок не толку многу, само и го сменив името на темата и од локал патриотска (Скопски) ја ребрендирам во Македонски урбани легенди... не сме петок а поготово не сме утрешниот петок 13ти и мислам дека бродов може да заплови...

п.с ај хеф анаунсмент ту мејк... кој ќе ми даде линкови од некои урбани легенди распрчкани низ подфорумов ќе си добие награда... не навистина ќе го ценам тоа - повелете.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
За Теово имаше и на гугл можда некој од вас ја прочитал а за тие
што не знаат вака ...
За 1 мај деца собрани група заминале во Теово..Кога пристигнале
требале да поминат преку некое брдо али патчето тесно онака
све дрва околу тебе шума разбираш ? :) И на патот цело време стоело
магаре не давало да поминат..Бувално 10 мин не им давало да поминат ..
Кога пристигнале таму у тоа селото прашале некој човек демек како се стига таму и таму (го заборавив местото како се викаше имаше некое име) и овој стариов нешо демек инсистирал да идат таму,као демек не ги пуштал ни он и им викал спиете кај мене у двор а у .. Нвм..Отишле ..Првиот ден нели седеле ау се заебавале се топ..Првата ноќ само 2ца слушале крици и звуци некој..им кажале на другиве овие им се смееле нешо а у..Втората вечер,4ца останале будни и кога легнале слушале како се приближува некој до нив,како го чепкал шаторор а и звук испуштал,им пеел до шаторот а уствари никој немало надвор..Таа вечер си заминале четворицата дома :vozbud:И третата вечер,неможеле да заспијат..Огнот одеднашка им згаснал,Шаторот се тресел цел а ветер не дувало ништо онака а они демек слушале звуци,чекори и некоја музика од шумата..Таа вечер за малце само што
не се самоубил некој демек месечарел и сакал да се фрли у реката..:toe:Ова колку е вистина Незнам али они самите потврдуваат дека било така..А приказката беше таа на гугл демек имало таму 3 самовили..порано дека 3 деца умреле на тоа место и демек барале души за возраст..Првата самовила доаѓала првата вечер,Втората - Втората вечер и Третата самовила влегувала во нив и го контролирала телото...А за реката викаат дека било стварно,демек секој месец зимала по еден живот....И сеа верувате во ова или не ? :pos2:
приказнава страшно ме потсеќа на Blair Witch Project :toe:. со мали измени али то а тоа.... не верувам
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
приказнава страшно ме потсеќа на Blair Witch Project :toe:. со мали измени али то а тоа.... не верувам
Не веруваш а во комшии имаш опседната куќа (таа што е на ќошот кај реката наспроти новата зграда) гледаш дека нема фасада и не е измалтарена однадвор, е тоа мајсторите денски работеле на нејзе а духот навечер ја туркал фасадата :icon_lol:.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
не е бе така :baeh:. мн глупа ја напрај приказната и ти. Вака. Кај мене вмаало има една.... абе го иам ова еднаш напишано, али во друга тема беше. Ај шо има врска. Кај мене в маало има една куќа без фасада и без таван на вториот спрат. Куќава е од татко му на едно дугарче мое маалско и знајш татково на детево одма до куќава има автосервис. Му тргнал бизнисо па сакал да се прошири или сакал да си се всели во куќава незнам, ама.... од ко знам за мене куќава стои како шо ви кажа и буцио... ко распадната. И знајш ние деца сакавме да знајме шо е работава, и демек на местово од куќкава уште во турско време имало црква. И сеа на местово од црквава се најдува куќава. А други вела дека тука живеел поп, шо си ги убил и жената и децата и се самоубил ( ова второво тро поглупо е и понелогично ). Нема врска. Шо е финтава со куќава... Кога и да го напра таванот на вториот спрат, другио ден таванот е паднат... дали се вандали ова она не знаеле. И еден ден овај газдава ( татково на другарчево ) решил да преспија една вечер на вториов спрат во куќава..... другио ден чоеков не е ист, и си ја остај куќата да си стој така :toe:. Ова другарчево ништо не кажува шо се случило, ама шо и да било не било баш забавно. Ние ко мали сакавме да влезиме еднаш и еден пијаница не исплаши уште пред да ја поминиме улицата, а толку е од мојава зграда, една улица ме дели со куќава.... spooky:helou:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
а чумата настанала као шо зашишал Цепенков, коа у некоја земја каде било све лето имало некој цар шо бил многу лош и се што ќе видел убоо женцко сакал да го има и така еден ден нашол едно деојче убоо ама побожно било и оти не се даало ја задаил и на мртво ја имал само по негово да биде. и после тоа го остаил у подрум пошо требал нешо да иде. Коа после некое време му текнало за дејчето мртво у подрумо влегол и коа ќе види дејчето не било распаднато него цело и нешо ко живо и мрдало унутра. Од бес ја шутнал и одма се распаднала и коа ете се родила ЧУМАТА и рекла „Од поган татко сум зачната и од мртва мајка сум родена кого видам да праи блуд све ќе го испоганам!“ И одма се заразил царо красти цел станал последна фаза (ко кај Сида) рак на цела кожа и се распаднал. И после Чумата све што ќе нашла таквии све ги крастела и цели градои ништела па и Скопје морало цело да се запали за да се спасат од чумата. После идела у друго место и све ги ништела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom