Македонски урбани легенди

Член од
3 јуни 2006
Мислења
228
Поени од реакции
0
А го виде некој лани вампирот у парк?
Лани ова време одприлика, 10-11 саат навечер негде, паркот пун и од нигде излага еден тип во црно, косата залижана наназад и со црна наметка. Скока ли рипа типот мафта со наметката, па ќе седне на скали ќе ги гледа луѓето и има упаќа некои погледи...
Али сите буквално покажуваа со прст накај него и се газеа од смеење, а да им се појави ви стариот дел на пакот тоа време, и да нема никој друг, ќе се испосерат....
Незнам дели беше некој забеган или па некој што само се зезал...
ме изнасмеа:pos2:за скопје не знам ништо , и се чудам зошто е така , повеќе сум слушала за другите градови низ мк
 
Член од
3 јуни 2006
Мислења
228
Поени од реакции
0
Вчера ми кажаа за некои разрушени куќи кај Нерези.
Имало некоја куќа и пред да влезеш се качуваш на скали и баш кога ќе си ја поминел првата скала мора да се сопнеш, после тоа влагаш внатре во куќата и има огледало пред тебе и се гледаш сам себеси и некако језиво било тоа. Вака нешто беше.

ајдееее, ја иам куќа таму ама за ова прв пат слушам
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
256
Поени од реакции
18
Ми имаат кажано дека во дворот на џамијата што е веднаш до бит пазар, бидејќи во нејзиниот двор имало мали гробишта, се појавувале духови.:nesum:
:nesum::nesum::nesum::nesum::nesum:Ам кај џамијата .... ама ти имаат казано немора то да е Вистина......
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
:nesum::nesum::nesum::nesum::nesum:Ам кај џамијата .... ама ти имаат казано немора то да е Вистина......
:pos2:Епа добро де, на темава МИСТЕРИИ сите случки се составени од "ми кажаа","слушнав"...
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Куќата во Црниче може наликува на морничаво-језиво-проколнато место, попут истите од америчките хорори, али е у суштина преубава. :) Штрчи од се` останато во околината и пошироко, не знам шо к ќе ја преправаат. Галерија... Нема исто да е, вака важи за најпознатата напуштена зграда во градов да му се невиди, не за џабе "во Црниче таа зелената" стана синоним за страшно место и збиралиште на духови (покрај копиљаците со шприцови и спрејови). :icon_lol:

Одамна отидовме ние, основно уште додека бев... Глупи дечишта, интересно ни беше. :icon_lol: Како и да е, приказните за семејството кое првично ја поседувало куќата тврдам дека се неточни, измислени и секогаш различни. Од психопати татковци, до налудничави ќерки, до ќерки што цел живот збор не изустуваат, а на крај убиваат сестри, до мајки самоубијци, до... Не знам, не памтам веќе. :icon_lol:

Имав убава слика од зданиево, ама во стариот телефон, кој е расипан, искршен и згазен во моментов. Отепан. Мртов. :icon_lol:

Инаку, кој имаше за Драчево пишано... Тоа е тоа со гробиштата и фабриката изградена врз плацот и камбаните? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
...и има огледало пред тебе, и се гледаш сам себеси и некако језиво било...
Беај бе. :pos: По сабајлечки се убив од смеење. :pos:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Инаку, кој имаше за Драчево пишано... Тоа е тоа со гробиштата и фабриката изградена врз плацот и камбаните? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Не во Драчево туку кај фабриката ИНО СПЕКТАР,близу УСЈЕ фабриката. Таму демек пред да стават камбана, се појавувале духови.
 

kusi

glory for man utd
Член од
12 мај 2008
Мислења
295
Поени од реакции
3
да да тоа не е кај фабриката ино спектар туку во самата фабрика се збореше дека на чуварите навечер им се појавувале духови и тоа било така додека не направија камбана сега наводно било мирно
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Секта биле...ако ти текнува оној глумецот што глумеше во оние приказните..."кога заоѓа сонцето, денот што го позлатува, едно дете сонува...."....со долгата коса, се има џитнато од зграда у Капиштец ама порано.Демек се жртвувал.


Jas ziveev zgrada do zgrada so glumecot i ko sto znam ne bese vo nikakva sekta tuku se drogiral i se karal so devojkata na terasa i izgubil ramnoteza i padnal...nekoj vikaat deka taa devojka mu go frlila pa sea ne se znae:nesum:
 

Zivko_MVP

Играј Со Најдобрите!!
Член од
6 април 2008
Мислења
72
Поени од реакции
0
Урбани легенди во Македонија

Ја сам од струмица и викатт ми ова она има кука со духови и јас одам со некои другари и со да виим обицна куќа демек со духови и има скапани ролетни и на демек на терааста писало МОЛБА а писе на една кутии там.И питаме луѓето како што и викаат нема духови и едно демек имало духови ини таму едно дете од 10-11 години н ираскажа дека едни чобввеци од бугарија дојделе у таа куќа на 1 мај и вечерта умреле и н а демек духови ги отепале
кажете нешто друго за овие нашиве УРБАНИ ЛЕГЕНДИ:smir:
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Многу неразбирливо ти е поставена темата , барем мене така ми се чини. Инаку во Битола ми текнува на Солунска улица мислам беше , има една куќа ја зборат ѓомти крст имало .. и дење и ноќе светел и се познавал. Јас лично немам ни одено ни видено , а и во такви работи не вервам многу многу .
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Многу неразбирливо ти е поставена темата , барем мене така ми се чини. Инаку во Битола ми текнува на Солунска улица мислам беше , има една куќа ја зборат ѓомти крст имало .. и дење и ноќе светел и се познавал. Јас лично немам ни одено ни видено , а и во такви работи не вервам многу многу .

Влага е во прашање, како што одела некоја цефка така е оформен ''крстот''. Вертикала и на двете страни, ваљда лоша и дотрајана инсталација. Во близина на 3та реонска се наоѓа куќата.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Во скопската населба Ново Лисиче, има 3 кули од каде што до сега многу луѓе се имаат фрлено. Се збореше дека порано на тоа место имало гробишта, па демек затоа луѓето се џиткале. Поради тоа пред неколку години во средината на тие 3 кули, направија мало црквиче, и од тогаш никој до сега се нема фрлено, а се надевам нема ни да се фрли!
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
Ја сам од струмица и викатт ми ова она има кука со духови и јас одам со некои другари и со да виим обицна куќа демек со духови и има скапани ролетни и на демек на терааста писало МОЛБА а писе на една кутии там.И питаме луѓето како што и викаат нема духови и едно демек имало духови ини таму едно дете од 10-11 години н ираскажа дека едни чобввеци од бугарија дојделе у таа куќа на 1 мај и вечерта умреле и н а демек духови ги отепале
кажете нешто друго за овие нашиве УРБАНИ ЛЕГЕНДИ:smir:
мислам оти добро те прошетале(извозиле ) за таа куќа...нема ни 1 збор точен ...

а што се однесува до таквите работи имам слушано дека ги има ама сепак дали некој лаже (како првиот пост) или го лажат па после он мислејки дека е вистина го раскажува тоа ке видиме некогаш ако има има некоја прилика или ке го докаже некој тоа ...некако
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Во скопската населба Ново Лисиче, има 3 кули од каде што до сега многу луѓе се имаат фрлено. Се збореше дека порано на тоа место имало гробишта, па демек затоа луѓето се џиткале. Поради тоа пред неколку години во средината на тие 3 кули, направија мало црквиче, и од тогаш никој до сега се нема фрлено, а се надевам нема ни да се фрли!
Wtf? o.0 Ja sum od nl,gi znam kulite,znam deka mnogu luge se dzitkaa od edna od 3te kuli,ali,interesno,neznaev deka crkvata e radi toa napravena...inace,kaj i da e,ke se dzitne nekoj pak :) Surush ko ke izleze od zatvor.. :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom